Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram, _16417a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram_16418a_8d9ed6e2837257e_lg.jpeg
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", _16419a_8d9e597a761479d_lg.jpeg
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram, _16426a_8d9e59c3b7ca033_lg.jpeg
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram, _16434a_8d9e6686f6a1ffd_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing, _16438a_8d9e668588845fd_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _16444a_8d9e7021a039943_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram, _16450a_8d9e7fc78c40c2f_lg.jpeg
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram, _16451a_8d9e7fb83e29097_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram, _16452a_8d9e7fb93cceba2_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram, _16453a_8d9ea3f289b1110_lg.jpeg
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram, _16454a_8d9ea3f34ce1818_lg.jpeg
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike, _16455a_8d9ea3f4239c81a_lg.jpeg
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _16456a_8d9ea43c5f95300_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar, _16457a_8d9ea3f72cd2656_lg.jpeg
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid", _16458a_8d9ea43b75f055f_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram, _16459a_8d9ea3f4e96e827_lg.jpeg
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Smyckeskrin, silver med invändig sammetsklädsel, Norge, 1900-talets mitt, _16461a_8d9ea3fcaf20d50_lg.jpeg
Smyckeskrin, silver med invändig sammetsklädsel, Norge, 1900-talets mitt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _16462a_8d9ea3fc21791c0_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat, _16463a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Okänd designer, armring, silver, vikt 55 gram, _16470a_8d9ea43e1b3ea49_lg.jpeg
Okänd designer, armring, silver, vikt 55 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silvermynt, nästan uteslutande Gustav V, total vikt cirka 2000 gram,_16473a_8d9ea4a59d84205_lg.jpeg
Parti silvermynt, nästan uteslutande Gustav V, total vikt cirka 2000 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, fylld fot, _16474a_8d9ea4a6c3b8277_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, fylld fot,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets mitt, _16475a_8d9ea4a3157e50f_lg.jpeg
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Damfickur, silver, 1800-talets slut, _16480a_8d9eb0de60be990_lg.jpeg
Damfickur, silver, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, vikt 2,7 gram, _16499a_8d9ebb5545ee0d3_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, vikt 2,7 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ringar, 3 st, 20 karat rödguld, total vikt 10,3 gram, _16500a_8d9ebb55da04aca_lg.jpeg
Ringar, 3 st, 20 karat rödguld, total vikt 10,3 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 15 åttkantslipade diamanter, _16501a_8d9ebb5365a29d2_lg.jpeg
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 15 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram_16502a_8d9ebdc9cfc984f_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, 12 st, silver, "Svensk Flora", total vikt 110 gram, _16505a_8d9ebe1e9801d7e_lg.jpeg
Theskedar, 12 st, silver, "Svensk Flora", total vikt 110 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, _16508a_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _16509a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram_16510a_8d9ebe1e007aec4_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr, _16512a_8d9ed55f191072e_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram, _16513a_8d9ed56036dfc2c_lg.jpeg
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _16514a_8d9ed55e8a08565_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _16516a_8d9ed594c7281e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Prisplakett, silver på valnöt, Djursholms Scouter 1915, gravyr till Ohlin, Tisell, Lundblo, Almquist och Dannfelt, _16522a_8d9ed67c48d8c6b_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft, _16554a_8d9efae5392c4de_lg.jpeg
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir, _16555a_8d9efbcaf6e3a0e_lg.jpeg
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram_16570a_8d9efcd2b7e24c3_lg.jpeg
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver; skålar, serviettringar mm, total vikt 460 gram, _16571a_8d9efcd3cc71780_lg.jpeg
Parti silver; skålar, serviettringar mm, total vikt 460 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lockask, silver med infattad, röd jade, _16572a_8d9efcd49ad390e_lg.jpeg
Lockask, silver med infattad, röd jade,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti silvermynt, Gustav V, total vikt 2,4 kg, _16627a_8d9f0a2fe8745dc_lg.jpeg
Stort parti silvermynt, Gustav V, total vikt 2,4 kg,
Slutpris10 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Silvermynt, 3 st, Tyskland 1800-tal, 2 st Preussen 1814 respektive 1823, _16628a_8d9f0a3bbc13277_lg.jpeg
Silvermynt, 3 st, Tyskland 1800-tal, 2 st Preussen 1814 respektive 1823,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silvermynt, Oskar II, total vikt 190 gram_16635a_8d9f09c19185d69_lg.jpeg
Parti silvermynt, Oskar II, total vikt 190 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Guldmynt, Hyperpyron, Alexios I Komnenos (1081-1118)_16636a_8d9f09c25d8f0b1_lg.jpeg
Guldmynt, Hyperpyron, Alexios I Komnenos (1081-1118)
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, Hyperpyron, Johannes II Komnenos (1118-43), _16637a_8d9f09c31d70d41_lg.jpeg
Guldmynt, Hyperpyron, Johannes II Komnenos (1118-43),
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK