Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben, _15308a_8d9bb1a73d45338_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15308-itemimages/15308a_8d9bb1a73d45338_med.jpeg)
311
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland, _15309a_8d9bb1a7dbb2e50_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15309-itemimages/15309a_8d9bb1a7dbb2e50_med.jpeg)
312
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör, _15321a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15321-itemimages/15321a_med.jpeg)
321
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,_15322a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15322-itemimages/15322a_med.jpeg)
322
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö", _15323a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15323-itemimages/15323a_med.jpeg)
323
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Månsson, Stig, olja, sittande modell, _15324a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15324-itemimages/15324a_med.jpeg)
324
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare, _15310a_8d9bb1b0a0b9de6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15310-itemimages/15310a_8d9bb1b0a0b9de6_med.jpeg)
325
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wahlström, Filip, olja, landskap med bro, _15311a_8d9bb1b00fd4ec2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15311-itemimages/15311a_8d9bb1b00fd4ec2_med.jpeg)
326
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm, _15327a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15327-itemimages/15327a_med.jpeg)
329
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge, _15312a_8d9bb23800ff326_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15312-itemimages/15312a_8d9bb23800ff326_med.jpeg)
330
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _15336a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15336-itemimages/15336a_med.jpeg)
339
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar", _15355a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15355-itemimages/15355a_med.jpeg)
358
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv, _15362a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15362-itemimages/15362a_med.jpeg)
365
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",_15370a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15370-itemimages/15370a_med.jpeg)
373
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg, _15373a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15373-itemimages/15373a_med.jpeg)
376
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_15374a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15374-itemimages/15374a_med.jpeg)
377
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _15375a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15375-itemimages/15375a_med.jpeg)
378
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi, _15380a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15380-itemimages/15380a_med.jpeg)
383
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan", _15384a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15384-itemimages/15384a_med.jpeg)
387
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt, _15405a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15405-itemimages/15405a_med.jpeg)
408
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, _15411a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15411-itemimages/15411a_med.jpeg)
414
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag", _15425a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15425-itemimages/15425a_med.jpeg)
422
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand, _15430a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15430-itemimages/15430a_med.jpeg)
427
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele, _15442a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15442-itemimages/15442a_med.jpeg)
438
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _15451a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15451-itemimages/15451a_med.jpeg)
447
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_15453a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15453-itemimages/15453a_med.jpeg)
449
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike, _15435a_8d9be4b29a4bab3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15435-itemimages/15435a_8d9be4b29a4bab3_med.jpeg)
461
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge_14989a_8d9b34f2ecd5885_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14989-itemimages/14989a_8d9b34f2ecd5885_med.jpeg)
486
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap_14990a_8d9b34f5b3bfd06_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14990-itemimages/14990a_8d9b34f5b3bfd06_med.jpeg)
487
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge_14991a_8d9b34f65c3d1d8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14991-itemimages/14991a_8d9b34f65c3d1d8_med.jpeg)
488
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II_14992a_8d9b34f492cb9bd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14992-itemimages/14992a_8d9b34f492cb9bd_med.jpeg)
489
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge_14994a_8d9b34f118a400f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14994-itemimages/14994a_8d9b34f118a400f_med.jpeg)
490
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad_15000a_8d9b4c1e3da8539_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15000-itemimages/15000a_8d9b4c1e3da8539_med.jpeg)
491
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad, _14999a_8d9b4c1d9ed3f3a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14999-itemimages/14999a_8d9b4c1d9ed3f3a_med.jpeg)
492
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad_14997a_8d9b4c1b9aebe42_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14997-itemimages/14997a_8d9b4c1b9aebe42_med.jpeg)
493
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71_14998a_8d9b4c1c6a300e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14998-itemimages/14998a_8d9b4c1c6a300e5_med.jpeg)
494
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja, komposition med barn_14996a_8d9b4c1a81fde5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14996-itemimages/14996a_8d9b4c1a81fde5e_med.jpeg)
495
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar, _15482a_8d9be5f9b2a5327_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15482-itemimages/15482a_8d9be5f9b2a5327_med.jpeg)
499
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Dall, Hans, olja, skymningslandskap, _15483a_8d9be5f90528b7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15483-itemimages/15483a_8d9be5f90528b7c_med.jpeg)
500
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap, _15485a_8d9beec0bec00d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15485-itemimages/15485a_8d9beec0bec00d0_med.jpeg)
502
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Fridericia, William, olja, gatuparti, _15486a_8d9beec1d2ed1d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15486-itemimages/15486a_8d9beec1d2ed1d6_med.jpeg)
503
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),_15487a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15487-itemimages/15487a_med.jpeg)
504
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden, _15492a_8d9beec4fbc55f6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15492-itemimages/15492a_8d9beec4fbc55f6_med.jpeg)
509
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II", _15495a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15495-itemimages/15495a_med.jpeg)
512
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård, _15498a_8d9bef5de62bbbe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15498-itemimages/15498a_8d9bef5de62bbbe_med.jpeg)
515
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, olja, ställande pointer, _15500a_8d9bef5f63c97db_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15500-itemimages/15500a_8d9bef5f63c97db_med.jpeg)
517
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _15504a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15504-itemimages/15504a_med.jpeg)
521
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Norrman, Knut, olja, Visby ringmur, _15509a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15509-itemimages/15509a_med.jpeg)
527
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.