Söndagen den 29/5 klockan 16.

Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat, _19000a_8da3a68f22eec32_lg.jpeg
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,_19002a_lg.jpeg
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _19005a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor, _19009a_8da3a6918dc7456_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19011a_8da3a68e1e8ea88_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort, _19013a_lg.jpeg
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _19014a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _19015a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _19016a_lg.jpeg
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,_19018a_8da3a71a436b024_lg.jpeg
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning, _19026a_8da3eff69af67fe_lg.jpeg
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk, _19028a_lg.jpeg
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19033a_lg.jpeg
Slutpris28 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _19035a_lg.jpeg
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale_18689a_8da2e6cfa8a7993_lg.jpeg
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _19059a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900, _19089a_lg.jpeg
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer, _19101a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _19104a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe, _19115a_8da3d910dd7cde5_lg.jpeg
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900, _19125a_lg.jpeg
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900, _19126a_lg.jpeg
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _19135a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35_19079a_8da3cbbbd420564_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35
Slutpris300 SEK
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _19177a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet, _19181a_8da3d7c60ce24be_lg.jpeg
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _19182a_8da3d7fb3420387_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm, _19185a_8da3d7fe6b16c16_lg.jpeg
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900, _19186a_8da3d83e222278e_lg.jpeg
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn, _19189a_8da3d8401b063c3_lg.jpeg
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft, _19193a_8da3f2a3b994173_lg.jpeg
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, _19214a_lg.jpeg
Jordglob med invändig belysning,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum, _19221a_8da3d9302d4917a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken, _19233a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _19262a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _19147a_8da3d67f7d32bd3_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900, _19187a_8da3d7c9dec6c2f_lg.jpeg
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,_19080a_8da3cbbdd9ba8ef_lg.jpeg
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal, _19276a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900, _19068a_8da3ca7f9a9a114_lg.jpeg
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)_18958a_8da399b48379b55_lg.jpeg
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
SlutprisInga bud
Värdering350 - 450 SEK
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast, _18869a_8da380d3849fa88_lg.jpeg
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st_18950a_8da39974977c7a5_lg.jpeg
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur_18956a_8da399a9ec698c7_lg.jpeg
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur_18955a_8da399a5923a3c6_lg.jpeg
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters_18953a_8da39996d3b666a_lg.jpeg
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
SlutprisInga bud
Värdering350 - 450 SEK
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge, _18951a_8da399779597a38_lg.jpeg
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge, _18947a_8da39961ac53813_lg.jpeg
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK