Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00
Visning:
Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00
Lägsta föremålsnummer
- Silver, Guld smyckenRensa filter
![Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW, _24443b_8dad6d65a7723ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24443-itemimages/24443b_8dad6d65a7723ab_med.jpeg)
2
Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW,
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram, _24444a_8dad6d67c7c77f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24444-itemimages/24444a_8dad6d67c7c77f1_med.jpeg)
4
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,_24436a_8dad6b8888c7532_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24436-itemimages/24436a_8dad6b8888c7532_med.jpeg)
8
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram_24446a_8dad6dc885eb67d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24446-itemimages/24446a_8dad6dc885eb67d_med.jpeg)
10
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram, _24447a_8dad6dcc15f6518_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24447-itemimages/24447a_8dad6dcc15f6518_med.jpeg)
16
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _24437a_8dad6b8765894d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24437-itemimages/24437a_8dad6b8765894d0_med.jpeg)
18
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram, _24445a_8dad6dc651526a1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24445-itemimages/24445a_8dad6dc651526a1_med.jpeg)
23
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _24438a_8dad6b8631abf4f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24438-itemimages/24438a_8dad6b8631abf4f_med.jpeg)
27
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, _24461a_8dad76ce62e77e0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24461-itemimages/24461a_8dad76ce62e77e0_med.jpeg)
33
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _24460a_8dad76cd62bd0fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24460-itemimages/24460a_8dad76cd62bd0fb_med.jpeg)
37
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram, _24470a_8dad7809f203983_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24470-itemimages/24470a_8dad7809f203983_med.jpeg)
56
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram, _24406a_8dad397dec461bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24406-itemimages/24406a_8dad397dec461bf_med.jpeg)
60
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram, _24483a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24483-itemimages/24483a_med.jpeg)
71
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram, _24491a_8dad7ac36a1a201_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24491-itemimages/24491a_8dad7ac36a1a201_med.jpeg)
79
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld, _24492a_8dad7ac609e0a3b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24492-itemimages/24492a_8dad7ac609e0a3b_med.jpeg)
80
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen, _24493a_8dad7ac7d32f5ea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24493-itemimages/24493a_8dad7ac7d32f5ea_med.jpeg)
81
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början, _24508a_8dad7ad66ffc867_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24508-itemimages/24508a_8dad7ad66ffc867_med.jpeg)
96
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten, _24509a_8dad7ad7a39f12d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24509-itemimages/24509a_8dad7ad7a39f12d_med.jpeg)
97
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter, _24510a_8dad7ae0351a965_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24510-itemimages/24510a_8dad7ae0351a965_med.jpeg)
98
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft, _24520a_8dad83e6f629cd7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24520-itemimages/24520a_8dad83e6f629cd7_med.jpeg)
108
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, _24523a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24523-itemimages/24523a_med.jpeg)
111
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _24531a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24531-itemimages/24531a_med.jpeg)
119
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram, _24532a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24532-itemimages/24532a_med.jpeg)
120
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram, _24538a_8dad8471e04c70d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24538-itemimages/24538a_8dad8471e04c70d_med.jpeg)
126
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812), _24547a_8dad84f709795d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24547-itemimages/24547a_8dad84f709795d0_med.jpeg)
135
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal, _24548a_8dad84f89ef9cba_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24548-itemimages/24548a_8dad84f89ef9cba_med.jpeg)
136
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram_24571a_8dad869e4deebf1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24571-itemimages/24571a_8dad869e4deebf1_med.jpeg)
159
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
![Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram, _24572a_8dad869f7e8e09d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24572-itemimages/24572a_8dad869f7e8e09d_med.jpeg)
160
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram, _24573a_8dad86a0c81800c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24573-itemimages/24573a_8dad86a0c81800c_med.jpeg)
161
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram, _24574a_8dad86a1c26d18c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24574-itemimages/24574a_8dad86a1c26d18c_med.jpeg)
162
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram, _24575a_8dad86a2f1192f2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24575-itemimages/24575a_8dad86a2f1192f2_med.jpeg)
163
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram, _24576a_8dad86a4509b248_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24576-itemimages/24576a_8dad86a4509b248_med.jpeg)
164
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram_24577a_8dad86a571d46f0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24577-itemimages/24577a_8dad86a571d46f0_med.jpeg)
165
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram, _24578a_8dad86a68f52707_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24578-itemimages/24578a_8dad86a68f52707_med.jpeg)
166
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm, _24579a_8dad872723d4dfb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24579-itemimages/24579a_8dad872723d4dfb_med.jpeg)
167
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor, _24584a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24584-itemimages/24584a_med.jpeg)
171
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram_24588a_8dad87039049b2a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24588-itemimages/24588a_8dad87039049b2a_med.jpeg)
176
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Parti smycken och bijouterier, _24593a_8dad87066a59375_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24593-itemimages/24593a_8dad87066a59375_med.jpeg)
177
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram, _24594a_8dad8707a69c8b1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24594-itemimages/24594a_8dad8707a69c8b1_med.jpeg)
178
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
![Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram, _24596a_8dad870a7229437_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24596-itemimages/24596a_8dad870a7229437_med.jpeg)
180
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram, _24597a_8dad870c31fa604_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24597-itemimages/24597a_8dad870c31fa604_med.jpeg)
181
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram, _24598a_8dad870da854876_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24598-itemimages/24598a_8dad870da854876_med.jpeg)
182
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram, _24599a_8dad87203650c5c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24599-itemimages/24599a_8dad87203650c5c_med.jpeg)
183
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram, _24600a_8dad87218a284cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24600-itemimages/24600a_8dad87218a284cd_med.jpeg)
184
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ring, 18 karat rödguld, empire, _24601a_8dad87225781dd0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24601-itemimages/24601a_8dad87225781dd0_med.jpeg)
185
Ring, 18 karat rödguld, empire,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram, _24606a_8dad8723fe90e80_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24606-itemimages/24606a_8dad8723fe90e80_med.jpeg)
190
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram, _24615a_8dad873178b12f4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24615-itemimages/24615a_8dad873178b12f4_med.jpeg)
199
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen, _24647a_8dad91dff6a532a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24647-itemimages/24647a_8dad91dff6a532a_med.jpeg)
201
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.