Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
404
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
405
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
417
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
418
Moget-Schallenberg, Mary, pastell, komposition med blommor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
419
Thorgren, John, färglito, fjällandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
423
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
424
Dunér, Sten, litografi, komposition.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
425
Okänd konstnär, olja, Dalior
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
426
Nyman, Olle, litografi, Strindberg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
427
Landin, Bengt, litografi, "Olika universum"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
445
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
446
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Strandens afton" - surrealistisk komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
458
Mörner, Stellan, färglito, Speglingar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
459
Jonson, Sven, färglito, "Sub marin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
460
Thorén, Esaias, färglito, komposition med fisk,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
461
Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
462
Olson, Erik, färglito, "Förvandlingen",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
465
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
467
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
478
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skeppsporträtt förställande Svenska Lloyds ångfartyg SS Orvar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
494
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
495
Falda, Giovanni Battista, kopparstick, Palazzo di Signore Gottifredi..."
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
496
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
497
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
502
Fagerström, Hans, olja, "Träden som blev tecken",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
503
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
505
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
507
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
509
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
513
Strid, Hardy, tempera/olja, "Flicka med lamm",
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
518
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
520
Johansen, Finn, olja, "Relief",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
526
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
527
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
528
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
529
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
530
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo,), färglito, Femme et oiseau,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
531
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
534
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
539
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
540
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
542
Nerman, Lars, offset, James Dean, sign o dat 86 i trycket,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
543
Nerman, Lars, offset, Marilyn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
544
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
546
Wedel, Nils, litografi, komposition
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
549
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
550
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
551
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.