Sommarauktion 2

Fredag 3/7 12.00 - 19.00, lördag 4/7 10.00 - 17.00, söndag 5/7 12.00 - 16.00

Sommarauktion 2
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring, _100a_8d80e1357f0eca9_lg.jpeg
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring,
Slutpris900 SEK
Utropspris1 000  - 1 500 SEK
Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,_101a_8d810554e30d16b_lg.jpeg
Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,
SlutprisInga bud
Utropspris4 000  - 6 000 SEK
Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss, _102a_8d81055d0691702_lg.jpeg
Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss,
SlutprisInga bud
Utropspris4 000  - 6 000 SEK
Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek, _103a_8d8106379e72c36_lg.jpeg
Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek,
Slutpris1 100 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, _104a_8d810575fc2127b_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
SlutprisInga bud
Utropspris5 000  - 6 000 SEK
Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht_105a_8d8106368f442e4_lg.jpeg
Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus, _106a_8d810635621216d_lg.jpeg
Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia_107a_8d8105d1c55e9ca_lg.jpeg
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia
Slutpris800 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko, _108a_8d8105e583a42d7_lg.jpeg
Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko,
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 600 SEK
Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien, _109a_8d81062e6b1f077_lg.jpeg
Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien,
Slutpris2 600 SEK
Utropspris2 000  - 3 000 SEK
Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa, _110a_8d810607892df61_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, _111a_8d810658316d94f_lg.jpeg
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Utropspris16 000  - 20 000 SEK
Krucifix, förgylld brons, nygotik, _112a_8d81065e06392c1_lg.jpeg
Krucifix, förgylld brons, nygotik,
SlutprisInga bud
Utropspris3 000  - 4 000 SEK
Dagsverkspollett från Wapnö Slott, _113a_8d81066d6837797_lg.jpeg
Dagsverkspollett från Wapnö Slott,
Slutpris1 100 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Kopparmynt, 9 styck, _114a_8d8106817948d78_lg.jpeg
Kopparmynt, 9 styck,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage_115a_8d81068b166f3df_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage
Slutpris450 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning, _116a_8d81135d4cc1341_lg.jpeg
Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning,
SlutprisInga bud
Utropspris800  - 1 000 SEK
John Boydell, kopparstick_117a_8d811364a1c40f6_lg.jpeg
John Boydell, kopparstick
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Matta, old Persisk, _118a_8d81138afb240d6_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, _119a_8d81139d7b357e0_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par,
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 000  - 3 000 SEK
Kopparstick, 15 st,_120a_8d8113a544e58c4_lg.jpeg
Kopparstick, 15 st,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 800 SEK
Gouacher på siden, 2 st,_121a_8d8113ae1eec5ea_lg.jpeg
Gouacher på siden, 2 st,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Tryck, 8 st, _122a_8d8113b84895289_lg.jpeg
Tryck, 8 st,
SlutprisInga bud
Utropspris1 000  - 1 500 SEK
Bålskål, porslin, _123a_8d8113c0a4ca102_lg.jpeg
Bålskål, porslin,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 800 SEK
Lockaskar, 2 st, _124a_8d8113c7eace769_lg.jpeg
Lockaskar, 2 st,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Tallrik, porslin, _125a_8d8113febd010b0_lg.jpeg
Tallrik, porslin,
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 600 SEK
Tallrik, porslin,_126a_8d8114049c352d4_lg.jpeg
Tallrik, porslin,
Slutpris250 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par, _127a_8d811423d4a3cca_lg.jpeg
Bokstöd/figuriner, 1 par,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 600 SEK
Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage, _128a_8d8114290d559c8_lg.jpeg
Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage,
Slutpris600 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä, _129a_8d811e9e3be51f4_lg.jpeg
Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä,
Slutpris4 000 SEK
Utropspris6 000  - 8 000 SEK
Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel, _130a_8d811ea14a1e10e_lg.jpeg
Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel,
Slutpris600 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander, _131a_8d811ea2ad10b3f_lg.jpeg
Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander,
Slutpris34 000 SEK
Utropspris8 000  - 10 000 SEK
Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord, _132a_8d811ea501c60dc_lg.jpeg
Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel, _134a_8d811eb5cb21ea3_lg.jpeg
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
SlutprisInga bud
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk, _135a_8d811eba14b92d6_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk,
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord, _136a_8d811ec7bf77c15_lg.jpeg
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,
SlutprisInga bud
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, _137a_8d811eced8052f7_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30, _138a_8d811ed557e5dee_lg.jpeg
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30,
Slutpris7 500 SEK
Utropspris8 000  - 10 000 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k_139a_8d811edda2eeb9e_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k
Slutpris600 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag, _140a_8d811ee5c7438dc_lg.jpeg
Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag,
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete, _141a_8d811eecc8111f1_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar, _142a_8d811ef1d8d671d_lg.jpeg
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
SlutprisInga bud
Utropspris800  - 1 000 SEK
Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard, _143a_8d811f2201e7903_lg.jpeg
Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, _144a_8d811f276448141_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa,
Slutpris350 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, _145a_8d811f2e7e340e0_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par,
Slutpris600 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta, _146a_8d811f322e7d5f9_lg.jpeg
Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla, _147a_8d811f3bd6fe864_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla,
Slutpris4 800 SEK
Utropspris4 000  - 6 000 SEK
Matgrupp, 7 delar, mahogny, _148a_8d811f48e477466_lg.jpeg
Matgrupp, 7 delar, mahogny,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK