Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _24394a_8dad2dbe819ebb9_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Aage Bruun & Søn, pall, betsad bok med klädsel i brunt kärnläder, så kallad "Safaripall", _24428a_8dad46a5993a57e_lg.jpeg
Okänd designer för Aage Bruun & Søn, pall, betsad bok med klädsel i brunt kärnläder, så kallad "Safaripall",
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wanscher, Ole för France & Son/Cado, soffbord, teak, _24404a_8dad2dbc6580cc3_lg.jpeg
Wanscher, Ole för France & Son/Cado, soffbord, teak,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva", _24468a_8dad7804df2279e_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva", _24469a_8dad78089446986_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _24489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _24497a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A", _24498a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _24505a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon", _24527a_8dad8422a92042f_lg.jpeg
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon", _24528a_8dad84240bb8065_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _24553a_8dad8617c0185cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat, _24555a_8dad86200eb5e14_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut, _24558a_8dad8624d74a235_lg.jpeg
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _24613a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel, _24649a_lg.jpeg
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _24650a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,_24391a_8dad1fef29ed642_lg.jpeg
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall_24661a_lg.jpeg
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _24665a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _24682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _24680a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _24683a_lg.jpeg
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch_24700a_8dad9d07e11adc7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _24730a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _24707a_8dadec09a3dbd3b_lg.jpeg
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft, _24703a_8dad9c179478d2c_lg.jpeg
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_24705a_8dadec0d7ebe694_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, _24712a_8dad9d5e7e8d97b_lg.jpeg
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, _24711a_8dad9d5ab515d2a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall,  1900-talets 1 hälft, _24710a_8dad9d0ce205191_lg.jpeg
Klinikvagn, metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva_24415d_8dad450f1c79b20_lg.jpeg
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel, _24426a_8dad469908155dd_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt, _24708a_8dad9d0a04edd9d_lg.jpeg
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt, _24709a_8dadec1dcf63e1a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin", _24763a_8dadb7d65672dc4_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25, _24765a_8dadb7a463b6b1f_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Slutpris15 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25, _24766a_8dadb7d465a1c6b_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut, _24777a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband_24792a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sandström, Yngvar för Säffle Möbelfabrik, skrivbord, ek, _24797a_8dadcf2624b1d89_lg.jpeg
Sandström, Yngvar för Säffle Möbelfabrik, skrivbord, ek,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek, _24799a_8dadc2ef4b200b3_lg.jpeg
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, svarvat och grålackerat trä, _24800a_8dadc2f08a45a7b_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, svarvat och grålackerat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _24801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _24802a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa, _24803a_lg.jpeg
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _24804a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel", _24806a_8dadc3c03fddb3f_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK