JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Okänd designer, tidskriftshylla, trä_15416a_8d9be3d6ec721e2_lg.jpeg
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel, _15415a_8d9be3d2cc43b6d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä, _15470a_lg.jpeg
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä, _15472a_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva, _15476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _15477a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _15478a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft, _15484a_8d9beebf8f91637_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_15501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt, _15507a_8d9bef5346bf66b_lg.jpeg
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15510a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Brdr Furbo Spøttrup, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, 1960-tal, svagt rundade sarger, _15517a_8d9bef5a7cb9405_lg.jpeg
Okänd designer för Brdr Furbo Spøttrup, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, 1960-tal, svagt rundade sarger,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel, _15519a_8d9bef5cc165309_lg.jpeg
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", _15522a_8d9bf09c06af427_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot, _15523a_8d9bf099125e0f7_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _15524a_8d9bf09a38d43a4_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, hurts, ek, _15529a_8d9bf0688e1aa07_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, hurts, ek,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15530a_8d9bf06a0c3cc06_lg.jpeg
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek, _15531a_8d9bf06b177b93a_lg.jpeg
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900, _15534a_lg.jpeg
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Emil Clausen, hyllsektioner, 4 delar, palisander, 1960-70-tal, _15535a_8d9bf06c9d314e0_lg.jpeg
Okänd designer för Emil Clausen, hyllsektioner, 4 delar, palisander, 1960-70-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut, _15536a_8d9bf104bd467c7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Förvaringsmöbel, bonad ek, 1800-talets slut, _15537a_8d9bf09d3829df6_lg.jpeg
Förvaringsmöbel, bonad ek, 1800-talets slut,
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med röd marmorskiva, Glas & Trä Hovmantorp, 1900-talets mitt, _15539a_8d9bf108932b7dd_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, _15540a_8d9bf10971f0143_lg.jpeg
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början, _15565a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _15590a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _15593a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _15594a_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, _15611a_8d9bf1e0f92eb86_lg.jpeg
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, _15619a_8d9bfab52f07184_lg.jpeg
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _15641a_8d9bfc0ccb7115a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK