Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,_12635a_8d971fd4d752d06_lg.jpeg
27
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel, _12689a_lg.jpeg
47
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående borzoi, _12697a_8d97210c729686b_lg.jpeg
55
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående borzoi,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",_12703a_lg.jpeg
61
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
Slutpris400 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten, _12749a_8d973a2e69d2d5f_lg.jpeg
107
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _12753b_8d974682c242589_lg.jpeg
111
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _12758a_lg.jpeg
116
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,_12762a_lg.jpeg
120
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren", _12821a_8d979218f02a744_lg.jpeg
186
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult, _12852a_8d979cae342ae15_lg.jpeg
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,  _12882a_lg.jpeg
242
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,_12925a_lg.jpeg
285
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel, _12932a_lg.jpeg
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _12941a_8d97c14a641865e_lg.jpeg
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods, _12947a_lg.jpeg
307
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _12978a_lg.jpeg
320
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,_13007a_lg.jpeg
348
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven, _13045a_8d97cf5c0448d16_lg.jpeg
409
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _13081a_lg.jpeg
436
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin,  sittande, virkande Amagerflicka, _13082a_lg.jpeg
437
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, _13083a_lg.jpeg
438
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga, _13084a_lg.jpeg
439
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får, _13085a_lg.jpeg
440
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,_13086a_lg.jpeg
441
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _13093a_8d97d0ed5628273_lg.jpeg
448
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal, _13095a_lg.jpeg
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, _13097a_lg.jpeg
452
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, _13099a_lg.jpeg
454
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha, _13104a_8d97d11dc16f310_lg.jpeg
459
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Preis, L fter honom, byst, parian, B&G, Bertel Thorvaldsen, _13120a_8d97d15b7e1fd51_lg.jpeg
481
Preis, L fter honom, byst, parian, B&G, Bertel Thorvaldsen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha, _13121a_8d97d15d04b9e21_lg.jpeg
482
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _13122a_8d97d15e6300df1_lg.jpeg
483
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _13142a_lg.jpeg
503
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _13143a_lg.jpeg
504
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt, _13158a_lg.jpeg
526
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft, _13166a_8d97d29e240e291_lg.jpeg
534
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn, _13174a_8d97d9df4d6d6c0_lg.jpeg
538
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, julänglar/ljusstakar, 3 st, bemålat flintgods,_13173a_8d97d9d2859c642_lg.jpeg
542
Okänd designer för Wilhelm Goebel, julänglar/ljusstakar, 3 st, bemålat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,_13258a_lg.jpeg
614
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt, _13261a_lg.jpeg
617
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett, _13278a_8d97debda1acfd3_lg.jpeg
634
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, _13290a_8d97dec07a33927_lg.jpeg
646
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, _13292a_8d97dec379940e0_lg.jpeg
648
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _13293a_8d97dec4b2d62b8_lg.jpeg
649
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax, _13294a_8d97dec5e4461e6_lg.jpeg
650
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend  för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren, _13295a_8d97dec71fe3d5c_lg.jpeg
651
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek, _13296a_8d97dec94b9c58d_lg.jpeg
652
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth, _13297a_8d97decd3c00044_lg.jpeg
653
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
Slutpris300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.