Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
250
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
252
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
255
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
263
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre stereoskopbilder,
264
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
265
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
266
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
272
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
282
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
284
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
289
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
Slutpris28 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
291
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
321
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
327
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
342
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
354
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
357
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe,
368
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
378
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
379
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
390
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35
400
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35
Slutpris300 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
431
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
435
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
436
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
439
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
440
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
441
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
444
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jordglob med invändig belysning,
465
Jordglob med invändig belysning,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
472
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
483
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
513
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
517
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
518
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,
527
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
537
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900,
539
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
541
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
SlutprisInga bud
Värdering350 - 450 SEK
Avslutad
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast,
542
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st
548
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur
554
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur
555
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
556
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
SlutprisInga bud
Värdering350 - 450 SEK
Avslutad
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge,
557
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
558
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.