Budgivning online startar Jun 29, 2020 11:00 AM
Liveauktionen börjar: Jul 5, 2020 2:00 PM
Budgivning online slutar Jul 5, 2020 7:45 PM

Sommarauktion 2

Fredag 3/7 12.00 - 19.00, lördag 4/7 10.00 - 17.00, söndag 5/7 12.00 - 16.00

Sommarauktion 2
Titel eller beskrivning
    Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring, _100a_8d80e1357f0eca9_lg.jpeg

    #101 Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 500 SEK
    Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,_101a_8d810554e30d16b_lg.jpeg

    #102 Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,

    Utropspris
    4 000  - 6 000 SEK
    Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss, _102a_8d81055d0691702_lg.jpeg

    #103 Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss,

    Utropspris
    4 000  - 6 000 SEK
    Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek, _103a_8d8106379e72c36_lg.jpeg

    #104 Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek,

    Slutpris
    1 100 SEK
    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, _104a_8d810575fc2127b_lg.jpeg

    #105 Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,

    Utropspris
    5 000  - 6 000 SEK
    Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht_105a_8d8106368f442e4_lg.jpeg

    #106 Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus, _106a_8d810635621216d_lg.jpeg

    #107 Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia_107a_8d8105d1c55e9ca_lg.jpeg

    #108 Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko, _108a_8d8105e583a42d7_lg.jpeg

    #109 Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko,

    Slutpris
    350 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien, _109a_8d81062e6b1f077_lg.jpeg

    #110 Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien,

    Slutpris
    2 600 SEK
    Utropspris
    2 000  - 3 000 SEK
    Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa, _110a_8d810607892df61_lg.jpeg

    #111 Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa,

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, _111a_8d810658316d94f_lg.jpeg

    #112 Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,

    Utropspris
    16 000  - 20 000 SEK
    Krucifix, förgylld brons, nygotik, _112a_8d81065e06392c1_lg.jpeg

    #113 Krucifix, förgylld brons, nygotik,

    Utropspris
    3 000  - 4 000 SEK
    Dagsverkspollett från Wapnö Slott, _113a_8d81066d6837797_lg.jpeg

    #114 Dagsverkspollett från Wapnö Slott,

    Slutpris
    1 100 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Kopparmynt, 9 styck, _114a_8d8106817948d78_lg.jpeg

    #115 Kopparmynt, 9 styck,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage_115a_8d81068b166f3df_lg.jpeg

    #116 Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage

    Slutpris
    450 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning, _116a_8d81135d4cc1341_lg.jpeg

    #117 Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning,

    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    John Boydell, kopparstick_117a_8d811364a1c40f6_lg.jpeg

    #118 John Boydell, kopparstick

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Matta, old Persisk, _118a_8d81138afb240d6_lg.jpeg

    #119 Matta, old Persisk,

    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Fåtöljer, 1 par, _119a_8d81139d7b357e0_lg.jpeg

    #120 Fåtöljer, 1 par,

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    3 000  - 3 000 SEK
    Kopparstick, 15 st,_120a_8d8113a544e58c4_lg.jpeg

    #121 Kopparstick, 15 st,

    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Gouacher på siden, 2 st,_121a_8d8113ae1eec5ea_lg.jpeg

    #122 Gouacher på siden, 2 st,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Tryck, 8 st, _122a_8d8113b84895289_lg.jpeg

    #123 Tryck, 8 st,

    Utropspris
    1 000  - 1 500 SEK
    Bålskål, porslin, _123a_8d8113c0a4ca102_lg.jpeg

    #124 Bålskål, porslin,

    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Lockaskar, 2 st, _124a_8d8113c7eace769_lg.jpeg

    #125 Lockaskar, 2 st,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Tallrik, porslin, _125a_8d8113febd010b0_lg.jpeg

    #126 Tallrik, porslin,

    Slutpris
    350 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Tallrik, porslin,_126a_8d8114049c352d4_lg.jpeg

    #127 Tallrik, porslin,

    Slutpris
    250 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Bokstöd/figuriner, 1 par, _127a_8d811423d4a3cca_lg.jpeg

    #128 Bokstöd/figuriner, 1 par,

    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage, _128a_8d8114290d559c8_lg.jpeg

    #129 Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage,

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä, _129a_8d811e9e3be51f4_lg.jpeg

    #130 Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä,

    Slutpris
    4 000 SEK
    Utropspris
    6 000  - 8 000 SEK
    Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel, _130a_8d811ea14a1e10e_lg.jpeg

    #131 Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel,

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander, _131a_8d811ea2ad10b3f_lg.jpeg

    #132 Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander,

    Slutpris
    34 000 SEK
    Utropspris
    8 000  - 10 000 SEK
    Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord, _132a_8d811ea501c60dc_lg.jpeg

    #133 Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel, _134a_8d811eb5cb21ea3_lg.jpeg

    #134 Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,

    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk, _135a_8d811eba14b92d6_lg.jpeg

    #135 Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk,

    Slutpris
    1 500 SEK
    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord, _136a_8d811ec7bf77c15_lg.jpeg

    #136 Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Okänd designer, 1950-tal, taklampa, _137a_8d811eced8052f7_lg.jpeg

    #137 Okänd designer, 1950-tal, taklampa,

    Slutpris
    1 800 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30, _138a_8d811ed557e5dee_lg.jpeg

    #138 Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30,

    Slutpris
    7 500 SEK
    Utropspris
    8 000  - 10 000 SEK
    Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k_139a_8d811edda2eeb9e_lg.jpeg

    #139 Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag, _140a_8d811ee5c7438dc_lg.jpeg

    #140 Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag,

    Slutpris
    350 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete, _141a_8d811eecc8111f1_lg.jpeg

    #141 Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar, _142a_8d811ef1d8d671d_lg.jpeg

    #142 Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,

    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard, _143a_8d811f2201e7903_lg.jpeg

    #143 Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard,

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, _144a_8d811f276448141_lg.jpeg

    #144 Okänd designer, 1960-tal, bordslampa,

    Slutpris
    350 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, _145a_8d811f2e7e340e0_lg.jpeg

    #145 Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par,

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta, _146a_8d811f322e7d5f9_lg.jpeg

    #146 Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta,

    Slutpris
    100 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla, _147a_8d811f3bd6fe864_lg.jpeg

    #147 Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla,

    Slutpris
    4 800 SEK
    Utropspris
    4 000  - 6 000 SEK
    Matgrupp, 7 delar, mahogny, _148a_8d811f48e477466_lg.jpeg

    #148 Matgrupp, 7 delar, mahogny,

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.