Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _21218a_8da7ae3db9cfd69_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Gardberg, Bertel för Nordmark Slöjd, ishink samt askkopp, teak och rostfritt stål, _21232a_8da7b95d1ae4cf9_lg.jpeg
Gardberg, Bertel för Nordmark Slöjd, ishink samt askkopp, teak och rostfritt stål,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, _21234a_8da7b9603f6ee16_lg.jpeg
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spel, ben och trä, 1900-talets början, Cubes Alphabétiques, _21239a_8da7c5063adbd58_lg.jpeg
Spel, ben och trä, 1900-talets början, Cubes Alphabétiques,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel, _21260a_8da7c444355ab73_lg.jpeg
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace, _21230a_8da7b95bc58f8c5_lg.jpeg
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva, _21294a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _21296a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_21297a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ, _21303a_8da7c75f156c381_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ, _21304a_8da7c75fd639f4a_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage, _21305a_8da7c761667ad8c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _21311a_lg.jpeg
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", _21313a_8da7d4371c30d9f_lg.jpeg
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _21216a_8da7ab51ad7fa3e_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64, _21359a_8da812100ea758e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, gustavianska, sekelskiftet 1800, släta med dekor av pärlstav, _21365a_8da81225dba1280_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, tenn, gustavianska, sekelskiftet 1800, släta med dekor av pärlstav,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Akrel senare af Acrel), Fredrik, karta, kopparstucken, "Charta öfver Strömsholms Sluus-Werks Canal", _21369a_8da8130068eba5f_lg.jpeg
Akrel senare af Acrel), Fredrik, karta, kopparstucken, "Charta öfver Strömsholms Sluus-Werks Canal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre nysilver mm, _21370a_8da8130167b84c9_lg.jpeg
Parti äldre nysilver mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"_21323a_8da7f6ce7d0220e_lg.jpeg
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Champagnekylare med glashållare, nysilver, Abel Lepitre, 1900-talets 1 hälft, _21393a_8da81b8e29fb566_lg.jpeg
Champagnekylare med glashållare, nysilver, Abel Lepitre, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko, _21407a_8da81c6e17dd6fa_lg.jpeg
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut, _21421a_8da81d53e66d88f_lg.jpeg
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _21427a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _21428a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _21429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början, _21433a_8da81d6c31711e5_lg.jpeg
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal, _21458a_8da81f0922b6db4_lg.jpeg
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti modellbilar, Volvo mm, _21459a_8da81f0a8028ad8_lg.jpeg
Parti modellbilar, Volvo mm,
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, _21461a_8da81ea2405ff56_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _21469a_8da838479367391_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,_21470a_8da8385a70096c5_lg.jpeg
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _21473a_8da83832b1471d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _21417a_8da81d642b168b1_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,_21327a_8da838d2628058c_lg.jpeg
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _21485a_8da838f142ec843_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920, _21498a_lg.jpeg
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal, _21500a_lg.jpeg
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak, _21507a_lg.jpeg
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut, _21508a_lg.jpeg
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ridspö med invändig stickert, 1900-talets 1 hälft, läderklädd metall och ben, _21513a_8da8430dab2dfe0_lg.jpeg
Ridspö med invändig stickert, 1900-talets 1 hälft, läderklädd metall och ben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början, _21528a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900, _21583a_8da845917da8b33_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft, _21578a_8da8458a2d2485d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt, _21598a_lg.jpeg
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _21644a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål, _21646a_lg.jpeg
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, _21159a_8da754c23513ba1_lg.jpeg
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK