Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, _23625a_8dabfea58ca1b9e_lg.jpeg
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä_24019a_8dacd38453e688d_lg.jpeg
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24132a_8dacdff1bf7109a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _24134a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrivbord, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grön, skinnklädd skiva, front med 5 lådor,_24114a_8dacd75cd8e9ddb_lg.jpeg
Skrivbord, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grön, skinnklädd skiva, front med 5 lådor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _24138a_8dace0201e69a60_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, _24145a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Huldt, Johan för IKEA; armstolar, 1 par, böjträ och metall med canvasklädsel, och lösa läderklädda dynor,  "Bjärred", _24158a_8daceedc10fc19b_lg.jpeg
Huldt, Johan för IKEA; armstolar, 1 par, böjträ och metall med canvasklädsel, och lösa läderklädda dynor, "Bjärred",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _23686a_8dac3e20a9d5d91_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel, _24199a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _24198a_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med grön klädsel, _23628a_8dabff05039ba41_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med grön klädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben_24202a_lg.jpeg
Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,_24204a_8dace289ab7e0a3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _24205a_8dace293455123d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fåtöljer, ett par, försilvrat trä, Louis XVI-stil, 1900-tal, _24216a_8dace2f863b621d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _24223a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 4 st, grålackerat trä, _24242a_lg.jpeg
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900, _24245a_lg.jpeg
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal, _23947a_8dace2ef4d92928_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _24252a_lg.jpeg
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _24261a_lg.jpeg
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _24265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _24266a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24268a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk, _24270a_lg.jpeg
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _24271a_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24267a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23682a_8dac3cd0d19efab_lg.jpeg
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel, _24291c_8dace511b7b00ab_lg.jpeg
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, _24292a_8dace5255d86614_lg.jpeg
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _24304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _24303a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal, _24312a_lg.jpeg
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal, _24309a_lg.jpeg
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall_23843a_8dacbb25be62c25_lg.jpeg
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ritbord, bonat trä med metallmontage, 1900-talets 2 hälft, _23629a_8dace583558197d_lg.jpeg
Ritbord, bonat trä med metallmontage, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel, _24020a_8dacd385ac723ba_lg.jpeg
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _24344a_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel, _24017a_8dacca3239b1b8b_lg.jpeg
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _24374a_8dacedc778f5c8b_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK