Söndagen den 29/5 klockan 16.

Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _18709a_8da2c2dd2cd6547_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal, _18711a_8da2c34cdafb1a6_lg.jpeg
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18734a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _18719a_8da2c43cb70a55a_lg.jpeg
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,_18699a_8da29d628b2bbd6_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen, _18725a_8da2c442c4bfdc4_lg.jpeg
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_18722a_8da2c46dbcbe842_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form, _18726a_8da2c444bde5620_lg.jpeg
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _18737a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen), _18676a_8da26bf69728b55_lg.jpeg
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen),
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _18760a_8da31cd07b25042_lg.jpeg
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18761a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18705a_8da2c2d93d32f16_lg.jpeg
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, _18728a_8da2c44bea2150a_lg.jpeg
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd_18729a_8da2c44e5d2a8d6_lg.jpeg
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900, _18727a_8da2c44a2cf7eab_lg.jpeg
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _18769a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _18770a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _18724a_8da2c44635eeb22_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal, _18718a_8da2c3528faede8_lg.jpeg
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _18712a_8da2c34d9995565_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18774a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _18706a_8da2c2da473fe34_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _18714a_8da2c34ee6e59c9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _18715a_8da2c34f959d594_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding no 87 (1724-1805), _18790a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform, _18803a_8da341f230f9048_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18805a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _18822a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _18824a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', _18849a_8da3746f95646d5_lg.jpeg
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif',
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fornasetti, Piero, egen verkstad, coasters, 8 st, porslin, "Mitologia", _18855a_8da374c5a0fa879_lg.jpeg
Fornasetti, Piero, egen verkstad, coasters, 8 st, porslin, "Mitologia",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Plisseringsmaskin, gjutjärn och mässing, "The Original Knox", _18856a_8da374c67ceea16_lg.jpeg
Plisseringsmaskin, gjutjärn och mässing, "The Original Knox",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_18713c_8da2c34e49aad4e_lg.jpeg
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18878a_lg.jpeg
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18881a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _18873a_8da381018aeb3d0_lg.jpeg
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_18900a_8da38c6f83bc0ce_lg.jpeg
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18905a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18919a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18920a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18922a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18923a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18921a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy_18992a_lg.jpeg
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _18993a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18999a_8da3a5ffba2769e_lg.jpeg
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK