Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_14743a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning, _14696a_8d9af413e8c24aa_lg.jpeg
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _14757a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Taljor, 1 par, smide och ek, _14692a_8d9af3e975347f1_lg.jpeg
Taljor, 1 par, smide och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, _14691a_8d9af359d1cbac0_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",_14690a_8d9af3641144c2c_lg.jpeg
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _14762a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _14763a_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _14764a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt, _14765a_lg.jpeg
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _14772a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek, _14794a_8d9b00197399a99_lg.jpeg
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti lp-skivor, rock pop mm_14793a_8d9b0018bcb471c_lg.jpeg
Parti lp-skivor, rock pop mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare, _14804a_8d9b012a2b23d81_lg.jpeg
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _14805a_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,_14808a_lg.jpeg
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd, _14798a_8d9b0128bde8287_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _14795a_8d9b0bd31e5daee_lg.jpeg
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal, _14815a_lg.jpeg
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel, _14817a_lg.jpeg
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftsställ, lackerad metall, _14818a_lg.jpeg
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys", _14668a_8d9af35cc7ea0ef_lg.jpeg
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,_14678a_8d9af3b5c97fc18_lg.jpeg
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer_14679a_8d9af3b71c3622a_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"_14682a_8d9af3bb9eacf9f_lg.jpeg
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft, _14828a_lg.jpeg
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, _14829a_lg.jpeg
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft, _14687a_8d9af3bfca818ac_lg.jpeg
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing, _14779a_8d9aff805e50643_lg.jpeg
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal, _14780a_8d9aff853517b00_lg.jpeg
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm, _14834a_8d9b0caf19838a9_lg.jpeg
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _14835a_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _14837a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_14838a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _14840a_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast, _14839a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan, _14785a_8d9aff83f897e3c_lg.jpeg
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater, _14717a_8d9b02eada08d71_lg.jpeg
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt, _14841a_8d9b02e95412ed8_lg.jpeg
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd, _14844a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium, _14843a_lg.jpeg
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _14846a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _14847a_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft_14851a_8d9b02e70629389_lg.jpeg
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _14857a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft, _14858a_lg.jpeg
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"_14860a_lg.jpeg
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _14859a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK