Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _15017a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15017-itemimages/15017a_med.jpeg)
7
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _15043a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15043-itemimages/15043a_med.jpeg)
38
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_15083a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15083-itemimages/15083a_med.jpeg)
80
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _15091a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15091-itemimages/15091a_med.jpeg)
88
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _15093a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15093-itemimages/15093a_med.jpeg)
90
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _15094a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15094-itemimages/15094a_med.jpeg)
91
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _15099a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15099-itemimages/15099a_med.jpeg)
96
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
![Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_15133a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15133-itemimages/15133a_med.jpeg)
130
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _15142a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15142-itemimages/15142a_med.jpeg)
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, _15178a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15178-itemimages/15178a_med.jpeg)
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, _15179a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15179-itemimages/15179a_med.jpeg)
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15190a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15190-itemimages/15190a_med.jpeg)
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _15237a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15237-itemimages/15237a_med.jpeg)
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _15239a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15239-itemimages/15239a_med.jpeg)
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny, _15243a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15243-itemimages/15243a_med.jpeg)
244
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _15245a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15245-itemimages/15245a_med.jpeg)
245
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
![Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"_15246a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15246-itemimages/15246a_med.jpeg)
246
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben_15244a_8d9bf1bd22ab613_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15244-itemimages/15244a_8d9bf1bd22ab613_med.jpeg)
248
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg, _15255a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15255-itemimages/15255a_med.jpeg)
259
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _15258a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15258-itemimages/15258a_med.jpeg)
260
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _15257a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15257-itemimages/15257a_med.jpeg)
261
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben, _15294a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15294-itemimages/15294a_med.jpeg)
297
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander, _15298a_8d9ba66227889fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15298-itemimages/15298a_8d9ba66227889fe_med.jpeg)
301
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut, _15299a_8d9ba667f10be8e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15299-itemimages/15299a_8d9ba667f10be8e_med.jpeg)
302
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona", _15300a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15300-itemimages/15300a_med.jpeg)
303
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_15301a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15301-itemimages/15301a_med.jpeg)
304
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä_15303a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15303-itemimages/15303a_med.jpeg)
305
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall, _15305a_8d9ba670c75c32d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15305-itemimages/15305a_8d9ba670c75c32d_med.jpeg)
308
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102, _15340a_8d9be215f24534d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15340-itemimages/15340a_8d9be215f24534d_med.jpeg)
343
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander, _15341a_8d9be216cdc6bfb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15341-itemimages/15341a_8d9be216cdc6bfb_med.jpeg)
344
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15346a_8d9be217e289c40_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15346-itemimages/15346a_8d9be217e289c40_med.jpeg)
349
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15347a_8d9be2193e6f544_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15347-itemimages/15347a_8d9be2193e6f544_med.jpeg)
350
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800), _15348a_8d9be21a18ff134_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15348-itemimages/15348a_8d9be21a18ff134_med.jpeg)
351
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_15351a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15351-itemimages/15351a_med.jpeg)
354
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko, _15357a_8d9be2384ea06ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15357-itemimages/15357a_8d9be2384ea06ee_med.jpeg)
360
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _15363a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15363-itemimages/15363a_med.jpeg)
366
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15365a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15365-itemimages/15365a_med.jpeg)
368
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15366a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15366-itemimages/15366a_med.jpeg)
369
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15367a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15367-itemimages/15367a_med.jpeg)
370
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel, _15394a_8d9be3b6116d89c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15394-itemimages/15394a_8d9be3b6116d89c_med.jpeg)
397
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek, _15399a_8d9be3cdc4f676b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15399-itemimages/15399a_8d9be3cdc4f676b_med.jpeg)
402
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign, _15409a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15409-itemimages/15409a_med.jpeg)
412
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _15427a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15427-itemimages/15427a_med.jpeg)
423
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1940-50-tal, soffa, _15431a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15431-itemimages/15431a_med.jpeg)
428
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _15460a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15460-itemimages/15460a_med.jpeg)
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_15464a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15464-itemimages/15464a_med.jpeg)
460
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka, _15418a_8d9be4a96b61918_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15418-itemimages/15418a_8d9be4a96b61918_med.jpeg)
463
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,_15466a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15466-itemimages/15466a_med.jpeg)
467
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.