Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _21648a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui_21164a_8da754bdf12f7a5_lg.jpeg
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui_21165a_8da754b94909363_lg.jpeg
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _21657a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501_21660a_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, valnöt, rokoko, 1700-talets mitt, delvis förgylld dekor av rocaille mm,  övre glas med slipad blomdekor, _21663a_8da851010a6c512_lg.jpeg
Spegel, valnöt, rokoko, 1700-talets mitt, delvis förgylld dekor av rocaille mm, övre glas med slipad blomdekor,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar, _21664a_8da85e088117934_lg.jpeg
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Solur, delvis patinerad metall, _21685a_lg.jpeg
Solur, delvis patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _21214a_8da7ab534b92c13_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, i huvudsak Sverige, _21215a_8da7ab5285280d8_lg.jpeg
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rullbandspelare, Fostex, modell 80_21320a_8da7f6a4949bbef_lg.jpeg
Rullbandspelare, Fostex, modell 80
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gitarrförstärkare, Laney, MXD 120 H_21321a_8da7f6a3a3470b1_lg.jpeg
Gitarrförstärkare, Laney, MXD 120 H
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skivspelare, Direct Drive, DJ-I 600D_21322a_8da7f6a5d98eca1_lg.jpeg
Skivspelare, Direct Drive, DJ-I 600D
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, palisander med metallbeslag, _21326a_8da7f6d0907aa45_lg.jpeg
Skrin, palisander med metallbeslag,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805), _21707a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _21711a_lg.jpeg
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Plastbackar, 2 st, Pripps_21416a_8da81d631070a3f_lg.jpeg
Plastbackar, 2 st, Pripps
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början, _21582a_8da8458f4a62663_lg.jpeg
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Olga, _21719a_8da85e070448d38_lg.jpeg
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900, _21726a_lg.jpeg
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21727a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21729a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft, _21605a_8da84e0eb5a7fa9_lg.jpeg
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ask, nysilver, i form av sill, 1900-talets början, _21608a_8da867832d905f5_lg.jpeg
Ask, nysilver, i form av sill, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, grytunderlägg, teak_21717a_8da85e00c348347_lg.jpeg
Okänd designer, grytunderlägg, teak
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk, _21745a_lg.jpeg
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21754a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall, _21760a_8da85d737d091e5_lg.jpeg
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning_21747a_8da85bc1bf9ec9b_lg.jpeg
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _21775a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _21778a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, _21784a_8da85e1bd0bbc7e_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Afonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900, _21782a_8da85e17c76a95b_lg.jpeg
Afonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _21806a_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _21809a_8da867544c0226c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sätterikast, trä med metallhandtag, _21813a_lg.jpeg
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _21814a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, _21824a_8da8684fb4a0cc0_lg.jpeg
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Pierre  för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex", _21788a_8da85e2fcc1a6f5_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _21830a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvkandelaber, svärtat smide_21718a_8da869347850d59_lg.jpeg
Golvkandelaber, svärtat smide
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft, _21843a_lg.jpeg
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund_21844a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_21861a_8da8691d262415d_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _21885a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien, _21865a_8da869ee61fc3f2_lg.jpeg
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terassvärmare, gasol, Fiesta, _21750a_8da869ead20d483_lg.jpeg
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973_21891a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK