The- och kaffeservis, 5 delar, silver, Tyskland, omkring 1920, total vikt cirka 4000 gram, _12651a_8d9714280497793_lg.jpeg
The- och kaffeservis, 5 delar, silver, Tyskland, omkring 1920, total vikt cirka 4000 gram,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _12652a_8d971426f6b3b8b_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, vikt 58 gram, _12653a_8d97142152c7a87_lg.jpeg
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, vikt 58 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, konsik på låg fotring, (senare) driven akantusdekor, vikt 52 gram, _12654a_8d9714200eb61e0_lg.jpeg
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, konsik på låg fotring, (senare) driven akantusdekor, vikt 52 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbesticksuppsättning, 204 (!) delar, silver, modell "Empire", silvervikt cirka 8000 gram, _12664a_lg.jpeg
Slutpris24 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _12665a_lg.jpeg
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram, _12666a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram_12668a_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld med rubiner och små diamanter, total vikt 6,1 gram_12660a_8d9714182dcf601_lg.jpeg
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld med rubiner och små diamanter, total vikt 6,1 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, vit sten, total vikt 11,2 gram_12658a_8d9714194a01286_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, vit sten, total vikt 11,2 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets slut, vikt 102 gram, _12661a_8d971416af69f87_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets slut, vikt 102 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matsked, silver, fiolmodell, 1700-talets 2 hälft, vikt 62 gram,_12655a_8d97141cfaf3626_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell, 1700-talets 2 hälft, vikt 62 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Snusdosa, silver, empire, spetsoval, slät modell, vikt 36 gram_12657a_8d97141a8418aeb_lg.jpeg
Snusdosa, silver, empire, spetsoval, slät modell, vikt 36 gram
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skedar, 3 st, silver, 17-1900-tal, total vikt 35 gram, _12656a_8d97141bcc783d3_lg.jpeg
Skedar, 3 st, silver, 17-1900-tal, total vikt 35 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimureri: skjortknappar, 1 par samt klockhänge, 18 karat rödguld med emalj, total vikt 4 gram, _12672a_8d971fe107cbfdc_lg.jpeg
Frimureri: skjortknappar, 1 par samt klockhänge, 18 karat rödguld med emalj, total vikt 4 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,  _12673a_8d971fe27cb469a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Såssnipa, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 340 gram, _12674a_8d971fe46b6e8a8_lg.jpeg
Såssnipa, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 340 gram,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj, _12679a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,_12680a_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",_12681a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, dekor av lejon, vikt 12,3 gram,_12683a_8d9720f899625fe_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, dekor av lejon, vikt 12,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld och facettslipad bergkristall, total vikt 7,9 gram_12684a_8d9720faca7fa48_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld och facettslipad bergkristall, total vikt 7,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockstop silver, 1900-talets mitt, vikt 835 gram, _12685a_8d9720ffabe2873_lg.jpeg
Lockstop silver, 1900-talets mitt, vikt 835 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 165 cm, _12686c_8d97210456a27f0_lg.jpeg
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 165 cm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 320 gram, _12687a_8d972be00709d8b_lg.jpeg
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 320 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram, _12691a_lg.jpeg
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cigarrskrin, silver, 1900-talets 1 hälft, invändig träinredning, _12696a_8d97210b4b63fc1_lg.jpeg
Cigarrskrin, silver, 1900-talets 1 hälft, invändig träinredning,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strüwer, Ardy, färglito, imaginistisk komposition, _12700a_8d9739e20b3b0d1_lg.jpeg
Strüwer, Ardy, färglito, imaginistisk komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 1,3 gram, _12708a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 1,3 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _12709a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag, _12728a_lg.jpeg
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 1370 gram_12731a_8d972be1d549b6b_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 1370 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross, _12739a_lg.jpeg
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, silver, 1900-talets 1 hälft, klockformad, vikt 200 gram, _12742a_8d972be695c5f6d_lg.jpeg
Vas, silver, 1900-talets 1 hälft, klockformad, vikt 200 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,_12743a_8d9739e92ace3da_lg.jpeg
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Sockerskrin samt gräddkanna, silver, total vikt 320 gram, _12745a_8d9739ec754e12f_lg.jpeg
Sockerskrin samt gräddkanna, silver, total vikt 320 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matbersticksbesticksuppsättning, 48 delar, silver, total vikt exklusive knivar med stålblad 860 gram_12748a_8d973a2ccacf349_lg.jpeg
Matbersticksbesticksuppsättning, 48 delar, silver, total vikt exklusive knivar med stålblad 860 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen, _12777a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram, _12795a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 11,6 gram_12811a_8d97920bc3ae0d9_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 11,6 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 28,6 gram_12812a_8d97920cd3996b9_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 28,6 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 11,8 gram, _12813a_8d97920eaee2347_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 11,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, vikt 32 gram_12822b_8d97921b968339e_lg.jpeg
Damfickur, 14 karat rödguld, vikt 32 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, total silvervikt cirka 275 gram, _12876a_lg.jpeg
Parti silver, total silvervikt cirka 275 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, kakspade, sterlingsilver och rostfritt stål, modell "Susanne", _12877a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Markströms, vas, silver, vikt 70 gram_12878a_lg.jpeg
Okänd designer för Markströms, vas, silver, vikt 70 gram
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matbesticksuppsättning, 51 delar, silver,  svensk spetsig, total vikt 3030 gram_12879a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 51 delar, silver, svensk spetsig, total vikt 3030 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Supsked, delvis förgyllt silver, så kallad kerubsked, vikt 25 gram,_12880a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK