Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Nygaard, Thorvald, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, _19842a_8da5201f3375622_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19842-itemimages/19842a_8da5201f3375622_med.jpeg)
360
Nygaard, Thorvald, olja, fiskmarknad på Gammelstrand,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _19843a_8da520204192f4b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19843-itemimages/19843a_8da520204192f4b_med.jpeg)
361
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_19849a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19849-itemimages/19849a_med.jpeg)
367
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Brygge, Sören, olja, HDMS Ægir och en ubåt ur Delfinen-klass, _19852a_8da52021427b0ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19852-itemimages/19852a_8da52021427b0ee_med.jpeg)
370
Brygge, Sören, olja, HDMS Ægir och en ubåt ur Delfinen-klass,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Belgii pars Septentrionalis...., _19853a_8da5202239b12e6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19853-itemimages/19853a_8da5202239b12e6_med.jpeg)
371
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Belgii pars Septentrionalis....,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får, _19854a_8da520233b7e117_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19854-itemimages/19854a_8da520233b7e117_med.jpeg)
372
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956, _19857a_8da5202430ac66b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19857-itemimages/19857a_8da5202430ac66b_med.jpeg)
375
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Erixson, Sven 'Xet', färglito, "Trädet", _19858a_8da5299776997f9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19858-itemimages/19858a_8da5299776997f9_med.jpeg)
376
Erixson, Sven 'Xet', färglito, "Trädet",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stenbrottet", _19859a_8da5299907af4d7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19859-itemimages/19859a_8da5299907af4d7_med.jpeg)
377
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stenbrottet",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud, _19860a_8da5299a1b16642_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19860-itemimages/19860a_8da5299a1b16642_med.jpeg)
378
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"_19861a_8da5299b285514f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19861-itemimages/19861a_8da5299b285514f_med.jpeg)
379
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap, _19862a_8da5299c841180a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19862-itemimages/19862a_8da5299c841180a_med.jpeg)
380
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hauptmann, Jörgen, olja, konkret komposition, _19863a_8da5299da2f8308_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19863-itemimages/19863a_8da5299da2f8308_med.jpeg)
381
Hauptmann, Jörgen, olja, konkret komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Olson, Axel, färgetsning, Nycklar, _19865a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19865-itemimages/19865a_med.jpeg)
383
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Löndal, Eiler, olja, Ågade, Århus, _19871a_8da5299e958a63f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19871-itemimages/19871a_8da5299e958a63f_med.jpeg)
389
Löndal, Eiler, olja, Ågade, Århus,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _19872a_8da529a09b343e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19872-itemimages/19872a_8da529a09b343e5_med.jpeg)
390
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
![Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner, _19874a_8da52a7460e756b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19874-itemimages/19874a_8da52a7460e756b_med.jpeg)
392
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _19875a_8da52a75faea3af_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19875-itemimages/19875a_8da52a75faea3af_med.jpeg)
393
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _19876a_8da52a774c2592b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19876-itemimages/19876a_8da52a774c2592b_med.jpeg)
394
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Larsen, Svend Åge, akvarell och vaxpastell, komposition, _19881a_8da52a7a60a7772_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19881-itemimages/19881a_8da52a7a60a7772_med.jpeg)
399
Larsen, Svend Åge, akvarell och vaxpastell, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988, _19883a_8da52c4ffa53df8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19883-itemimages/19883a_8da52c4ffa53df8_med.jpeg)
401
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989, _19884a_8da52c516c42b41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19884-itemimages/19884a_8da52c516c42b41_med.jpeg)
402
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986, _19885a_8da52c527f3b1ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19885-itemimages/19885a_8da52c527f3b1ce_med.jpeg)
403
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)_19889a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19889-itemimages/19889a_med.jpeg)
407
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _19892a_8da52c550f367cf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19892-itemimages/19892a_8da52c550f367cf_med.jpeg)
410
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Skou Olsen, Ole, olja, komposition, _19893a_8da52c5624dbdec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19893-itemimages/19893a_8da52c5624dbdec_med.jpeg)
411
Skou Olsen, Ole, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Brock, Gustav, olja, kustparti, _19894a_8da52c5802deff6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19894-itemimages/19894a_8da52c5802deff6_med.jpeg)
412
Brock, Gustav, olja, kustparti,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _19895a_8da52c596e7a784_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19895-itemimages/19895a_8da52c596e7a784_med.jpeg)
413
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins", _19901a_8da52c5abe377f7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19901-itemimages/19901a_8da52c5abe377f7_med.jpeg)
419
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _19902a_8da52c5bf85a1eb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19902-itemimages/19902a_8da52c5bf85a1eb_med.jpeg)
420
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör, _19903a_8da52c5d292e759_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19903-itemimages/19903a_8da52c5d292e759_med.jpeg)
421
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bolswert, Schelte Adamszoon, efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, "Virgo desponsata...." cirka 1660-70, _19904a_8da52cd6f366033_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19904-itemimages/19904a_8da52cd6f366033_med.jpeg)
422
Bolswert, Schelte Adamszoon, efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, "Virgo desponsata...." cirka 1660-70,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _19905a_8da52cd81a746db_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19905-itemimages/19905a_8da52cd81a746db_med.jpeg)
423
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Rosberg, Carlo, olja, "Fisken sorteres", _19906a_8da52cd94e0427c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19906-itemimages/19906a_8da52cd94e0427c_med.jpeg)
424
Rosberg, Carlo, olja, "Fisken sorteres",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _19908a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19908-itemimages/19908a_med.jpeg)
426
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _19910a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19910-itemimages/19910a_med.jpeg)
427
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine, _19911a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19911-itemimages/19911a_med.jpeg)
428
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _19909a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19909-itemimages/19909a_med.jpeg)
429
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar", _19912a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19912-itemimages/19912a_med.jpeg)
430
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Olson, Erik, färglito, Menu, _19915a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19915-itemimages/19915a_med.jpeg)
439
Olson, Erik, färglito, Menu,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll", _19916a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19916-itemimages/19916a_med.jpeg)
441
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand, _19917a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19917-itemimages/19917a_med.jpeg)
442
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", _19918a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19918-itemimages/19918a_med.jpeg)
443
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant, _19919a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19919-itemimages/19919a_med.jpeg)
444
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wallin, Margareta, olja, "Bergigt landskap", _19482a_8da487121672cdb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19482-itemimages/19482a_8da487121672cdb_med.jpeg)
445
Wallin, Margareta, olja, "Bergigt landskap",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm), _19483a_8da487134c379c7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19483-itemimages/19483a_8da487134c379c7_med.jpeg)
446
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Erik, färglito, komposition, _19490a_8da487795eb32f5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19490-itemimages/19490a_8da487795eb32f5_med.jpeg)
450
Olson, Erik, färglito, komposition,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Örn, Bo, olja, "Materians flykt", _19495a_8da4947bcb062d2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19495-itemimages/19495a_8da4947bcb062d2_med.jpeg)
451
Örn, Bo, olja, "Materians flykt",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.