Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus", _22896a_8daad250e6d9d60_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"_22923a_8daadca56097a94_lg.jpeg
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _23097a_8dab0fece623256_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Moget-Schallenberg, Mary, pastell, komposition med blommor_23096a_8dab0feb18a751b_lg.jpeg
Moget-Schallenberg, Mary, pastell, komposition med blommor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorgren, John, färglito, fjällandskap, _23249a_lg.jpeg
Thorgren, John, färglito, fjällandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar, _23253a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dunér, Sten, litografi, komposition. _23095a_8dab0fe96cba5b2_lg.jpeg
Dunér, Sten, litografi, komposition.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Dalior_23098a_8dab0fee5c9143b_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Dalior
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nyman, Olle, litografi, Strindberg, _23101a_8dab0ff3499ac98_lg.jpeg
Nyman, Olle, litografi, Strindberg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Landin, Bengt, litografi, "Olika universum"_23186a_8dab1b5df891fa4_lg.jpeg
Landin, Bengt, litografi, "Olika universum"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _23272a_8dab29e6e27b0db_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Strandens afton" - surrealistisk komposition, _23273a_8dab29e7ff1a59f_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Strandens afton" - surrealistisk komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Speglingar, _23285a_8dab2a40047eabf_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, Speglingar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Sub marin", _23286a_8dab2a420c547be_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Sub marin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med fisk, _23287a_8dab2a4384be05d_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med fisk,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet, _23288a_8dab2a46a3588b6_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Förvandlingen", _23289a_8dab2a480670903_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Förvandlingen",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst, _23291a_lg.jpeg
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får, _23294a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skeppsporträtt förställande Svenska Lloyds ångfartyg SS Orvar, _23262a_8dab2ab113366a0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skeppsporträtt förställande Svenska Lloyds ångfartyg SS Orvar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _23320a_8dab2b09ca1205d_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Falda, Giovanni Battista, kopparstick, Palazzo di Signore Gottifredi..."_23321a_8dab2b0f5e897b9_lg.jpeg
Falda, Giovanni Battista, kopparstick, Palazzo di Signore Gottifredi..."
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_23322a_8dab2b0b68388c9_lg.jpeg
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _23323a_8dab2b0e9ddb43a_lg.jpeg
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Träden som blev tecken", _23328a_8dab349dd3924a9_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, "Träden som blev tecken",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _23329a_8dab35adc35e467_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål", _23330a_lg.jpeg
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _23332a_lg.jpeg
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Boczewska, Maria, färglito, rädisor, _23334a_lg.jpeg
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strid, Hardy, tempera/olja, "Flicka med lamm", _23337a_8dab35aeeb559f2_lg.jpeg
Strid, Hardy, tempera/olja, "Flicka med lamm",
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _23348a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansen, Finn, olja, "Relief", _23350a_lg.jpeg
Johansen, Finn, olja, "Relief",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _23352a_8dab375c1568775_lg.jpeg
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn", _23353a_8dab375d745f613_lg.jpeg
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition, _23354a_8dab375ec464716_lg.jpeg
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition, _23355a_8dab375fd9611c3_lg.jpeg
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo,), färglito, Femme et oiseau, _23356a_8dab3760e6c9650_lg.jpeg
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo,), färglito, Femme et oiseau,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner, _23357a_8dab424b5842e5e_lg.jpeg
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol_22914a_8daadbd53cadd03_lg.jpeg
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _23361a_lg.jpeg
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"_23362a_lg.jpeg
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nerman, Lars, offset, James Dean, sign o dat 86 i trycket, _22916a_8daadd47b2466c4_lg.jpeg
Nerman, Lars, offset, James Dean, sign o dat 86 i trycket,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nerman, Lars, offset, Marilyn, _22915a_8daadd454286f4a_lg.jpeg
Nerman, Lars, offset, Marilyn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"_23099a_8dab0fefbc553db_lg.jpeg
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wedel, Nils, litografi, komposition_23102a_8dab0ff6b62b100_lg.jpeg
Wedel, Nils, litografi, komposition
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv, _23366a_lg.jpeg
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden, _23367a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt, _23369a_lg.jpeg
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK