Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _14617a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _14618a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning_14621a_lg.jpeg
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"_14632a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt, _14645a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String", _14608a_8d9ae7187446381_lg.jpeg
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor, _14609a_8d9ae71934ee917_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fåtölj, brun (konst?)läderklädsel, sekelskiftet 1900, _14649a_8d9ae8cb789c2ef_lg.jpeg
Fåtölj, brun (konst?)läderklädsel, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä, _14704a_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt, _14706a_lg.jpeg
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete, _14708a_lg.jpeg
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_14742a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, _14745a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _14716a_8d9af5f66ef8dfd_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, _14715a_8d9af5ece2f2b1d_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa, _14714a_8d9af5eb6810ad6_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona", _14686a_8d9af3bc780ccee_lg.jpeg
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _14766a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä_14685a_8d9af3c0c917158_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_14683a_8d9af3be7af381a_lg.jpeg
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben_14666a_8d9af35893f8653_lg.jpeg
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben, _14665a_8d9af355bed2ada_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign, _14680a_8d9af3b9e85ba75_lg.jpeg
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_14776a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek, _14794a_8d9b00197399a99_lg.jpeg
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _14801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,_14803a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _14806a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä, _14792a_8d9b0017c4e2b08_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, grönlackerat och bronserat trä, _14791a_8d9b0017195c00b_lg.jpeg
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä, _14790a_8d9b00163bc0f3d_lg.jpeg
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva, _14807a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _14810a_lg.jpeg
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _14811a_lg.jpeg
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _14813a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall, _14814a_lg.jpeg
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel, _14817a_lg.jpeg
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _14819a_lg.jpeg
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder, _14788a_8d9aff831d6adaf_lg.jpeg
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,_14784a_8d9aff822464d46_lg.jpeg
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä_14681a_8d9af3bad9808ce_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej", _14684a_8d9af3bd4713370_lg.jpeg
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_14838a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _14846a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, _14850a_8d9b02e81e3f02f_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900, _14863a_lg.jpeg
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva, _14896a_lg.jpeg
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början, _14902a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK