JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _15017a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _15043a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_15083a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _15091a_lg.jpeg
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _15093a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _15094a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _15099a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_15133a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _15142a_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, _15178a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, _15179a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15190a_lg.jpeg
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _15237a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _15239a_lg.jpeg
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny, _15243a_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _15245a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"_15246a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben_15244a_8d9bf1bd22ab613_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg, _15255a_lg.jpeg
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _15258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _15257a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben, _15294a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander, _15298a_8d9ba66227889fe_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut, _15299a_8d9ba667f10be8e_lg.jpeg
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona", _15300a_lg.jpeg
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_15301a_lg.jpeg
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä_15303a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall, _15305a_8d9ba670c75c32d_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102, _15340a_8d9be215f24534d_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander, _15341a_8d9be216cdc6bfb_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15346a_8d9be217e289c40_lg.jpeg
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15347a_8d9be2193e6f544_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800), _15348a_8d9be21a18ff134_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_15351a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko, _15357a_8d9be2384ea06ee_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _15363a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15365a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15366a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _15367a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel, _15394a_8d9be3b6116d89c_lg.jpeg
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek, _15399a_8d9be3cdc4f676b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign, _15409a_lg.jpeg
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _15427a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa, _15431a_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _15460a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_15464a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka, _15418a_8d9be4a96b61918_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,_15466a_lg.jpeg
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK