Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Silvermynt, 1 Hvid (Vitten), Visby, _21244a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Hvid (Vitten), Visby,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handkanoner, 1 par, mässing, 17-1800-tal, så kallade Lavin-kanoner, _21312a_lg.jpeg
Handkanoner, 1 par, mässing, 17-1800-tal, så kallade Lavin-kanoner,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Batong, svensk M/1954, l 50 cm, _21441a_8da81e55bc01db5_lg.jpeg
Batong, svensk M/1954, l 50 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _21486a_8da838f4fd1c9b7_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ridspö med invändig stickert, 1900-talets 1 hälft, läderklädd metall och ben, _21513a_8da8430dab2dfe0_lg.jpeg
Ridspö med invändig stickert, 1900-talets 1 hälft, läderklädd metall och ben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vinterjacka, fårpäls, Luftwaffe, WWII, _21516a_lg.jpeg
Vinterjacka, fårpäls, Luftwaffe, WWII,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, _21526a_lg.jpeg
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Samekniv, renhorn och smide i läderbalja, blad signerat Johannes Lauri Rovaniemi, _21550a_8da8436d1dda87f_lg.jpeg
Samekniv, renhorn och smide i läderbalja, blad signerat Johannes Lauri Rovaniemi,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt, _21656a_8da850f3ba10fe1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21727a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21729a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21754a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Slaglåsgevär M/1860 för infanteriet, stämplat Carl Gustafs Stad 1864, _21822a_8da8687fe1f6d51_lg.jpeg
Slaglåsgevär M/1860 för infanteriet, stämplat Carl Gustafs Stad 1864,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver, _21846a_8da86888bcdd1ab_lg.jpeg
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd, _21848a_8da8688b8d051a1_lg.jpeg
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd, _21849a_8da8688cdb46b2e_lg.jpeg
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär), _21897a_lg.jpeg
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa, _21899a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vapenfodral, aluminium med plastdetaljer, _21904a_8da86ad75669dc9_lg.jpeg
Vapenfodral, aluminium med plastdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti frimärken, _21959a_8da86ba507e01af_lg.jpeg
Mycket stort parti frimärken,
Slutpris4 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK