Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Politisk jordglob, Fleming verlag, Hamburg, glas, metall och fotplatta i trä, _24385a_8dad21a944328d0_lg.jpeg
Politisk jordglob, Fleming verlag, Hamburg, glas, metall och fotplatta i trä,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st, _25082a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _25086a_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Propeller, mässing, _25085a_lg.jpeg
Propeller, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25089a_8dadde7e8acbbfe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, väggspegel, ek, 1950-60-tal, organisk form, h 109 cm_25090a_8daddfa3180bad5_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, ek, 1950-60-tal, organisk form, h 109 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rullstol, trä och metall, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25091a_8dadde8f26c1568_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"_25105a_lg.jpeg
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti LP-skivor, svensk progg mm_25103a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal, _25106a_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25120a_8dadec11866b57f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal, _24398a_8dad2dc18f811b7_lg.jpeg
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Förstärkare samt CD-spelare, AIWA, XA-005 resp XC-002_24412a_8dad4511fdeb4c1_lg.jpeg
Förstärkare samt CD-spelare, AIWA, XA-005 resp XC-002
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högtalare, 1 par, Dantax, Extreme 4000_24413a_8dad450d42b03be_lg.jpeg
Högtalare, 1 par, Dantax, Extreme 4000
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 57 cm_24645a_8dad9174f03808b_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 57 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gryta, koppar, 18-1900-tal, diameter 40 cm_24628a_8dad90cc9c7262d_lg.jpeg
Gryta, koppar, 18-1900-tal, diameter 40 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, skuret och bronserat trä och stuck, empirestil, 1900-tal, 104 x 63 cm_24631a_8dad91674ab6e13_lg.jpeg
Spegel, skuret och bronserat trä och stuck, empirestil, 1900-tal, 104 x 63 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, koppar, mässing; äppelskivepanna, samovar (omarbetad) mm, 18-1900-tal, slitage_24629a_8dad90ceb1a30f6_lg.jpeg
Parti metall, koppar, mässing; äppelskivepanna, samovar (omarbetad) mm, 18-1900-tal, slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Transportlådor, aluminium resp trä, 4 st, längd 57-77 cm_24632a_8dad91689ea81a3_lg.jpeg
Transportlådor, aluminium resp trä, 4 st, längd 57-77 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta, koppar_24627a_8dad90cdae26ecb_lg.jpeg
Gryta, koppar
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stallfönster, gjutjärn, senare spegelglas, _24638a_8dadddb27f94d8c_lg.jpeg
Stallfönster, gjutjärn, senare spegelglas,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dryckeshorn, skuret horn med kopparmontage, 1800-tal, längd 19 cm_24633a_8dad90d49a28634_lg.jpeg
Dryckeshorn, skuret horn med kopparmontage, 1800-tal, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Herrbetjänt, bonat trä och metall, MEC, Italien, 1900-talets 2 hälft, signerad_25135a_8dade90af9dad8b_lg.jpeg
Herrbetjänt, bonat trä och metall, MEC, Italien, 1900-talets 2 hälft, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25138a_8dade920a2c02e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25139a_8dade92fda32d1b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25140a_8dade932232a4c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25141a_8dade9358c71eac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 190 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25144a_8dade95064d5619_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25133a_8dade9131bea3d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25142a_8dade9404acc3b1_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, flaskhållare, 2 st, svärtat smidesjärn med rotting, l 26 cm_25152a_8dadea3bbc020da_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, bemålad plåt, 3-delad, h 26 cm, slitage_25153a_8dadea6c04a9461_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, bemålad plåt, 3-delad, h 26 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaminställ, 4 delar samt hållare, mässing, 1900-tal, tång, eldgaffel mm, total h 80 cm_25154a_8dadea6dff17a21_lg.jpeg
770
Kaminställ, 4 delar samt hållare, mässing, 1900-tal, tång, eldgaffel mm, total h 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sockerskål med lock, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, stämplad Axel Gabriel Dufva, l 23 cm_25158a_8dadea6d0194ca9_lg.jpeg
Sockerskål med lock, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, stämplad Axel Gabriel Dufva, l 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas_25162a_8dadebb6c4a23bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti mässing, koppar mm_25167a_8dadebb7bfa5e0d_lg.jpeg
Parti mässing, koppar mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, 1970-tal, höjd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, armar saknas_25175a_8dadebbb7471c57_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi Look 5, 1970-tal, höjd 182 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25164a_8dadeab9cde947c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skyltdocka, Hindsgavl, Danmark, konstmassa och metall, 1970-tal, höjd 175 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, skador_25165a_8dadeab8763f76a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rullstol, trä, konstläder och metall, Olskrokens mekaniska verkstad, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25129a_8dade91234dd054_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25156a_8dadea4fb7eedd9_lg.jpeg
789
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm_25180a_8dadebc8367cb0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, springande hund, l 13 cm, skador_25181a_8dadebc720c7e1a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, springande hund, l 13 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lampetter till 3 ljus, 1 par, förgylld brons med prismor, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, h 28 cm_25182a_8dadebc9063ff04_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schackpjäser, metall, Metalotehniki, Aten, 1900-talets 2 hälft, i form av romerska legionärer, h 6 - 10 cm_25183a_8dadebc5ce7e765_lg.jpeg
800
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kylskåp, EC-983, modern tillverkning, 12/240 V_25188a_8dadf53f68fac34_lg.jpeg
805
Kylskåp, EC-983, modern tillverkning, 12/240 V
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK