Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Place, Francois efter Visccher, Nicolaes II, kopparstick, 3 st, samramade, kustpartier, ur serien 6 landskap från cirka 1675, pappersstorlek 90 x 180 mm_28506a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, rödkrita, Pan och herde, 16,5 x 11,5 cm, fäste på äldre papper, a tergo numrering No 48 (?)_28508a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm_28511a_lg.jpeg
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Arup Jensen, C, olja, fartyg till havs, signerad, 84 x 118 cm_28512a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm_28513a_lg.jpeg
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm_28514a_lg.jpeg
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm_28515a_lg.jpeg
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Leon, May K, färglitografi, målande människor, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 49 x 61 cm_28159a_8db51373ad4bc50_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, målande människor, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 49 x 61 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_28529a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_28535a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm_28211a_8db52dc14adddce_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv_28523a_8db5aa0b3c32a13_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Kvinna vid brunnen", signerad, numrerad 188/200 och daterad -28 (!), utförd 1980-tal, pappersstorlek 31 x 38 cm, proveniens: konstnären Sven jonson, därefter i arv_28522a_8db5aa086fe1950_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Kvinna vid brunnen", signerad, numrerad 188/200 och daterad -28 (!), utförd 1980-tal, pappersstorlek 31 x 38 cm, proveniens: konstnären Sven jonson, därefter i arv
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Fönster mot himlen", signerad, daterad 1978 och numrerad 71/300, pappersstorlek 50 x 46 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv_28521a_8db5a9e86c57f8e_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Fönster mot himlen", signerad, daterad 1978 och numrerad 71/300, pappersstorlek 50 x 46 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _28541a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm_28317a_8db5612f678c6df_lg.jpeg
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lewenhaupt, Cecilia Agnes Fredrika Emerentia Christina Margareta Beatrix, née Sparre (1818-49), blandteknik, "Chateu de Bach", signerad och daterad 1842, synlig pappersstorlek _28538a_8db5ab378526de8_lg.jpeg
Lewenhaupt, Cecilia Agnes Fredrika Emerentia Christina Margareta Beatrix, née Sparre (1818-49), blandteknik, "Chateu de Bach", signerad och daterad 1842, synlig pappersstorlek
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm_28537a_8db5ab3b332dbef_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, vy över Barcelonas redd, signerad HT eller TH (Hans Tegner?), synlig pappersstorlek 5 x 26 cm_28549a_8db5ab3e0151de3_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, vy över Barcelonas redd, signerad HT eller TH (Hans Tegner?), synlig pappersstorlek 5 x 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, så kallad "Gåramålning", Skånelänga vid vatten, 39 x 69 cm_28536a_8db5ab39fb6127d_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, så kallad "Gåramålning", Skånelänga vid vatten, 39 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm_28567a_lg.jpeg
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, herrgårdsbyggnad, a tergo betecknad Hilde Gunther och daterad 15/8 1915, 15 x 21 cm_28554a_8db5ab40250882e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, herrgårdsbyggnad, a tergo betecknad Hilde Gunther och daterad 15/8 1915, 15 x 21 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, landskap med staffagepersoner, mått inklusive ram 29 x 37 cm_28553a_8db5ab42ac2b89b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk konstnär (Edwin Hayes?), 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, kustparti med fartyg, a tergo betecknad Ed Hayes, 20 x 29 cm_28552a_8db5ab454dce8c8_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär (Edwin Hayes?), 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, kustparti med fartyg, a tergo betecknad Ed Hayes, 20 x 29 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd holländsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fruset kanalparti, otydligt signerad, 20 x 25 cm_28551a_8db5ab4bc71840e_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fruset kanalparti, otydligt signerad, 20 x 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tysk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, kork, Schloss Ehrenfels med Mäuseturm, synlig storlek 8 x 10 cm_28550a_8db5ab474a591dc_lg.jpeg
Okänd tysk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, kork, Schloss Ehrenfels med Mäuseturm, synlig storlek 8 x 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm_28568a_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm_28569a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Seifert, Carl tillskriven, olja, kvinna i hall, signerad C Seifert och daterad -51, a tergo text, 33 x 29 cm_28570a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm_28546a_8db5aba0fb1d421_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1600-tal (?), blyerts och tusch, landskap med vandrare, oidentifierad signatur, synlig pappersstorlek 11 x 14 cm_28556a_8db5ab834579a7d_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1600-tal (?), blyerts och tusch, landskap med vandrare, oidentifierad signatur, synlig pappersstorlek 11 x 14 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, "Lilla Pastias värdshus", ur Carmen från 1954, signerad, nummer 43, synlig pappersstorlek 45 x 54 cm_28342a_8db59f8e7cc9537_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, färglito, "Lilla Pastias värdshus", ur Carmen från 1954, signerad, nummer 43, synlig pappersstorlek 45 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Linderos, Bengt Arne (BAL), blandteknik, ammande kvinna, synlig pappersstorlek, 46 x 34 cm_28337a_8db59f96ed1c3d6_lg.jpeg
Linderos, Bengt Arne (BAL), blandteknik, ammande kvinna, synlig pappersstorlek, 46 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ibanez Arellano, Joaquin, färglitografi, komposition med lökar, signerad, numrerad 81/150 och daterad -77, sylig pappesstorlek 43 x 36 cm_28338a_8db59fafc920ab2_lg.jpeg
Ibanez Arellano, Joaquin, färglitografi, komposition med lökar, signerad, numrerad 81/150 och daterad -77, sylig pappesstorlek 43 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Adamsson, Ingvar, färglitografi, motiv med stenbro, signerad och numrerad 152/190, synlig pappersstorlek 52 x 40 cm_28339a_8db59f95e0509aa_lg.jpeg
Adamsson, Ingvar, färglitografi, motiv med stenbro, signerad och numrerad 152/190, synlig pappersstorlek 52 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, styvmorsvioler, tryckt signatur och datering 49, synlig pappersstorlek 50 x 43 cm_28341a_8db59f8d731fcfc_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, färglito, styvmorsvioler, tryckt signatur och datering 49, synlig pappersstorlek 50 x 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Adler, Carin, färglito, "Kungsportsbron" - motiv från Göteborg, signerad och numrerad 136/250, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_28576a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp_28577a_lg.jpeg
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljungberg, Sven, olja, Borgholms kyrka, signerad, 43 x 66 cm_28670a_8db5ba2faf92c8d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, skymning över sjö, signerad och daterad -74, 46 x 55 cm_28671a_8db5ba2ec0a3da6_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, skymning över sjö, signerad och daterad -74, 46 x 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, "Ljungby torg", signerad och numrerad 12/265, synlig pappersstorlek 50 x 36 cm_28669a_8db5ba30f94ad33_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, "Ljungby torg", signerad och numrerad 12/265, synlig pappersstorlek 50 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_28673a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _28674a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Filmposter, litograferad, "Det stora landet" (The big country) 1958, med bland andra Gregory Peck, Jean Simmons och Carroll Baker. synlig pappersstorlek 99 x 68 cm, påtecknad tidpunkt 1930, _28676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 1 500 SEK
Gotemark, Eva, akryl, kompositon med docka, signerad, 70 x 52 cm_28677a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek, 26 x 31 cm_28668a_8db5ba31ceeb9bd_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek, 26 x 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, färglitografi, äldre gatubild, signerad och  numrerad 32/360, synlig pappersstorlek 41 x 51 cm_28667a_8db5ba32c4bfe17_lg.jpeg
Persson, Ove, färglitografi, äldre gatubild, signerad och numrerad 32/360, synlig pappersstorlek 41 x 51 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm_28678a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK