Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Nygaard, Thorvald, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, _19842a_8da5201f3375622_lg.jpeg
360
Nygaard, Thorvald, olja, fiskmarknad på Gammelstrand,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _19843a_8da520204192f4b_lg.jpeg
361
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_19849a_lg.jpeg
367
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brygge, Sören, olja, HDMS Ægir och en ubåt ur Delfinen-klass, _19852a_8da52021427b0ee_lg.jpeg
370
Brygge, Sören, olja, HDMS Ægir och en ubåt ur Delfinen-klass,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Belgii pars Septentrionalis...., _19853a_8da5202239b12e6_lg.jpeg
371
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Belgii pars Septentrionalis....,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får, _19854a_8da520233b7e117_lg.jpeg
372
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956, _19857a_8da5202430ac66b_lg.jpeg
375
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Erixson, Sven 'Xet', färglito, "Trädet", _19858a_8da5299776997f9_lg.jpeg
376
Erixson, Sven 'Xet', färglito, "Trädet",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stenbrottet", _19859a_8da5299907af4d7_lg.jpeg
377
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stenbrottet",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud, _19860a_8da5299a1b16642_lg.jpeg
378
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"_19861a_8da5299b285514f_lg.jpeg
379
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap, _19862a_8da5299c841180a_lg.jpeg
380
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hauptmann, Jörgen, olja, konkret komposition, _19863a_8da5299da2f8308_lg.jpeg
381
Hauptmann, Jörgen, olja, konkret komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar, _19865a_lg.jpeg
383
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Löndal, Eiler, olja, Ågade, Århus, _19871a_8da5299e958a63f_lg.jpeg
389
Löndal, Eiler, olja, Ågade, Århus,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _19872a_8da529a09b343e5_lg.jpeg
390
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner, _19874a_8da52a7460e756b_lg.jpeg
392
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _19875a_8da52a75faea3af_lg.jpeg
393
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _19876a_8da52a774c2592b_lg.jpeg
394
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Svend Åge, akvarell och vaxpastell, komposition, _19881a_8da52a7a60a7772_lg.jpeg
399
Larsen, Svend Åge, akvarell och vaxpastell, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988, _19883a_8da52c4ffa53df8_lg.jpeg
401
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989, _19884a_8da52c516c42b41_lg.jpeg
402
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986, _19885a_8da52c527f3b1ce_lg.jpeg
403
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)_19889a_lg.jpeg
407
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _19892a_8da52c550f367cf_lg.jpeg
410
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skou Olsen, Ole, olja, komposition, _19893a_8da52c5624dbdec_lg.jpeg
411
Skou Olsen, Ole, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brock, Gustav, olja, kustparti, _19894a_8da52c5802deff6_lg.jpeg
412
Brock, Gustav, olja, kustparti,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _19895a_8da52c596e7a784_lg.jpeg
413
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins", _19901a_8da52c5abe377f7_lg.jpeg
419
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _19902a_8da52c5bf85a1eb_lg.jpeg
420
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,  _19903a_8da52c5d292e759_lg.jpeg
421
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bolswert, Schelte Adamszoon, efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, "Virgo desponsata...." cirka 1660-70,  _19904a_8da52cd6f366033_lg.jpeg
422
Bolswert, Schelte Adamszoon, efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, "Virgo desponsata...." cirka 1660-70,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _19905a_8da52cd81a746db_lg.jpeg
423
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rosberg, Carlo, olja, "Fisken sorteres", _19906a_8da52cd94e0427c_lg.jpeg
424
Rosberg, Carlo, olja, "Fisken sorteres",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _19908a_lg.jpeg
426
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _19910a_lg.jpeg
427
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine, _19911a_lg.jpeg
428
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _19909a_lg.jpeg
429
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar", _19912a_lg.jpeg
430
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, Menu, _19915a_lg.jpeg
439
Olson, Erik, färglito, Menu,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll", _19916a_lg.jpeg
441
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand, _19917a_lg.jpeg
442
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", _19918a_lg.jpeg
443
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant, _19919a_lg.jpeg
444
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallin, Margareta, olja, "Bergigt landskap", _19482a_8da487121672cdb_lg.jpeg
445
Wallin, Margareta, olja, "Bergigt landskap",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm), _19483a_8da487134c379c7_lg.jpeg
446
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition, _19490a_8da487795eb32f5_lg.jpeg
450
Olson, Erik, färglito, komposition,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Örn, Bo, olja, "Materians flykt", _19495a_8da4947bcb062d2_lg.jpeg
451
Örn, Bo, olja, "Materians flykt",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.