Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor,  1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm_28296a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm_28299a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm_28197a_8db522ec36a90b9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö_28305a_8db587409e24d54_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_28487a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_28507a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg_28346a_8db5a95f7907d64_lg.jpeg
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)_28345a_8db5a9606bf5b1e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_28564a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_28597a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm_28588a_8db5ac92628dd8a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm_28600a_8db5ad3275fb56f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm_28619a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm_28623a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_28646a_8db5b7aacf3bed5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _28645a_8db5b7a93a282d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm_28691a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm_28666a_8db5b97387489f6_lg.jpeg
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  detaljer, PH 5, modellnummer,  dia 50 cm_28633a_8db5b744d1b8f65_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm_28202c_8db522e91c76b2b_lg.jpeg
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall medböjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt_28822a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, brons med rödlackerad metallskärm, h 43 cm_28823a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm_28827a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm_28275a_8db55291d5e5c60_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvlampa, bonat trä och metall, justerbarhöjd_28278a_8db5543feb0606f_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas_28279a_8db55f767622462_lg.jpeg
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm_28311a_8db5a95bdf58522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem_28302a_8db55f74cb32d33_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors,  taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm_28281a_8db554493160130_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W", _28280a_8db55f7793ecb64_lg.jpeg
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm_28878a_lg.jpeg
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,  empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm_28814a_8db5d046461585c_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm_28843a_8db5d213c8603ae_lg.jpeg
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd_28845a_8db5d21e1b89a0e_lg.jpeg
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd_28844a_8db5d21c8b9e11f_lg.jpeg
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad_28886a_8db5dd0a3b814af_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK