SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, trä och metall, 1940-50-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fotogenlampa, mässing med frostad glaskupa, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, metall med pris,mor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hallampa, glas och mässing med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo L-1,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, marmorerat glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK