JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co, _15011a_8d9b650156df875_lg.jpeg
Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut, _15010a_8d9b6502443c5d4_lg.jpeg
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15024a_8d9b650efff58ea_lg.jpeg
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15028a_8d9b651a8aa4f80_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15029a_8d9b65b72c76405_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo, _15030a_8d9b65210181969_lg.jpeg
Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15040a_8d9b6562edadce1_lg.jpeg
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Markströms, bägare, sterlingsilver, vikt 125 gram_15059a_8d9b96f584c99e3_lg.jpeg
Okänd designer för Markströms, bägare, sterlingsilver, vikt 125 gram
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _15067a_lg.jpeg
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla, _15125a_8d9b811edb6ea00_lg.jpeg
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15221a_8d9b969446d130a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram_15224a_8d9b969817cc72d_lg.jpeg
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram, _15223a_8d9b9699a23e70f_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram_15220a_8d9b9698f8b2ee8_lg.jpeg
Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram_15329a_8d9bd8a04df9d99_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Parti armbandsur, modern tillverkning_15330a_lg.jpeg
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _15332a_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _15343a_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram, _15360a_lg.jpeg
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal, _15379a_8d9be311c00046a_lg.jpeg
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, _15385a_8d9be312a51f2ad_lg.jpeg
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, _15396a_8d9be3c9f5042ca_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, silver, _15397a_8d9be3cb159ffe6_lg.jpeg
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Karl XIV Johan 1821 (jubileumsriksdaler)_15410a_8d9be4a706a4dbb_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Karl XIV Johan 1821 (jubileumsriksdaler)
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås, _15433a_8d9be5356206f06_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor med silverlås,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, 18 k rödguld med pärlor, vikt 2,3 gram, _15434a_8d9be5365e3866e_lg.jpeg
Brosch, 18 k rödguld med pärlor, vikt 2,3 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 335 gram, _15436a_8d9be53792e679a_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 335 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram, _15437a_8d9be539347a789_lg.jpeg
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, total vikt 130 gram, _15444a_8d9be53ae231bab_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 130 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833, _15445a_8d9be53bf6fc45a_lg.jpeg
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram_15446a_8d9be53ce00c9ca_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver, _15447a_8d9be53f3ac48c9_lg.jpeg
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti mynt mm, 12 st, silver, _15448a_8d9be5402dd7f85_lg.jpeg
Parti mynt mm, 12 st, silver,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti mynt, sedlar, medaljer mm, _15456a_8d9be57d612a577_lg.jpeg
Parti mynt, sedlar, medaljer mm,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15463a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche, _15467a_8d9c0aa31e2b8cb_lg.jpeg
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _15603a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,1 gram, _15659a_8d9bfcd0632f898_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,1 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för David Andersen Oslo, öronclips, 1 par, _15666a_8d9bfe9f1ecac98_lg.jpeg
Okänd designer för David Andersen Oslo, öronclips, 1 par,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti smycken och bijouterier mm, _15667a_8d9bfe9e3140b7b_lg.jpeg
Stort parti smycken och bijouterier mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK