Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), _12740a_8d972be49a95b71_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe, _12750a_8d973a356f649cc_lg.jpeg
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _12751a_8d973a3417f7bf8_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _12752a_8d973a3016aed01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _12785a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _12789a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900, _12848a_lg.jpeg
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _12875a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _12888a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _12923a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, _12986a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_13001a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,_13007a_lg.jpeg
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trädgårdspall, porslin, Kina, modern tillverkning, _12992a_8d97c4bafe1377d_lg.jpeg
Trädgårdspall, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft, _13033a_8d97cf5ec1a631c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rökelsekar (?), antagligen silver med turkoser (?), Indien, 1900-tal, i form av sitar, vikt 960 gram_13034a_8d97cf5fff77ef0_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,_13046a_8d97cf5acad0baa_lg.jpeg
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13060a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _13067a_8d97d01ada9a5af_lg.jpeg
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _13070a_8d97d017b7ca854_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, _13074a_8d97d01667c20de_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal, _13095a_lg.jpeg
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha, _13104a_8d97d11dc16f310_lg.jpeg
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _13055a_8d97cfd7af15c4d_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _13119a_8d97d15a66657cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _13122a_8d97d15e6300df1_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _13123a_8d97d1607b81a16_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, _13124a_8d97d16357f21cd_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _13136a_8d97d1f22dd7904_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal, _13150a_8d97d259576fa2c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika, _13151a_8d97d25af66d4aa_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut, _13160a_8d97d296d25b204_lg.jpeg
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), _13161a_8d97d2982c2823a_lg.jpeg
Fat, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908), kvadratisk, _13164a_8d97d29c18ecc03_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908), kvadratisk,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _13186a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan, _13225a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _13260a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting, _13288a_lg.jpeg
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri, _13301a_8d97dedc0dd8179_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter, _13359a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _13361a_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård, _13402a_8d97ea309555acf_lg.jpeg
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av personer, skrivtecken mm, _13414a_8d97ea395072b04_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av personer, skrivtecken mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _13420a_8d97ea8d653e941_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _13422a_8d97ea81bbde80d_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _13423a_8d97ea851a0d46f_lg.jpeg
Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kuduo, brons, Västafrika, 1900-talets mitt, _13428a_8d97eab7c15e56c_lg.jpeg
Kuduo, brons, Västafrika, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13429a_8d97eae4366e332_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK