Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Theburk med hänkel, litograferad metall, Liptons Tea, 1900-talets början, h 20 cm, bruksslitage_27136a_8db2a1998e88286_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm_27138a_8db2a19e56fb4b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mekanisk modell, metall på träsockel, 1900-talets 1 hälft, 4-takts förbränningsmotor, h 37 cm_27140a_8db2a1a14c12d0a_lg.jpeg
Mekanisk modell, metall på träsockel, 1900-talets 1 hälft, 4-takts förbränningsmotor, h 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skolmodell; lackerat trä och metall, 1900-talets mitt, räknesticka, samfälld l 125 cm_27141a_8db2a1a2cd86eb9_lg.jpeg
Skolmodell; lackerat trä och metall, 1900-talets mitt, räknesticka, samfälld l 125 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm_27106a_8db29fca10b6c83_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärmar, 1 par, lin, "Vegetable Tree", design 1943-45, h 12 cm_27133a_8db2a1967d297c1_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärmar, 1 par, lin, "Vegetable Tree", design 1943-45, h 12 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti diverse, lockask sköldpadd (defekt), skrin, sköldpadd och ben, skrin, trä samt teaterkikare, bruksslitae_27134a_8db2a1980fcb919_lg.jpeg
Parti diverse, lockask sköldpadd (defekt), skrin, sköldpadd och ben, skrin, trä samt teaterkikare, bruksslitae
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tillbringare med inre kylblock, glas, nysilver och plast, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm_27145a_8db2a1fd8004b98_lg.jpeg
Tillbringare med inre kylblock, glas, nysilver och plast, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dessertbestick, 6 + 6, pläter med ivorineskaft, England, 1900-talets 1 hälft, i originaletui, nyckel saknas, visst slitage_27146a_8db2a203078ca75_lg.jpeg
Dessertbestick, 6 + 6, pläter med ivorineskaft, England, 1900-talets 1 hälft, i originaletui, nyckel saknas, visst slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage_27147a_8db2a2041458aa5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm_27148a_8db2a205959e1ce_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas_27149a_8db2a2072c20941_lg.jpeg
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_27142a_8db2a22c572bac9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vagnslyktor, 3 st, delvis lackerad metall, 1800-talets slut, slitage_27150a_8db2a208a9a14b2_lg.jpeg
Vagnslyktor, 3 st, delvis lackerad metall, 1800-talets slut, slitage
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vapensköld, lackerat och bronserat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridande amazon till häst, h 40 cm_27164a_8db2abc295809d5_lg.jpeg
Vapensköld, lackerat och bronserat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridande amazon till häst, h 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med  glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm_27163a_8db2abc185b59a7_lg.jpeg
Takampel, mässing med glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurnor, 1 par, coisonné, Kina, 1900-talets slut, total höjd 26 cm_27177a_8db2ac033aaa545_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti armbands- samt fickur_27179a_8db2ac04ed38ef6_lg.jpeg
Parti armbands- samt fickur
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stort parti smycken, bijouterier mm, delvis silver_27181a_8db2ac9bcb4857c_lg.jpeg
Stort parti smycken, bijouterier mm, delvis silver
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Häftapparat, kromad metall, Kartro 666, Neva Clog, USA omkring 1920, l 12 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem_27184a_8db2ac59fcf603d_lg.jpeg
Häftapparat, kromad metall, Kartro 666, Neva Clog, USA omkring 1920, l 12 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bluetoothhögtalare med inbyggd powerbank, JBL/Harman Charge5, förefaller oanvänd_27180a_8db2ac2936704a0_lg.jpeg
Bluetoothhögtalare med inbyggd powerbank, JBL/Harman Charge5, förefaller oanvänd
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, valnöt och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av krönande örn, h 97 cm, krön löst_27102a_8db2ad38f5baff6_lg.jpeg
Väggur, valnöt och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av krönande örn, h 97 cm, krön löst
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner_27201a_8db2ad6a58fb3ff_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1900-tal, Sankt Mikael, oval 25 x 17 cm_27202a_8db2adeb0495e6a_lg.jpeg
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1900-tal, Sankt Mikael, oval 25 x 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kandelabrar, 1 par, förgylld brons, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm, h 43 cm_27204a_8db2ad9aa01ea64_lg.jpeg
Kandelabrar, 1 par, förgylld brons, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm, h 43 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm_27208a_8db2aec8468d23b_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"_27211a_8db2ada856a55d6_lg.jpeg
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm_27219a_8db2ae1998dd67a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm_27220a_8db2ae18c3340eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm_27221a_8db2aec68c5e1e3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kakburk, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft, Hultmans, l 36 cm_27210a_8db2adf42acb3c5_lg.jpeg
Kakburk, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft, Hultmans, l 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fröseke, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 107 cm_27209a_8db2adf29e19277_lg.jpeg
Okänd designer för Fröseke, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 107 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Balkongbord, trä och lackerad metall, 1950-60-tal, längd 90 cm_27205a_8db2adeddff01d8_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrljusstakar, 5 st, metall och trä, bland annat Digsmed och Qvistgaard_27231a_8db2aef8bbff3b5_lg.jpeg
Miniatyrljusstakar, 5 st, metall och trä, bland annat Digsmed och Qvistgaard
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tiedeman, Helene för Orrefors Jernverk, grötskålar med skedar, 2 + 2 st, i orginalförpackningar, dia 20 cm_27236a_8db2af1b1ee17bf_lg.jpeg
Tiedeman, Helene för Orrefors Jernverk, grötskålar med skedar, 2 + 2 st, i orginalförpackningar, dia 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hög hatt i låda, Tyskland, 1920-30-tal, medföljer sorgsjal_27242a_8db2b7ceedd704d_lg.jpeg
Hög hatt i låda, Tyskland, 1920-30-tal, medföljer sorgsjal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vinprovarlåda, 4 glas samt beskrivning_27243a_8db2b79573ef3bc_lg.jpeg
Vinprovarlåda, 4 glas samt beskrivning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bestickschatull med mässingsbestick, Thailand, 1900-talets 2 hälft _27241a_8db2b7cd5d9e142_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti långpipor, trä, tagel och porslin, 18-1900-tal_27246a_8db2b844b4a5f20_lg.jpeg
Parti långpipor, trä, tagel och porslin, 18-1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti skrivbordsutensilier; 2 skrivställ, läskpress mm, brokig marmor, 1900-talets 1 hälft_27247a_8db2b845c3fcba9_lg.jpeg
Parti skrivbordsutensilier; 2 skrivställ, läskpress mm, brokig marmor, 1900-talets 1 hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti leksaker och dockskåpstillbehör, 1900-talets 1 hälft och mitt, bruksslitage_27248a_8db2b8469629e1f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd fotograf, 2 samramade fotografier föreställande flygbasen Thule på Grönland, otydligt signerade och numrerade 374/800, _27254a_8db2b892b405f00_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cirkulationsmassageapparat, elektromagnetisk, iQi Circulationxtra, framstår oöppnad i originalförpackning_27255a_8db2b893b85f532_lg.jpeg
Cirkulationsmassageapparat, elektromagnetisk, iQi Circulationxtra, framstår oöppnad i originalförpackning
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 55 cm_27256a_8db2b89540a520d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sotskydd till glasampel, glas och mässing, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dia 22 cm_27261a_8db2b9339514f68_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900, l 18 cm _27277a_8db2baecf0abdba_lg.jpeg
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900, l 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen, osignerad, l 29 cm_27281a_8db2bb082c2dd87_lg.jpeg
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen, osignerad, l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, mittkartusch med harnesk och frygisk mössa, dia 66 cm_27283a_8db2bb13b67dcae_lg.jpeg
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, mittkartusch med harnesk och frygisk mössa, dia 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK