Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny, _14295a_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14298a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14299a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14300a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_14356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956, _14357a_8d9a5f5a63a03b2_lg.jpeg
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,  _14358a_8d9a5f6896ef325_lg.jpeg
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_14372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett, _14376a_8d9a8567c278131_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett, _14377a_8d9a8568eb9b24d_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor, _14378a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk, _14384a_8d9a8572d3dd4bf_lg.jpeg
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _14402a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _14403a_lg.jpeg
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _14405a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _14407a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _14408a_8d9a91a064748c4_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _14409a_8d9a91a1237e757_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _14416a_8d9a919e23be311_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _14417a_8d9a919d9c9fa72_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _14418a_8d9a919ce35a3c9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _14419a_8d9a919c434ad53_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _14420a_8d9a919b50ebcc2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _14421a_8d9a91fda35bf45_lg.jpeg
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray, _14422a_8d9a91f5dafb284_lg.jpeg
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _14442a_8d9a9b07f97375d_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_14446a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964, _14461a_8d9a9c67b7e4fbf_lg.jpeg
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, _14469a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits_14472a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,_14473a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn, _14475a_8d9a9dff3d57630_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _14483a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel, _14516a_8d9ab7ba564edbb_lg.jpeg
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning, _14561a_lg.jpeg
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _14563a_8d9adbd2600edad_lg.jpeg
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _14564a_8d9adbc3855cf8c_lg.jpeg
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, _14566a_8d9adbc55101ddd_lg.jpeg
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, _14585a_8d9ae65ffbde0f0_lg.jpeg
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, _14586a_8d9ae662f2e9a93_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, _14587a_8d9ae663c777f34_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, _14588a_8d9ae66527c5b65_lg.jpeg
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg, _14611a_lg.jpeg
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _14613a_lg.jpeg
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny, _14615a_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _14616a_8d9ae8c8c7600c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel, _14582a_8d9ae8c4b74fbd0_lg.jpeg
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel, _14583a_8d9ae8c78111fb9_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK