Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW, _24443b_8dad6d65a7723ab_lg.jpeg
Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW,
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram, _24444a_8dad6d67c7c77f1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,_24436a_8dad6b8888c7532_lg.jpeg
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram_24446a_8dad6dc885eb67d_lg.jpeg
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram, _24447a_8dad6dcc15f6518_lg.jpeg
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _24437a_8dad6b8765894d0_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram, _24445a_8dad6dc651526a1_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _24438a_8dad6b8631abf4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, _24461a_8dad76ce62e77e0_lg.jpeg
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _24460a_8dad76cd62bd0fb_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram, _24470a_8dad7809f203983_lg.jpeg
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram, _24406a_8dad397dec461bf_lg.jpeg
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram, _24483a_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram, _24491a_8dad7ac36a1a201_lg.jpeg
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld, _24492a_8dad7ac609e0a3b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen, _24493a_8dad7ac7d32f5ea_lg.jpeg
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början, _24508a_8dad7ad66ffc867_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten, _24509a_8dad7ad7a39f12d_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter, _24510a_8dad7ae0351a965_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft, _24520a_8dad83e6f629cd7_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, _24523a_lg.jpeg
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _24531a_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram, _24532a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram, _24538a_8dad8471e04c70d_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812), _24547a_8dad84f709795d0_lg.jpeg
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal, _24548a_8dad84f89ef9cba_lg.jpeg
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram_24571a_8dad869e4deebf1_lg.jpeg
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram, _24572a_8dad869f7e8e09d_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram, _24573a_8dad86a0c81800c_lg.jpeg
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram, _24574a_8dad86a1c26d18c_lg.jpeg
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram, _24575a_8dad86a2f1192f2_lg.jpeg
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram, _24576a_8dad86a4509b248_lg.jpeg
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram_24577a_8dad86a571d46f0_lg.jpeg
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram, _24578a_8dad86a68f52707_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm, _24579a_8dad872723d4dfb_lg.jpeg
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor, _24584a_lg.jpeg
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram_24588a_8dad87039049b2a_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Parti smycken och bijouterier, _24593a_8dad87066a59375_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram, _24594a_8dad8707a69c8b1_lg.jpeg
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram, _24596a_8dad870a7229437_lg.jpeg
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram, _24597a_8dad870c31fa604_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram, _24598a_8dad870da854876_lg.jpeg
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram, _24599a_8dad87203650c5c_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram, _24600a_8dad87218a284cd_lg.jpeg
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, empire, _24601a_8dad87225781dd0_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, empire,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram, _24606a_8dad8723fe90e80_lg.jpeg
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram, _24615a_8dad873178b12f4_lg.jpeg
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell,  stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen, _24647a_8dad91dff6a532a_lg.jpeg
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK