Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14291a_lg.jpeg
10
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _14301a_8d9ae9abb2e778f_lg.jpeg
30
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _14312a_lg.jpeg
46
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice", _14349a_8d9a5f5b315392b_lg.jpeg
83
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall, _14350a_8d9a5f76f134330_lg.jpeg
84
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _14396a_lg.jpeg
129
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa, _14401a_8d9a9034724e8a4_lg.jpeg
134
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _14406a_lg.jpeg
138
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _14431a_lg.jpeg
166
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft, _14457a_lg.jpeg
192
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, _14481a_lg.jpeg
217
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _14485a_lg.jpeg
221
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14487a_lg.jpeg
222
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14486a_lg.jpeg
223
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14488a_lg.jpeg
224
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14489a_lg.jpeg
225
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé, _14501a_lg.jpeg
233
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing, _14558a_lg.jpeg
291
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam, _14565a_8d9adbc477aa3fc_lg.jpeg
298
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods_14614a_lg.jpeg
318
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft, _14639a_lg.jpeg
368
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor, _14609a_8d9ae71934ee917_lg.jpeg
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, _14647a_8d9ae8d27be5604_lg.jpeg
383
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14648a_8d9ae8d3906a621_lg.jpeg
384
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gate, Simon eller Hald, Edward för Orrefors, taklampa, bronserad metall med gultonad glaskupa, _14663a_8d9ae911740755c_lg.jpeg
399
Gate, Simon eller Hald, Edward för Orrefors, taklampa, bronserad metall med gultonad glaskupa,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft, _14705a_lg.jpeg
408
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, _14709a_8d9af4c4d80126f_lg.jpeg
412
Taklampa, förgylld metall med prismor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,_14722a_lg.jpeg
421
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas, _14688a_8d9af4bdd6c0e28_lg.jpeg
474
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna", _14770a_lg.jpeg
495
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _14774a_lg.jpeg
498
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _14777a_lg.jpeg
501
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall, _14800a_8d9b01346f9dd56_lg.jpeg
504
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _14812a_lg.jpeg
520
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn, _14797a_8d9b013346a5b36_lg.jpeg
523
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, funkis, _14796a_8d9b02eceb85ae2_lg.jpeg
524
Okänd designer, bordslampa, funkis,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_14821a_lg.jpeg
538
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _14825a_lg.jpeg
542
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _14826a_lg.jpeg
543
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Taklampa, krom med bemålad glasskärm_14669a_8d9af35e25ac71a_lg.jpeg
545
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _14827a_lg.jpeg
553
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, _14778a_8d9b00646621b5b_lg.jpeg
562
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _14898a_lg.jpeg
629
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_14897a_lg.jpeg
630
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _14903a_lg.jpeg
636
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _14918a_lg.jpeg
650
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing, _14922a_8d9b03f3a5852e6_lg.jpeg
654
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa, _14923a_8d9b043b95ac275_lg.jpeg
655
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.