Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram_14285a_8d9a449531c3e28_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,_14286a_8d9a44940acce5f_lg.jpeg
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram, _14282a_8d9a44bc0d23887_lg.jpeg
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram, _14283a_8d9a44bb449ee7f_lg.jpeg
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram, _14281a_8d9a44bcb635309_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, _14296a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram, _14277a_8d9a44bf3e6005a_lg.jpeg
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram, _14279a_8d9a44bdfec82fa_lg.jpeg
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _14297a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft, _14284a_8d9a44ba5c4c9f0_lg.jpeg
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _14269a_8d9a3882e50e26d_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram, _14305a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram, _14318a_8d9a528e16cd0a1_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Stort parti mynt, mestadels silver, _14351a_8d9a5f75f5510e7_lg.jpeg
Stort parti mynt, mestadels silver,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram, _14363a_8d9a5f8367a3290_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram, _14364a_8d9a5f77e1713a4_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram, _14365a_8d9a5f79bcf4e73_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram, _14366a_8d9a5f746ebcd97_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram, _14385a_8d9a85606c8f238_lg.jpeg
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram, _14386a_8d9a856180f1c4e_lg.jpeg
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram, _14394a_lg.jpeg
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram, _14425a_lg.jpeg
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,_14278a_8d9a44be990c9fb_lg.jpeg
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram_14495a_8d9ab6c32077b0b_lg.jpeg
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram, _14496a_8d9ab6c4477aa2e_lg.jpeg
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram, _14497a_8d9ab6c5df153cc_lg.jpeg
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, vikt 200 gram, _14498a_8d9ab6c72a57cec_lg.jpeg
Bägare, silver, vikt 200 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram_14508a_8d9ab723488143b_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar, _14557a_lg.jpeg
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _14699a_8d9af4beeea65e2_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
4 delar silver, total vikt 55 gram, _14700a_8d9af4c004587a7_lg.jpeg
4 delar silver, total vikt 55 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dödsbricka, så kallad "Dog Tag", 18 karat rödguld, vikt 3,1 gr, _14701b_8d9af4c1ff4087a_lg.jpeg
Dödsbricka, så kallad "Dog Tag", 18 karat rödguld, vikt 3,1 gr,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Halskedja samt ring med vita stenar (defekt), 14 karat rödguld, total vikt 3,1 gram, _14702a_8d9af4c2fa1af96_lg.jpeg
Halskedja samt ring med vita stenar (defekt), 14 karat rödguld, total vikt 3,1 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten (spinell?), vikt 4,9 gram_14703a_8d9af4c3be7f7e3_lg.jpeg
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten (spinell?), vikt 4,9 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _14711a_8d9af4f12e04b5a_lg.jpeg
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _14712a_8d9af4f1f0ece9b_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _14713a_8d9af4f3471afaa_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Minnesmynt, 6 st, 900/1000 silver, total vikt 155 gram_14732a_8d9af69bbcf42b5_lg.jpeg
Minnesmynt, 6 st, 900/1000 silver, total vikt 155 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 975 gram_14733a_8d9b038cd02141c_lg.jpeg
Stort parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 975 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 900 SEK
Parti armbandsur, modern tillverkning_14697a_8d9af412b24f34a_lg.jpeg
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _14775a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram, _14877a_8d9b0441acdc0f4_lg.jpeg
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),_14887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,_14937a_8d9b043717b9b4e_lg.jpeg
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak, _14020a_8d9b0c3b386b129_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor, _14964a_8d9b0c30e74bf75_lg.jpeg
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _14974a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_14976a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK