Söndagen den 29/5 klockan 16.

Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _18709a_8da2c2dd2cd6547_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form, _18726a_8da2c444bde5620_lg.jpeg
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _18738a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal, _18772a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _18819a_8da34d597d7908b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, trä och metall, 1940-50-tal, _18820a_8da34d5ad5e2a67_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, trä och metall, 1940-50-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium, _18826a_8da34d5d9665892_lg.jpeg
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _18844a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal, _18704a_8da2c24b5d53f47_lg.jpeg
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal, _18702a_8da2c24828b07e2_lg.jpeg
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18881a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _19003a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil, _19024a_8da3a71b2dccf36_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal, _19025a_8da3a71bdb68141_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing_18694a_8da285885223501_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal, _18693a_8da285868950f18_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste, _19085a_8da3cc397921b7f_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer, _19101a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur, _19111a_8da3ccedd1cee1c_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage, _19120a_8da3cd18653a2de_lg.jpeg
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe, _19173a_lg.jpeg
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _19179a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing, _19180a_lg.jpeg
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing, _19202a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _19216a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal, _19230a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä_19266a_lg.jpeg
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis", _19288a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fotogenlampa, mässing med frostad glaskupa, 1900-talets början, _19065a_8da3ca73c07068d_lg.jpeg
Fotogenlampa, mässing med frostad glaskupa, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, _19067a_8da3ca7e325e684_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, metall med pris,mor, _19066a_8da3ca762dbe273_lg.jpeg
Hallampa, metall med pris,mor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _18701a_8da29d6060fb549_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast, _19347a_lg.jpeg
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall, _19349a_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, brännlackerad metall och mässing med textilskärm, modell 4250, _19353a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar, _19354a_lg.jpeg
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool", _19356a_lg.jpeg
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing, _19358a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hallampa, glas och mässing med prismor, _19023a_8da3e74aa8e7082_lg.jpeg
Hallampa, glas och mässing med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?), _19393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning,  vitlackerad metall, Luxo L-1, _19413a_lg.jpeg
Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo L-1,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt, _19414a_lg.jpeg
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, marmorerat glas och metall, _19455a_8da3f18fba9961c_lg.jpeg
Taklampa, marmorerat glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK