Sommarauktion 2

Fredag 3/7 12.00 - 19.00, lördag 4/7 10.00 - 17.00, söndag 5/7 12.00 - 16.00

Sommarauktion 2
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage_115a_8d81068b166f3df_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, _137a_8d811eced8052f7_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa,
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30, _138a_8d811ed557e5dee_lg.jpeg
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30,
Slutpris7 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, _144a_8d811f276448141_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, _145a_8d811f2e7e340e0_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Golvlampa, mässing och lackerad metall med vit textilskärm, Arena, _152a_8d811fc9efd9005_lg.jpeg
Golvlampa, mässing och lackerad metall med vit textilskärm, Arena,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Bordslampor, 1 par, förgylld keramik, Le Dauphin, _159a_8d81207b09cebaa_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, förgylld keramik, Le Dauphin,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bordslampa, förgylld keramik, Le Dauphin, _160a_8d812080e9e16a6_lg.jpeg
Bordslampa, förgylld keramik, Le Dauphin,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Takkrona, mässing med droppformade, facetterade prismor, _161a_8d812085dbbe932_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade, facetterade prismor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Taklampa, mässing med prismor, _162a_8d81208a76404ac_lg.jpeg
Taklampa, mässing med prismor,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Taklampa, förgylld metall, _163a_8d81208ead35d81_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Castelbajac, Jean-Charles, Marquis de för Ligne & Roset, golvlampa, _180a_8d812bf5b202671_lg.jpeg
Castelbajac, Jean-Charles, Marquis de för Ligne & Roset, golvlampa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, _217a_8d8139ea500de7a_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, golvlampa,
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par, _302a_8d8145c1181bcb4_lg.jpeg
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd designer, taklampa, _354a_8d8152dab3dcbed_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Skrivbordslampa, ASEA, _396a_8d816d54d70d80e_lg.jpeg
Skrivbordslampa, ASEA,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Takfotogenlampa_397a_8d816d578c4e09e_lg.jpeg
Takfotogenlampa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Bordslampa, Persson , Inger för Rörstrand Aleljé_398a_8d816d603e5278e_lg.jpeg
Bordslampa, Persson , Inger för Rörstrand Aleljé
Slutpris500 SEK
Värdering30 - 400 SEK
Taklampa, Höganäs_401a_8d816d674b50469_lg.jpeg
Taklampa, Höganäs
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Taklampa, plast_402a_8d816d5a8fed669_lg.jpeg
Taklampa, plast
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa_403a_8d8176e8d89f3e2_lg.jpeg
Taklampa
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, bemålad plåt_406a_8d816d6eb0d9e09_lg.jpeg
Taklampa, bemålad plåt
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,_420a_8d816a9702e7a8f_lg.jpeg
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Väggspegel med belysning_431a_8d816d763cbe9b1_lg.jpeg
Väggspegel med belysning
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Taklampa_436c_8d816d57c714e20_lg.jpeg
Taklampa
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa, _443a_8d816bc3a091e2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Herstal, bordslampor, 1 par, _471a_8d817578da64b9b_lg.jpeg
Okänd designer för Herstal, bordslampor, 1 par,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Cottex, bordslampa,_472a_8d81757d483a9e7_lg.jpeg
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _473a_8d8175803269456_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, _474a_8d817584420fa2e_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, celadonglaserat porslin på svart träsockel, _492a_8d8176933b23796_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, celadonglaserat porslin på svart träsockel,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning, _505a_8d81782e9ddc2ea_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Takampel, mässing med glaskupa, _508a_8d8177c1934beb9_lg.jpeg
Takampel, mässing med glaskupa,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta, bordslampa, _509a_8d8177c65e128a5_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta, bordslampa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, _521a_8d81794641d1ba9_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor 1 par, _524a_8d817939478c42d_lg.jpeg
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor 1 par,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Okänd designer för Frandsen, taklampa med takfäste, _525a_8d817936bb30095_lg.jpeg
Okänd designer för Frandsen, taklampa med takfäste,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, _583a_8d8185dfafdf5ff_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sandeberg, Owe för Kosta, bordslampor 2 st, klarglas, _584a_8d8185e1a3ed6f6_lg.jpeg
Sandeberg, Owe för Kosta, bordslampor 2 st, klarglas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lyfa, vägglampa, _598a_8d81867f00e766d_lg.jpeg
Okänd designer för Lyfa, vägglampa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st, _599a_8d818693e1bed71_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Perry A. King & Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi  för Flos/Arteluce, uplight, _631a_8d819358f2c6f6e_lg.jpeg
Perry A. King & Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Flos/Arteluce, uplight,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, _632a_8d81936c7144bd2_lg.jpeg
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd dansk designer, taklampor, 1 par, _670a_8d819eb676e2ad4_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampor, 1 par,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa,_677a_8d819c7203313cc_lg.jpeg
Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, grönlackerad metall, _678a_8d819c88d97c810_lg.jpeg
Arbetsbelysning, grönlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, _701a_8d819e2a23d9aa4_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, _704a_8d819e3c7e90870_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK