JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben, _15308a_8d9bb1a73d45338_lg.jpeg
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland, _15309a_8d9bb1a7dbb2e50_lg.jpeg
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör, _15321a_lg.jpeg
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,_15322a_lg.jpeg
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö", _15323a_lg.jpeg
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Månsson, Stig, olja, sittande modell, _15324a_lg.jpeg
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare, _15310a_8d9bb1b0a0b9de6_lg.jpeg
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro, _15311a_8d9bb1b00fd4ec2_lg.jpeg
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm, _15327a_lg.jpeg
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge, _15312a_8d9bb23800ff326_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _15336a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _15355a_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv, _15362a_lg.jpeg
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",_15370a_lg.jpeg
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg, _15373a_lg.jpeg
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_15374a_lg.jpeg
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _15375a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi, _15380a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan", _15384a_lg.jpeg
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt, _15405a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, _15411a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag", _15425a_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand, _15430a_lg.jpeg
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele, _15442a_lg.jpeg
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _15451a_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_15453a_lg.jpeg
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike, _15435a_8d9be4b29a4bab3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge_14989a_8d9b34f2ecd5885_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap_14990a_8d9b34f5b3bfd06_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge_14991a_8d9b34f65c3d1d8_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II_14992a_8d9b34f492cb9bd_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge_14994a_8d9b34f118a400f_lg.jpeg
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad_15000a_8d9b4c1e3da8539_lg.jpeg
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad, _14999a_8d9b4c1d9ed3f3a_lg.jpeg
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad_14997a_8d9b4c1b9aebe42_lg.jpeg
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71_14998a_8d9b4c1c6a300e5_lg.jpeg
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition med barn_14996a_8d9b4c1a81fde5e_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar, _15482a_8d9be5f9b2a5327_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dall, Hans, olja, skymningslandskap, _15483a_8d9be5f90528b7c_lg.jpeg
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap, _15485a_8d9beec0bec00d0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fridericia, William, olja, gatuparti, _15486a_8d9beec1d2ed1d6_lg.jpeg
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),_15487a_lg.jpeg
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden, _15492a_8d9beec4fbc55f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II", _15495a_lg.jpeg
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård, _15498a_8d9bef5de62bbbe_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, ställande pointer, _15500a_8d9bef5f63c97db_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _15504a_lg.jpeg
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur, _15509a_lg.jpeg
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK