Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Ljungberg, Sven, färgträsnitt, pioner, signerad och numrerad II/L, synlig pappersstorlek 47 x 57 cm_26649a_8db215808c23d9a_lg.jpeg
Ljungberg, Sven, färgträsnitt, pioner, signerad och numrerad II/L, synlig pappersstorlek 47 x 57 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten, _27025a_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _27028a_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Seifert, Carl tillskriven, olja, kvinna i hall, signerad C Seifert och daterad -51, a tergo text, 33 x 29 cm_27031a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Englund, Annette, färglito, "Sällskap", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 53 x 39 cm_26634a_8db1f0852b6edab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Adler, Carin, färglito, "Kungsportsbron" - motiv från Göteborg, signerad och numrerad 136/250, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_26633a_8db1f08610bb544_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ullmann, Max, olja, flodparti, signerad Hamburg och daterad 1919, 40 x 30 cm_27034a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran", _27057a_lg.jpeg
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan", _27058a_lg.jpeg
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27060a_lg.jpeg
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27061a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27062a_lg.jpeg
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg, _27065a_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _27067a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_27068a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 86/120, synlig pappersstorlek 29 x 36_27074a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_27077a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_27078a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 7/200, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm_27080a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och björkar_26624a_8db1e2f6f87c69d_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och björkar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och båt_26623a_8db1e2f5c7aeafc_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och båt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gilbert, Charles Allan, efter, offset, "All is vanity", synlig pappersstorlek 28 x 21 cm_26601a_8db18b70bc094da_lg.jpeg
Gilbert, Charles Allan, efter, offset, "All is vanity", synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap_26622a_8db1e2f7d60c441_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"_27084a_lg.jpeg
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_27086a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lundbohm, Sixten, blyertsteckning, Sankt Göran till häst, signerad Visby och daterad -51, synlig pappersstorlek 31 x 16 cm_27087a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm_27088a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm_27089a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
"Lo" Ohlqvist, Eric, olja, "spanska fiskare", signerad, 28 x 58 cm_26628a_8db1a6287c4ba1d_lg.jpeg
"Lo" Ohlqvist, Eric, olja, "spanska fiskare", signerad, 28 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_27091a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_27094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs_26627a_8db1a6293fc4fa6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Arne Lennart (ALA), färglitografi, komposition med vikingaskepp, signerad och numrerad 23/90, 30 x 30 cm_26620a_8db1e2f460822c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm_27096a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Toulmouche, Auguste, efter honom, gicléetryck, "Dloce far niente", synlig storlek 45 x 55 cm_26835a_8db26f5f9ca8cb2_lg.jpeg
Toulmouche, Auguste, efter honom, gicléetryck, "Dloce far niente", synlig storlek 45 x 55 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm_26783a_8db26e0c71037f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 55 x 66 cm_27111a_8db2a006767759f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 91 x 35 cm_27112a_8db2a0078c11996_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 91 x 35 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad 25/150, synlig pappersstorlek 54 x 40 cm_27046a_8db29f0cb3705be_lg.jpeg
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad 25/150, synlig pappersstorlek 54 x 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Picasso, Pablo, litograferad poster, figursignerad och daterad 18.12.1970 i stenen samt Henri Deschamps lith, synlig pappersstorlek 57 x 43 cm, utförd 1972 för Galerie Dynamique Dakar_27047a_8db29f0ded7b3e8_lg.jpeg
Picasso, Pablo, litograferad poster, figursignerad och daterad 18.12.1970 i stenen samt Henri Deschamps lith, synlig pappersstorlek 57 x 43 cm, utförd 1972 för Galerie Dynamique Dakar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm_27124a_8db2a139358f9a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets början, mansporträtt, synlig pappersstorlek cirka 6 x 4 cm_27137a_8db2a19cf8027c6_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets början, mansporträtt, synlig pappersstorlek cirka 6 x 4 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Küsel, Johanna Sibylla efter Caillot, Jacques,, kopparstick och etsning, Kristus och Fariséerna 1672, pappersstorlek 60 x 83 mm_27126a_8db2a13db07649f_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aldegraver, Heinrich, efter, kopparstick, 4 st, samramade, dansande par (spegelvända), motiv ur serien Small Wedding Dancers från 1551-52, pappersstorlek cirka 12 x 8 cm_27125a_8db2a13b3e1a18f_lg.jpeg
Aldegraver, Heinrich, efter, kopparstick, 4 st, samramade, dansande par (spegelvända), motiv ur serien Small Wedding Dancers från 1551-52, pappersstorlek cirka 12 x 8 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner_27201a_8db2ad6a58fb3ff_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1900-tal, Sankt Mikael, oval 25 x 17 cm_27202a_8db2adeb0495e6a_lg.jpeg
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1900-tal, Sankt Mikael, oval 25 x 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4 delar grafik, Göteborgsbilder, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm_27206a_8db2aec788ecd10_lg.jpeg
4 delar grafik, Göteborgsbilder, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvarell, sagoboksillustration, signerad J Andersson, synlig pappersstorlek 82 x 48 cm_27213a_8db2aec9d120f44_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, sagoboksillustration, signerad J Andersson, synlig pappersstorlek 82 x 48 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK