Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_26710b_8db24a7524e01fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer_26711a_8db2498920d3724_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer
Slutpris16 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm_26714a_8db249903704066_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, stol, skuret och delvis bemålat trä, framben i form av skulpterade kvinnoben, sits i leopardmönstrat tyg, etikettmärkt_26669a_8db215d8c6e74c3_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, stol, skuret och delvis bemålat trä, framben i form av skulpterade kvinnoben, sits och rygg i läderimiterande galon, etikettmärkt_26670a_8db215d7e055726_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, väggspegel, skuret och bemålat trä, i form av fönsternisch med skulpterade kvinnoben, signerad, h 60 cm_26671a_8db2162c7db9805_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _26747a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_26782a_8db26d80e98015b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, lyckogris, så kallad Shi Boar, Shang-stil, Kina, 1800-tal (?), l 9 cm_26788a_8db26df066e10b6_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/hållare för svavelstickor, bemålat lergods, stående resenär med kappsäck och Baedekers reseguide i händerna, h 13 cm_26793a_8db26df19652639_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm_26870a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Herrlin, Ingrid, egen verkstad, Båstad, skulpturer, 2st, bemålat stengods, porte-monnaie, så kallad "Sillabörs" samt nyckel, signerade, längd 10-17 cm_26655a_8db2158956438cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, möjligen Franz Xavier Bergmann, skulptur, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sekelskiftet 1900, krokodil med pojke, l 8 cm, smärre slitage_26661a_8db2158caa29929_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Franz Xavier Bergmann, skulptur, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sekelskiftet 1900, krokodil med pojke, l 8 cm, smärre slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trädgårdsskulptur, bemålad konstmassa, Manneken Pis, h 59 cm_26827a_8db26f50621d49d_lg.jpeg
Trädgårdsskulptur, bemålad konstmassa, Manneken Pis, h 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, porslin, vilande dovkalv, modellnummer 1566, design 1935, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm_26818a_8db26ee3c516501_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skulpturer, 3 st, bronserad konstmassa på träsockel, "Hear no evil, see no evil, say no evil", höjd 32 - 35 cm_26778a_8db261ba086a365_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm_26781a_8db26d7e214a264_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med barn, signerad, h 90 cm_26780a_8db26d7cf3af6d1_lg.jpeg
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med barn, signerad, h 90 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, fisk, signerad, h 62 cm_26779a_8db26d7b9c3dbf8_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm_26855a_8db2923fc4db2c6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Friedrich-Gronau, Hanne Lore för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, pojke med ekorre, modellnummer 1663, design 1937, h 11 cm_26819a_8db26ee5184dcc5_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm_26814a_8db26de85f7833d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bilmodell, Volvo, 1800 ES, bemålad gips?, längd 23 cm_26809a_8db26d8c8feae9c_lg.jpeg
Bilmodell, Volvo, 1800 ES, bemålad gips?, längd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm_26948a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm_26704a_8db23d68658bc39_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomte med ljushållare, _26811a_8db26de0eeca31c_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte _26812a_8db26de565b857e_lg.jpeg
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt_26682a_8db216eb0c43511_lg.jpeg
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
SlutprisInga bud
Värdering450 - 500 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, akrobat, stämplat utan år, h 9 cm, medföljer kedja vitmetall_26973a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomte, bemålad keramik, möjligen Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 22 cm, någon nagg_26813a_8db26de7180c5c1_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk, _26794a_8db26339834e511_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Fitz & Floyd, Japan, bokstöd, 1 par, porslin, art-décostil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande kvinnor, höjd 18 cm_26629a_8db1a623feff93a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik_27014a_lg.jpeg
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kudielka, Gertrud för Lauritz Hojrth, Bornholm, skulptur, glaserat lergods, sköldpadda, polykrom dekor, inpressad signatur, l 17 cm_27040a_8db29ec7d643d34_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Vikingaskepp", ur serien Unik från 1961, signerad,  22,5 x 22,5 cm_27006a_8db294b822307bd_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm_27076a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, möjligen Tara (Durga), Indien, 13-1400-tal, h 8 cm_26787a_8db26d85d72acf7_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brevpress, bronserat bly (?), 1800-tal, vilande, egyptiskt lejon, l 9 cm_26789a_8db26d84c741f6d_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm_26600a_8db18b7384ec23e_lg.jpeg
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd polsk konstnär, skulptur, snidat och bemålat trä, ryttare med häst, otydligt signerad, h 33 cm_27104a_8db29fc712af00f_lg.jpeg
Okänd polsk konstnär, skulptur, snidat och bemålat trä, ryttare med häst, otydligt signerad, h 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm_27103a_8db29fc2f809964_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm_27106a_8db29fca10b6c83_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202_27174a_8db2ac01e00a825_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll_27172a_8db2ac00cc03f6c_lg.jpeg
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm_27173a_8db2abff86df5f0_lg.jpeg
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eriksen, Niels Jakob, skulptur, konststen, sittande barn, signerad, h 22 cm_27217a_8db2ae1b2c0a5c3_lg.jpeg
Eriksen, Niels Jakob, skulptur, konststen, sittande barn, signerad, h 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm_27219a_8db2ae1998dd67a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm_27220a_8db2ae18c3340eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK