Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar, _17229a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
Slutpris17 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander, _17230a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander, _17231a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900, _17203a_8da01bfc68ba27b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal, _17199a_8da01bf75a60d5f_lg.jpeg
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900, _17206a_8da01cb8b8a025a_lg.jpeg
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900, _17222a_8da01e5e4de70d7_lg.jpeg
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963, _17243a_8da02a45f61ce7f_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
Slutpris32 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver, _17245a_8da02a74d6224dd_lg.jpeg
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _17247a_8da02aa43493107_lg.jpeg
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _17248a_8da02aa4e710cb1_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 $ 1887, _17249a_8da02aa58ccca8e_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1887,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 $ 1887, _17250a_8da02aa63171166_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1887,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW, _17251a_8da02aa6d836cbe_lg.jpeg
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram, _17252a_8da02aa7f5825a1_lg.jpeg
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _17253a_8da02aa916714e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia, _17254a_8da02aa9f70ebdd_lg.jpeg
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal, _17258a_8da02af5992c9e1_lg.jpeg
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal,
Slutpris4 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar 1 par, silver, _17302a_8da05b9b436a363_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar", _17321a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram, _17323a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Parti theskedar mm silver, Rosen, total vikt 325 gram, _17197a_8da01bf55d4fd75_lg.jpeg
Parti theskedar mm silver, Rosen, total vikt 325 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeskedar 9 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 150 gr_17198a_8da01bf69f8cdf9_lg.jpeg
Kaffeskedar 9 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 150 gr
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti smycken och bijouterier mm, _17326a_lg.jpeg
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
3 delar silver; äggkopp, sked och serviettring, total vikt 60 gram, _17213a_8da01cbd245d306_lg.jpeg
3 delar silver; äggkopp, sked och serviettring, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, 2 st, silver, total vikt 545 gram, _17202a_8da01bfb6dccaad_lg.jpeg
Fat, 2 st, silver, total vikt 545 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Cigarettetui, silver, vikt 140 gram, _17201a_8da01bfa88187b5_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, vikt 140 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, vikt 170 gram, _17200a_8da01bf97cc2003_lg.jpeg
Cigarettetui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, vikt 170 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing, _17343a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _17346a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid", _17347a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti silver, total vikt 1340 gram, _17357a_8da06718c396b96_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 1340 gram,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram_17363a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor, _17378a_8da06a050df1788_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt, _17375a_8da06a010a33f4c_lg.jpeg
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _17379a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr, _17381a_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _17383a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, _17387a_8da06a0796d89db_lg.jpeg
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, _17388a_8da06a08c3de1d4_lg.jpeg
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram_17407a_lg.jpeg
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, vikt 285 gram, _17185a_8da011ce061148f_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, vikt 285 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bestick, 9 delar, silver, Sachsisk modell, total vikt exklusive delar med stålblad 280 gram,_17546a_8da0b502e301789_lg.jpeg
Bestick, 9 delar, silver, Sachsisk modell, total vikt exklusive delar med stålblad 280 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft, _17233a_8da0c073991192c_lg.jpeg
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram, _17726a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, _17727a_8da0cbf866d8684_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, _17728a_8da0cbf950e3792_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, _17729a_8da0cbfa3afa00c_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK