Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall, _17962a_8da16ef320d64dd_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _17983a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _17988a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _17989a_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok, _17994a_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _17967a_8da170fe19809ad_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag, _17963a_8da170f6fd6285e_lg.jpeg
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea", _17965a_8da170fb54c7a25_lg.jpeg
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal, _17964a_8da170f9abd19a1_lg.jpeg
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu, _17966a_8da170fcb554159_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander, _18040a_8da17cf9091ad4b_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _18041a_8da17cf9d79a068_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel, _18045a_8da17da0f42c31e_lg.jpeg
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _18048a_lg.jpeg
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _18050a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _18121a_8da1bbfccf92c52_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _18122a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva, _18124a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18126a_8da1bbfe2417a38_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _18139a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett", _18159a_8da1c790d6de426_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar, _18160a_8da1c7982aa0a8d_lg.jpeg
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _18161a_8da1c7993a6f61c_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _18176a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _18186a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, _18195a_8da1d3be245be88_lg.jpeg
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _18200a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor, _18260a_8da1e0558976cab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _18261a_8da1e056162df24_lg.jpeg
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,_18262a_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, _18269a_8da1e052c45047d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _18272a_8da1e0432ce1b0d_lg.jpeg
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_18291a_lg.jpeg
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, djuphäftat, brunt läder, 1910-20-tal, _18308a_8da1e20f7b08fc9_lg.jpeg
Fåtölj, djuphäftat, brunt läder, 1910-20-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _18312a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _18313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_18322a_8da212be0c7626b_lg.jpeg
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Volther, Poul M för Gemla, Diö, serveringsvagn, teak och bok med uppfällbar melaminskiva, "Jean", _18323a_8da212bffc5bd96_lg.jpeg
Volther, Poul M för Gemla, Diö, serveringsvagn, teak och bok med uppfällbar melaminskiva, "Jean",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, sybord, teak och bonat trä, _18324a_8da212c124eea36_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, sybord, teak och bonat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sybord, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _18325a_8da212c3394822b_lg.jpeg
Sybord, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor, _18316a_8da212560cef3bd_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, 2 lådor, alm och ljus björk, rokokostil, 1900-talets mitt, _18320a_8da212a52b00af0_lg.jpeg
Byrå, 2 lådor, alm och ljus björk, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, 2 lådor, mahogny och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt, _18321a_8da2125af84939e_lg.jpeg
Byrå, 2 lådor, mahogny och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd norsk (?) designer, fåtöljer, 3 st, bonat trä och canvas, 1960-70-tal, _18344a_8da2130e799f86a_lg.jpeg
Okänd norsk (?) designer, fåtöljer, 3 st, bonat trä och canvas, 1960-70-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel, _18345a_8da2130f121ade0_lg.jpeg
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor, _18346a_8da213101c9e053_lg.jpeg
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg, _18347a_8da213116ff24ac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander, _18355a_8da2137729ca5e0_lg.jpeg
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK