Van Cleef & Arpels; brosch/clip, 18 karat rödguld med diamanter, smaragder och emalj, "Lion Ebouriffé",_11787a_8d954cb3b2340e5_lg.jpeg
Van Cleef & Arpels; brosch/clip, 18 karat rödguld med diamanter, smaragder och emalj, "Lion Ebouriffé",
Slutpris32 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",_11788a_8d954cd0917142f_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram, _11822a_lg.jpeg
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft, _11823a_lg.jpeg
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,_11839a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag, _11854c_8d9575a2c2a7c9f_lg.jpeg
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900, _11855a_8d9631fc8bd63ad_lg.jpeg
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram, _11856a_8d95820ffa3ced0_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal, _11857a_8d9582116920f91_lg.jpeg
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram, _11858a_8d9582127313124_lg.jpeg
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,_11859b_8d958216ee3e238_lg.jpeg
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram, _11860a_8d9582189ae2b27_lg.jpeg
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,_11861b_8d95821b1ca3f6e_lg.jpeg
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram, _11865a_8d95821ab6b8916_lg.jpeg
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,_11870a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram, _11875a_8d95821617d48b6_lg.jpeg
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram_11881a_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _11883a_lg.jpeg
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _11884a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten, _11885a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _11886a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _11887a_lg.jpeg
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,  total vikt 75 gram_11888a_8d960ba1b8c9f7b_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 75 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen, _11889a_8d960ba34cc65e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp, _11890a_8d960ba5f7333a3_lg.jpeg
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,_11891a_lg.jpeg
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, _11898a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross, _11932a_8d9618c9684f35d_lg.jpeg
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram_11945a_lg.jpeg
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram, _11997a_lg.jpeg
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,  _11998a_lg.jpeg
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram_12008a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),_12009a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver, _12021a_lg.jpeg
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram_12022a_8d9625e9088e3ff_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj, _12023a_8d9625ea38c552c_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collier, odlade, svagt barocka pärlor med silverlås, _12024a_8d9625eb6b11aaf_lg.jpeg
Collier, odlade, svagt barocka pärlor med silverlås,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti smycken och bijouterier,_12025a_8d9625ece1ffa9e_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 36,6 gram_12070a_8d96316efc7a206_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 36,6 gram
Slutpris13 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 30,6 gram_12071a_8d9631700fd2705_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 30,6 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Armring, 18 karat rödgul, stel, ledad, vikt 12 gram, _12072a_8d963170eaf4177_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödgul, stel, ledad, vikt 12 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, total vikt 25,8 gram, _12073a_8d963172fec12ab_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, total vikt 25,8 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram, _12074a_8d96317437eb5bb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram, _12075a_8d963175465ad43_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halsband med hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad opal och 1 åttkantslipad diamant, vikt 8,8 gram_12076a_8d9631e5a57e3ea_lg.jpeg
Halsband med hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad opal och 1 åttkantslipad diamant, vikt 8,8 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,_12086a_8d9631e7f87390e_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad opal och 2 åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 gram, _12087a_8d9631e9a864e1f_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad opal och 2 åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med rektangulär, facettslipad bergkristall, vikt 4,4 gram_12088a_8d9631eab56bce2_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med rektangulär, facettslipad bergkristall, vikt 4,4 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK