Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _22824a_lg.jpeg
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22825a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22826a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu, _22839a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu, _22840a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas, _22844a_8daac415eb33626_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _22872a_8daad04a9bebb87_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177, _22879a_8daad154f5f3969_lg.jpeg
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva, _22805a_8daac418e6374ef_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft, _22806a_8daac41aa0f90e4_lg.jpeg
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal, _22885a_8daad1f6b27d9b7_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso", _22949a_8daade6cfe7ff6f_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med lykta, Heissner, _22965a_lg.jpeg
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus", _22984a_8daadf3352007c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ", _22985a_8daadf352bdb466_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ",
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot", _23006a_8dab0283c4db0d1_lg.jpeg
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"_23016a_8dab028b14e2ca9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _23036a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd, _23051a_8dab048a4f76bbd_lg.jpeg
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd, _23053a_8dab048be16b121_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, bordslampa, gulmetall med grön glaskupa_23061a_8dab048e4f948fd_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, bordslampa, gulmetall med grön glaskupa
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"_23066a_8dab04e623326ae_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom, _23064a_8dab05085d30c02_lg.jpeg
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom, _23063a_8dab05079bbec74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, _23120a_8dab0f0d3373f71_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _23119a_8dab0f0bf7e9759_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _23118a_8dab0f0a22423c4_lg.jpeg
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806_23198a_lg.jpeg
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, glas och krom, så kallad "Saturnuslampa"_23091a_8dab1ba6c976aba_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, glas och krom, så kallad "Saturnuslampa"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall, _22912a_8daadcad7e664c3_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall_22911a_8daadcac6d7d0df_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè", _23211a_8dab1d52924f5a2_lg.jpeg
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal, _23210a_8dab1d50c4ac179_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"_23209a_8dab1d4e7fc5ccc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _23225a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo, _23085a_8dab0e87f1766b2_lg.jpeg
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil, _23250a_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005, _23270a_8dab29e394dfca0_lg.jpeg
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _23282a_lg.jpeg
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _23292a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing, _23312a_8dab2b0a8d68f47_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast_23314a_lg.jpeg
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _23317a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården", _23336a_8dab35ac6c8ac89_lg.jpeg
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, gustaviansk stil, _23364a_8dab42b8e13c433_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, gustaviansk stil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvlampor, 1 par, patinerat smide, 1910-20-tal, _23365a_8dab42b9f797ea9_lg.jpeg
Golvlampor, 1 par, patinerat smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _23390a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal, _23345a_8dab3652ddc557b_lg.jpeg
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK