Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Örhängen, 3 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 6 gram, _23762a_8dac65821a2d44b_lg.jpeg
Örhängen, 3 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 6 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad bergkristall (?), _23763a_8dac65854119992_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad bergkristall (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _23764a_8dac65862617a11_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart textilband, Eterna, _23765a_8dac65a2efeae8c_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart textilband, Eterna,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja med 2 hängen, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,5 cm, _23766a_8dac65a405e9cf7_lg.jpeg
Halskedja med 2 hängen, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,5 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 2,6 gram, _23767a_8dac65abf438971_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 2,6 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor, _23793a_lg.jpeg
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lockstop, silver, renässansstil, Tyskland, 1800-tal, vikt 830 gram, _23809a_8dac71d0f2c6aa8_lg.jpeg
Lockstop, silver, renässansstil, Tyskland, 1800-tal, vikt 830 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Sockerruska, sterlingsilver, 1900-talets början, vikt 245 gram, _23810a_8dac71d288fd92f_lg.jpeg
Sockerruska, sterlingsilver, 1900-talets början, vikt 245 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thekanna, sterlingsilver med bakelitdetaljer, 1900-talets början, vikt 230 gram, _23815a_8dac71d8393b8e2_lg.jpeg
Thekanna, sterlingsilver med bakelitdetaljer, 1900-talets början, vikt 230 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor, _23893a_8dacd5e8822554d_lg.jpeg
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _23950a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex_23617a_8dabcdcd46a869f_lg.jpeg
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken, _23946a_8dacc7dae025905_lg.jpeg
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g_24004a_8dacc9c01457ba6_lg.jpeg
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram, _24021a_8dacd3cbf3b484b_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram,
Slutpris7 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram, _24023a_8dacd3ce48bbca8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _24024a_8dacd3cf6bcda2b_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram, _24025a_8dacd3d046395fa_lg.jpeg
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram, _24026a_8dacd3d16a0fa5e_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram, _24032a_8dace23ebefcca5_lg.jpeg
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matskedar, 12 st, silver,  Olga, 1800-tal, total vikt 956 gram, _24033a_8dace24026a4423_lg.jpeg
Matskedar, 12 st, silver, Olga, 1800-tal, total vikt 956 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, vikt 7,4 gram_24034a_8dacd3d4f173171_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, vikt 7,4 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armband, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 19,5 gram, _24089a_8dacd6645a1e5aa_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 19,5 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, Egypten, 1900-talets mitt, total vikt 10,2 gram, _24090a_8dacd660beb989e_lg.jpeg
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, Egypten, 1900-talets mitt, total vikt 10,2 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halskedja med spänne, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt, total vikt 8 gram, _24091a_8dacd666802ef6d_lg.jpeg
Halskedja med spänne, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt, total vikt 8 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Smyckeset, 4 delar, 18 karat rödguld med opaler och sötvattenspärlor, total vikt 8,8 gram, _24092a_8dacd6679273290_lg.jpeg
Smyckeset, 4 delar, 18 karat rödguld med opaler och sötvattenspärlor, total vikt 8,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ringar 4 st, 18 karat rödguld med stenar/pärlor, total vikt 8,4 gram, _24093a_8dacd662e99ea42_lg.jpeg
Ringar 4 st, 18 karat rödguld med stenar/pärlor, total vikt 8,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,4 gram, _24099a_8dacd668aff8e31_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,4 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
8 delar 18 karat rödguld, delvis med glas och pärlor, total vikt 14,7 gram, _24100a_8dacd66a0f19c73_lg.jpeg
8 delar 18 karat rödguld, delvis med glas och pärlor, total vikt 14,7 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal, _24101a_8dacd66b440391c_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 14 karat röd- och vitguld (?) med rosenslipade diamanter, _24103a_8dacd66c9461a26_lg.jpeg
Ring, 14 karat röd- och vitguld (?) med rosenslipade diamanter,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Örhängen, 2 par, 18 karat röd- respektive vitguld med vita stenar, total vikt 5 gram, _24104a_8dacd6b1e68d3fb_lg.jpeg
Örhängen, 2 par, 18 karat röd- respektive vitguld med vita stenar, total vikt 5 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ringar 3 st samt hänge, 18 karat röd- och vitguld med pärla eller stenar, total vikt 8 gram, _24106a_8dacd6b2d6fe399_lg.jpeg
Ringar 3 st samt hänge, 18 karat röd- och vitguld med pärla eller stenar, total vikt 8 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Halskedja, silver, vikt 25 gram, _24112a_8dacd6b614a1c81_lg.jpeg
Halskedja, silver, vikt 25 gram,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armlänk, sterlingsilver, vikt 18 gram, _24113a_8dacd6b73717c48_lg.jpeg
Armlänk, sterlingsilver, vikt 18 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderrem, Certina_23620a_8dabcdc8bbe308b_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderrem, Certina
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reservoirpenna, Sheaffer, 1900-talets 1 hälft, 33-stift i 14 karat rödguld, _24161a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti silvermynt; cirka 2485 (!) enkronor efter 1941, total vikt 17,4 kg (!) 400/1000 silver, _24175a_8dace23b2b6283b_lg.jpeg
Mycket stort parti silvermynt; cirka 2485 (!) enkronor efter 1941, total vikt 17,4 kg (!) 400/1000 silver,
Slutpris30 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Parti silverbestick, 18-1900-tal, total vikt 530 gram, _24192a_8dace28978464a3_lg.jpeg
Parti silverbestick, 18-1900-tal, total vikt 530 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Fat, silver, vikt 90 gram, _23635a_8dabe630adb6d71_lg.jpeg
Fat, silver, vikt 90 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram_24215a_8dace3e90198334_lg.jpeg
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fiskspade, sterlingsilver, jugend, sekelskiftet 1900, vikt 120 gram, dekor av blommor, _24190a_8dace27a05e6901_lg.jpeg
Fiskspade, sterlingsilver, jugend, sekelskiftet 1900, vikt 120 gram, dekor av blommor,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Örhängen, silver, med grön sten_23621a_8dabcdc721f5fe7_lg.jpeg
Örhängen, silver, med grön sten
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högberg, Anders för Högberg & Co, halslänk, silver, _24231a_8dace3edd0a1453_lg.jpeg
Högberg, Anders för Högberg & Co, halslänk, silver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Högberg, Anders för Högberg & Co, armlänk, silver, _24232a_8dace3ee97e4b80_lg.jpeg
Högberg, Anders för Högberg & Co, armlänk, silver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Cecilia för Silversmederna Cecilia & K-I Johansson, halsring, silver med karneolhänge, _24233a_8dace3ef7038c93_lg.jpeg
Johansson, Cecilia för Silversmederna Cecilia & K-I Johansson, halsring, silver med karneolhänge,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_24287a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK