Söndagen den 29/5 klockan 16.

5d 22h
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _18709a_8da2c2dd2cd6547_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
5d 22h
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form, _18726a_8da2c444bde5620_lg.jpeg
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 22h
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _18738a_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal, _18772a_lg.jpeg
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Ny, Pontus för Rydens, golvlampa, krom och metall, "Diagram", _18703a_8da2c24a867ac76_lg.jpeg
Ny, Pontus för Rydens, golvlampa, krom och metall, "Diagram",
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _18819a_8da34d597d7908b_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, trä och metall, 1940-50-tal, _18820a_8da34d5ad5e2a67_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, trä och metall, 1940-50-tal,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium, _18826a_8da34d5d9665892_lg.jpeg
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _18844a_lg.jpeg
Startbud4 000 SEK
Utropspris4 600  - 4 800 SEK
5d 22h
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal, _18704a_8da2c24b5d53f47_lg.jpeg
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal, _18702a_8da2c24828b07e2_lg.jpeg
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18881a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _19003a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil, _19024a_8da3a71b2dccf36_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal, _19025a_8da3a71bdb68141_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
5d 22h
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing_18694a_8da285885223501_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
5d 22h
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal, _18693a_8da285868950f18_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal,
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
5d 22h
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste, _19085a_8da3cc397921b7f_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer, _19101a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
5d 22h
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur, _19111a_8da3ccedd1cee1c_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK