Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog och Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi-pendel,_12772a_8d9747004ef6b2a_lg.jpeg
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog och Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi-pendel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _12639a_8d976c3e382d10b_lg.jpeg
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander_12638a_8d96bc9003face2_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, tillskrivna, bordslamporvägglampetter, 1 par, teak med vita plastskärmar,_12637a_8d96bc8eb7669dc_lg.jpeg
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, tillskrivna, bordslamporvägglampetter, 1 par, teak med vita plastskärmar,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, taklampa, kulhamrad mässing med gröna glashängen, _12861a_8d979db4a49c698_lg.jpeg
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, taklampa, kulhamrad mässing med gröna glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal, _12887a_lg.jpeg
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _12896a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen, _12921a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _12922a_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,_12948a_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _12982a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _12983a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,_12640a_8d97c2706c0f9c6_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvlampa, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets mitt, _12998a_8d97c4ca392a69b_lg.jpeg
Golvlampa, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _13010a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_13011a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio", _13012a_lg.jpeg
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio", _13013a_lg.jpeg
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _13031a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_13047a_8d97cf59d63518f_lg.jpeg
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13060a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _13132a_8d97d1ec672f46e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Shlegel, Fritz för Lyfa, taklampa, mässing, "P295"_13075a_8d97cff83ab26de_lg.jpeg
Shlegel, Fritz för Lyfa, taklampa, mässing, "P295"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery", _13152a_8d97d295bcb4818_lg.jpeg
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, mässing och trä med 5 vita glaskupor,_13169a_8d97d9d8c3eb4e9_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, mässing och trä med 5 vita glaskupor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _13191a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas samt bordslampa, lackerad och förgylld metall, Moda Lamps, modern tillverkning,_13178a_8d97d9ef306ec7f_lg.jpeg
Vas samt bordslampa, lackerad och förgylld metall, Moda Lamps, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, röd glasmassa med mässingsmontage,_13194a_8d97dafcf19f82e_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, röd glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, delvis emaljerad mässing, 1800-talets slut, _13195a_8d97daff03719ec_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, delvis emaljerad mässing, 1800-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, klar- respektive grön glasmassa med mässingsmontage, _13196a_8d97dafde214dfa_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, klar- respektive grön glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampa, flingods med kopparmontage, oscariansk, 1800-talets slut, _13197a_8d97dafff255838_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, flingods med kopparmontage, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _13202a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _13230a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _13233a_8d97de1fd5a5cfb_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _13244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall, _13274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal, _13279a_8d97de981570e91_lg.jpeg
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal, _13291a_8d97dec2318b384_lg.jpeg
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor, _13310a_8d97df1418f1b77_lg.jpeg
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa, _13311a_8d97df05074b586_lg.jpeg
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft, _13324a_8d97e71c89486fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _13323a_8d97e71af0df279_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,_13328a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal, _13329a_lg.jpeg
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för SKAR, Hjo, golvlampa, palisander med mässingsmontage,_13332a_8d97e720952d0df_lg.jpeg
Okänd designer för SKAR, Hjo, golvlampa, palisander med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, mässing och svärtat trä, _13333a_8d97e722852fde5_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, mässing och svärtat trä,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, nattlampa, koppar och pergamin, _13336a_8d97e7266deeac4_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-30-tal, nattlampa, koppar och pergamin,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing, _13355a_lg.jpeg
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK