Laddar...
Majauktion
Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.
Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
![Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm_28296a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28296-itemimages/28296a_med.jpeg)
90
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm_28299a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28299-itemimages/28299a_med.jpeg)
93
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm_28197a_8db522ec36a90b9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28197-itemimages/28197a_8db522ec36a90b9_med.jpeg)
147
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö_28305a_8db587409e24d54_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28305-itemimages/28305a_8db587409e24d54_med.jpeg)
202
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_28487a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28487-itemimages/28487a_med.jpeg)
279
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_28507a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28507-itemimages/28507a_med.jpeg)
319
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg_28346a_8db5a95f7907d64_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28346-itemimages/28346a_8db5a95f7907d64_med.jpeg)
355
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)_28345a_8db5a9606bf5b1e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28345-itemimages/28345a_8db5a9606bf5b1e_med.jpeg)
361
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_28564a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28564-itemimages/28564a_med.jpeg)
387
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_28597a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28597-itemimages/28597a_med.jpeg)
418
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm_28588a_8db5ac92628dd8a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28588-itemimages/28588a_8db5ac92628dd8a_med.jpeg)
423
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm_28600a_8db5ad3275fb56f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28600-itemimages/28600a_8db5ad3275fb56f_med.jpeg)
434
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm_28619a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28619-itemimages/28619a_med.jpeg)
439
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm_28623a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28623-itemimages/28623a_med.jpeg)
443
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_28646a_8db5b7aacf3bed5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28646-itemimages/28646a_8db5b7aacf3bed5_med.jpeg)
472
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _28645a_8db5b7a93a282d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28645-itemimages/28645a_8db5b7a93a282d6_med.jpeg)
473
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm_28691a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28691-itemimages/28691a_med.jpeg)
494
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm_28666a_8db5b97387489f6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28666-itemimages/28666a_8db5b97387489f6_med.jpeg)
500
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm_28633a_8db5b744d1b8f65_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28633-itemimages/28633a_8db5b744d1b8f65_med.jpeg)
510
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm_28202c_8db522e91c76b2b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28202-itemimages/28202c_8db522e91c76b2b_med.jpeg)
574
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall medböjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt_28822a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28822-itemimages/28822a_med.jpeg)
664
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall medböjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, brons med rödlackerad metallskärm, h 43 cm_28823a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28823-itemimages/28823a_med.jpeg)
665
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, brons med rödlackerad metallskärm, h 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm_28827a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28827-itemimages/28827a_med.jpeg)
674
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm_28275a_8db55291d5e5c60_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28275-itemimages/28275a_8db55291d5e5c60_med.jpeg)
721
Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvlampa, bonat trä och metall, justerbarhöjd_28278a_8db5543feb0606f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28278-itemimages/28278a_8db5543feb0606f_med.jpeg)
724
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvlampa, bonat trä och metall, justerbarhöjd
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas_28279a_8db55f767622462_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28279-itemimages/28279a_8db55f767622462_med.jpeg)
725
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm_28311a_8db5a95bdf58522_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28311-itemimages/28311a_8db5a95bdf58522_med.jpeg)
733
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem_28302a_8db55f74cb32d33_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28302-itemimages/28302a_8db55f74cb32d33_med.jpeg)
742
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm_28281a_8db554493160130_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28281-itemimages/28281a_8db554493160130_med.jpeg)
744
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W", _28280a_8db55f7793ecb64_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28280-itemimages/28280a_8db55f7793ecb64_med.jpeg)
745
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm_28878a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28878-itemimages/28878a_med.jpeg)
760
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm_28814a_8db5d046461585c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28814-itemimages/28814a_8db5d046461585c_med.jpeg)
773
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm_28843a_8db5d213c8603ae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28843-itemimages/28843a_8db5d213c8603ae_med.jpeg)
774
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd_28845a_8db5d21e1b89a0e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28845-itemimages/28845a_8db5d21e1b89a0e_med.jpeg)
784
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd_28844a_8db5d21c8b9e11f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28844-itemimages/28844a_8db5d21c8b9e11f_med.jpeg)
785
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad_28886a_8db5dd0a3b814af_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28886-itemimages/28886a_8db5dd0a3b814af_med.jpeg)
790
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.