Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av två gruvtomtar med kristall, _10967a_8d942e4f9203620_lg.jpeg
Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av två gruvtomtar med kristall,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, teak, _10977a_8d9460f71412513_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Nilsjohan, kakburk, gullackerad aluminium med plasthandtag, "Pastella", _10982a_8d9460807222aeb_lg.jpeg
Okänd designer för Nilsjohan, kakburk, gullackerad aluminium med plasthandtag, "Pastella",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,_10995a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,_11010a_8d946db3194d705_lg.jpeg
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel, _11028a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _11029a_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,_11030a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Minnestavla, gouace och tusch, "Minne af CJS födelsedag den 26 septämber 1862",_11042a_8d9479483194115_lg.jpeg
Minnestavla, gouace och tusch, "Minne af CJS födelsedag den 26 septämber 1862",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Laura Ashley, anslagstavla, _11045a_8d94794c868d307_lg.jpeg
Okänd designer för Laura Ashley, anslagstavla,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods, _11050a_lg.jpeg
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,_11091a_lg.jpeg
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd amerikansk designer, askfat, patinerad metall och brunt glas, dekor av dam i baddräkt, _11115a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt, _11118a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt, _11119a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,_11120a_lg.jpeg
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,_11130a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _11132a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _11150a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa, _11158a_8d9486c0e37ea2d_lg.jpeg
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,_11163a_8d9486c2330667c_lg.jpeg
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsratt, ek, smide och mässing, 1900-talets början, _11171a_8d948729e274ad2_lg.jpeg
Fartygsratt, ek, smide och mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft, _11172a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, _11180a_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill, _11184a_lg.jpeg
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents", _11185a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal,_11188a_8d94872a731c59d_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kontorsljusstake till 2 ljus, mässing, 1800-talets mitt, _11189a_8d94872b14c542e_lg.jpeg
Kontorsljusstake till 2 ljus, mässing, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal, _11191a_8d94872c87ba3ff_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Möbel/skåpsbeslag, 4 st, mässing, Danmark, Louis XVI,_11195a_8d94872f78d4c7d_lg.jpeg
Möbel/skåpsbeslag, 4 st, mässing, Danmark, Louis XVI,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,_11196a_lg.jpeg
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt, _11208a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor, _11209a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_11214a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft, _11217a_lg.jpeg
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, _11219a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900, _11221a_lg.jpeg
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _11235a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _11238a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare, _11278a_lg.jpeg
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,_11286a_8d94aa81be1943d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft, _11288a_8d94aa8a0e6b951_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_11315a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _11318a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_11320a_lg.jpeg
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor, _11335a_lg.jpeg
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _11336a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _11338a_lg.jpeg
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK