Söndagen den 29/5 klockan 16.

6d 0h
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _18709a_8da2c2dd2cd6547_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
6d 0h
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal, _18711a_8da2c34cdafb1a6_lg.jpeg
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18734a_lg.jpeg
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
6d 0h
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _18719a_8da2c43cb70a55a_lg.jpeg
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
6d 0h
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,_18699a_8da29d628b2bbd6_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
6d 0h
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen, _18725a_8da2c442c4bfdc4_lg.jpeg
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_18722a_8da2c46dbcbe842_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
6d 0h
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form, _18726a_8da2c444bde5620_lg.jpeg
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
6d 0h
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _18737a_lg.jpeg
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
6d 0h
Ander, Gunnar för Ystad Metall, golv (?) kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, _18676a_8da26bf69728b55_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, golv (?) kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing,
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
6d 0h
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _18760a_8da31cd07b25042_lg.jpeg
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
6d 0h
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18761a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
6d 0h
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18705a_8da2c2d93d32f16_lg.jpeg
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
6d 0h
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, _18728a_8da2c44bea2150a_lg.jpeg
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
6d 0h
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd_18729a_8da2c44e5d2a8d6_lg.jpeg
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
6d 0h
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900, _18727a_8da2c44a2cf7eab_lg.jpeg
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
6d 0h
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _18769a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
6d 0h
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _18770a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
6d 0h
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _18724a_8da2c44635eeb22_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
6d 0h
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal, _18718a_8da2c3528faede8_lg.jpeg
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _18712a_8da2c34d9995565_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
6d 0h
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18774a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
6d 0h
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _18706a_8da2c2da473fe34_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
6d 0h
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _18714a_8da2c34ee6e59c9_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
6d 0h
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _18715a_8da2c34f959d594_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
6d 0h
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding no 87 (1724-1805), _18790a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
6d 0h
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform, _18803a_8da341f230f9048_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform,
Startbud1 300 SEK
Utropspris1 600  - 1 700 SEK
6d 0h
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18805a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
6d 0h
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18809a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
6d 0h
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _18822a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
6d 0h
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _18824a_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
6d 0h
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', _18849a_8da3746f95646d5_lg.jpeg
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif',
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
6d 0h
Fornasetti, Piero, egen verkstad, coasters, 8 st, porslin, "Mitologia", _18855a_8da374c5a0fa879_lg.jpeg
Fornasetti, Piero, egen verkstad, coasters, 8 st, porslin, "Mitologia",
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
6d 0h
Plisseringsmaskin, gjutjärn och mässing, "The Original Knox", _18856a_8da374c67ceea16_lg.jpeg
Plisseringsmaskin, gjutjärn och mässing, "The Original Knox",
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
6d 0h
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_18713c_8da2c34e49aad4e_lg.jpeg
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
6d 0h
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18878a_lg.jpeg
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
6d 0h
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18881a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
6d 0h
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _18873a_8da381018aeb3d0_lg.jpeg
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
6d 0h
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_18900a_8da38c6f83bc0ce_lg.jpeg
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
Startbud250 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
6d 0h
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18905a_lg.jpeg
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
6d 0h
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18919a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18920a_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18922a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18923a_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18921a_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy_18992a_lg.jpeg
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
6d 0h
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _18993a_lg.jpeg
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
6d 0h
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18999a_8da3a5ffba2769e_lg.jpeg
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK