Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22058a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22059a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _22073a_lg.jpeg
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Utropspris2 600  - 2 800 SEK
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal, _22167a_8da95985d304e22_lg.jpeg
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _22198a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _22232a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _22231a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806_22006a_8da90d83f4c9daf_lg.jpeg
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu, _22285a_8da97ce42783aea_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu, _22287a_8da97ce90f95a44_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _22304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _22347a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, mässig, _22351a_8da9a26ccfd6119_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, mässig,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning, _22261a_8da97d9aecd11ac_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning,
Slutpris700 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning, _22262a_8da97d9b9ec0cca_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm, _22357a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal, _22389a_8da9a4038b2e217_lg.jpeg
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal,
Slutpris2 600 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown", _22394a_8da9a542e4dc5f0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona, _22395a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _22446a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium, _22448a_lg.jpeg
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska, _22483a_lg.jpeg
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _22564a_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris800 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _22565a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _22567a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast_22582a_8da9bb3b6b7ef83_lg.jpeg
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, lergods, modern tillverkning, _21999a_8da8f41a023c3c9_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, lergods, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Bordslampa, alabaster, 1900-talets 2 hälft, _22053a_8da90dc3103d17a_lg.jpeg
Bordslampa, alabaster, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Björklund & Gustafsson för Falkenbergs belysning, bordslampa, krom och lackerad metall, "Delux", _22007a_8da8ff4a806f62f_lg.jpeg
Björklund & Gustafsson för Falkenbergs belysning, bordslampa, krom och lackerad metall, "Delux",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer för ÖIA, Örsjö,taklampa, mässing, 3 ljuspunkter_22001a_8da90044a261828_lg.jpeg
Okänd designer för ÖIA, Örsjö,taklampa, mässing, 3 ljuspunkter
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, 1900-talets mitt, _22004a_8da90d85981d863_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer för MIO, golvlampa, krom med 3 böjliga ljusarmar, Dos, _22005a_8da90d84c7b42f7_lg.jpeg
Okänd designer för MIO, golvlampa, krom med 3 böjliga ljusarmar, Dos,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _22612a_lg.jpeg
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _22637a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt, _22650a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
Slutpris200 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _22652a_8da9bda73d1f59e_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 3 st, glas och laminat, _22681a_8da9bf4986c5558_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 3 st, glas och laminat,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Tomte med lykta, Heissner, _22683a_8da9bf5161b9cbf_lg.jpeg
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Tomte med lykta, Heissner, _22684a_8da9bf52bfe2621_lg.jpeg
Tomte med lykta, Heissner,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Tomtar, 2 + 1, okänd tillverkning respektive Heissner, _22686a_8da9bf46ca9c9c0_lg.jpeg
Tomtar, 2 + 1, okänd tillverkning respektive Heissner,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor, _22461a_8da9bd2a41e2fb7_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 5 vita glaskupor, _22460a_8da9bd2b855a39c_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, mässing med 5 vita glaskupor,
Slutpris250 SEK
Utropspris0 SEK
Skrivbordslampa, patinerad brons med grön glaskupa, så kallad Strindbergslampa, _22436a_8da9a58d4f49b16_lg.jpeg
Skrivbordslampa, patinerad brons med grön glaskupa, så kallad Strindbergslampa,
Slutpris500 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Bordslampa, förgylld metall och porslin, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _22721a_8da9c899618169a_lg.jpeg
Bordslampa, förgylld metall och porslin, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil, _22737a_8da9ca110f20d22_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och rubinglas, vit glaskupa, sekelskiftet 1900, _22443a_8da9ae30beca52e_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och rubinglas, vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,  _22752a_8da9d598b23f344_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK