Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751, _23806a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23806-itemimages/23806a_med.jpeg)
135
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam, _23807a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23807-itemimages/23807a_med.jpeg)
136
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt, _23808a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23808-itemimages/23808a_med.jpeg)
137
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben, _23816a_8dac71da6309d49_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23816-itemimages/23816a_8dac71da6309d49_med.jpeg)
145
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _23880a_8dacbc16f6feaaf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23880-itemimages/23880a_8dacbc16f6feaaf_med.jpeg)
147
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice", _23884a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23884-itemimages/23884a_med.jpeg)
152
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?), _23856a_8dacbb393c5e91b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23856-itemimages/23856a_8dacbb393c5e91b_med.jpeg)
158
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Agnell, Olle, gouache, komposition, _23913a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23913-itemimages/23913a_med.jpeg)
169
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska_23652a_8dac0d4b12db60b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23652-itemimages/23652a_8dac0d4b12db60b_med.jpeg)
188
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner, _23932a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23932-itemimages/23932a_med.jpeg)
209
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus", _23939a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23939-itemimages/23939a_med.jpeg)
219
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,_23857a_8dacbb3be60962b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23857-itemimages/23857a_8dacbb3be60962b_med.jpeg)
222
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund, _23858a_8dacbc00e1d0be7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23858-itemimages/23858a_8dacbc00e1d0be7_med.jpeg)
223
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V, _23864a_8dacbdac50ce194_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23864-itemimages/23864a_8dacbdac50ce194_med.jpeg)
224
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"_23852a_8dacbb320fd135d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23852-itemimages/23852a_8dacbb320fd135d_med.jpeg)
225
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23949a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23949-itemimages/23949a_med.jpeg)
229
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23953a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23953-itemimages/23953a_med.jpeg)
230
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol_23960a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23960-itemimages/23960a_med.jpeg)
238
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _23961a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23961-itemimages/23961a_med.jpeg)
239
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _23958a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23958-itemimages/23958a_med.jpeg)
240
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Aabrink, Axel, olja, strandmotiv_23863a_8dacbdab1c462c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23863-itemimages/23863a_8dacbdab1c462c8_med.jpeg)
245
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _23964a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23964-itemimages/23964a_med.jpeg)
248
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _23965a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23965-itemimages/23965a_med.jpeg)
249
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök_23968a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23968-itemimages/23968a_med.jpeg)
258
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap, _23854a_8dacbb365fa6037_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23854-itemimages/23854a_8dacbb365fa6037_med.jpeg)
262
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund, _23861a_8dacbc059f01c59_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23861-itemimages/23861a_8dacbc059f01c59_med.jpeg)
263
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn_23862a_8dacbc06eac5038_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23862-itemimages/23862a_8dacbc06eac5038_med.jpeg)
264
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor_23865a_8dacbdad6ee9c83_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23865-itemimages/23865a_8dacbdad6ee9c83_med.jpeg)
266
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Viksten, Hans, olja, "Stor målning", _24006a_8dacc9c2af1b957_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24006-itemimages/24006a_8dacc9c2af1b957_med.jpeg)
276
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Jazet, Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ", _24027a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24027-itemimages/24027a_med.jpeg)
283
Jazet, Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja, hästar i landskap, _24031a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24031-itemimages/24031a_med.jpeg)
285
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _24074a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24074-itemimages/24074a_med.jpeg)
323
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden, _24087a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24087-itemimages/24087a_med.jpeg)
337
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _24098a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24098-itemimages/24098a_med.jpeg)
348
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor_24057a_8dacd450bbd2041_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24057-itemimages/24057a_8dacd450bbd2041_med.jpeg)
373
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _24056a_8dacd44d7872355_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24056-itemimages/24056a_8dacd44d7872355_med.jpeg)
375
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _24055a_8dacd4480e80857_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24055-itemimages/24055a_8dacd4480e80857_med.jpeg)
376
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt_24054a_8dacd44404d90e8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24054-itemimages/24054a_8dacd44404d90e8_med.jpeg)
377
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud, _24052a_8dacd42a0cbe158_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24052-itemimages/24052a_8dacd42a0cbe158_med.jpeg)
379
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings, _24046a_8dacd4234dd1e22_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24046-itemimages/24046a_8dacd4234dd1e22_med.jpeg)
380
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Duncan, Joseph, olja, blommor, _24127a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24127-itemimages/24127a_med.jpeg)
390
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor, _24022a_8dacd3cd027cb20_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24022-itemimages/24022a_8dacd3cd027cb20_med.jpeg)
394
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden, _24131a_8dacd75e2c400c2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24131-itemimages/24131a_8dacd75e2c400c2_med.jpeg)
395
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt_24059a_8dacd4566c4e000_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24059-itemimages/24059a_8dacd4566c4e000_med.jpeg)
411
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_24143a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24143-itemimages/24143a_med.jpeg)
417
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Folcker, Göran, akryl, komposition i blått_24144a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24144-itemimages/24144a_med.jpeg)
418
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti, _24148a_8dace0e05a0c510_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24148-itemimages/24148a_8dace0e05a0c510_med.jpeg)
424
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _24149a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24149-itemimages/24149a_med.jpeg)
427
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.