Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751, _23806a_lg.jpeg
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam, _23807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt, _23808a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben, _23816a_8dac71da6309d49_lg.jpeg
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _23880a_8dacbc16f6feaaf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice", _23884a_lg.jpeg
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?), _23856a_8dacbb393c5e91b_lg.jpeg
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _23913a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska_23652a_8dac0d4b12db60b_lg.jpeg
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner, _23932a_lg.jpeg
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus", _23939a_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,_23857a_8dacbb3be60962b_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund, _23858a_8dacbc00e1d0be7_lg.jpeg
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V, _23864a_8dacbdac50ce194_lg.jpeg
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"_23852a_8dacbb320fd135d_lg.jpeg
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23949a_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23953a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol_23960a_lg.jpeg
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _23961a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _23958a_lg.jpeg
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv_23863a_8dacbdab1c462c8_lg.jpeg
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _23964a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _23965a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök_23968a_lg.jpeg
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap, _23854a_8dacbb365fa6037_lg.jpeg
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund, _23861a_8dacbc059f01c59_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn_23862a_8dacbc06eac5038_lg.jpeg
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor_23865a_8dacbdad6ee9c83_lg.jpeg
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Viksten, Hans, olja, "Stor målning", _24006a_8dacc9c2af1b957_lg.jpeg
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jazet,  Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ", _24027a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap, _24031a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _24074a_lg.jpeg
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden, _24087a_lg.jpeg
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _24098a_lg.jpeg
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor_24057a_8dacd450bbd2041_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _24056a_8dacd44d7872355_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _24055a_8dacd4480e80857_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt_24054a_8dacd44404d90e8_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud, _24052a_8dacd42a0cbe158_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings, _24046a_8dacd4234dd1e22_lg.jpeg
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _24127a_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor, _24022a_8dacd3cd027cb20_lg.jpeg
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden, _24131a_8dacd75e2c400c2_lg.jpeg
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt_24059a_8dacd4566c4e000_lg.jpeg
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_24143a_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått_24144a_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti, _24148a_8dace0e05a0c510_lg.jpeg
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _24149a_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK