Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 140 cm_28615a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, b 80 cm_28616a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffbord, ljus fur, "Dymling", 1970-tal, brännstämplat, l 72 cm_28617a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med grå textilklädsel, modell GE-151, framstår i nyskick_28618a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick_28621a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffa samt fåtölj, helstoppad, grå teddyklädsel, armlän i teak, soffa l 180 cm, framstår i nyskick_28622a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn_28625a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Salongsmöbel, 8 delar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets början; soffa, 2 armstolar, 4 stolar samt bord, randig ylleklädsel, dekor av margueriter mm, soffa l 225 cm_28352a_8db5ad93f75c901_lg.jpeg
Salongsmöbel, 8 delar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets början; soffa, 2 armstolar, 4 stolar samt bord, randig ylleklädsel, dekor av margueriter mm, soffa l 225 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Prydnadsbord, skuret och förgyllt trä med vit marmorskiva, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, undre, rottingklädda skivor, h 77 cm_28412a_8db5adafdf28972_lg.jpeg
Prydnadsbord, skuret och förgyllt trä med vit marmorskiva, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, undre, rottingklädda skivor, h 77 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, svart konstläderklädsel på metallben, smärre def_28675a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt_28665a_8db5b831b6ceb5a_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Canapé, valnöt med röd klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 180 cm_28735a_lg.jpeg
Canapé, valnöt med röd klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 180 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm_28739a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm_28744a_lg.jpeg
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm_28752a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Soffbänk, skuret och grålackerat trä, gustaviansk, sekelskiftet 1800, dekor av bladstav, l 241 cm_28757a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel_28167a_8db515deeb0de40_lg.jpeg
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Miljöexpo, stolar, 1 par, lackerad metall, olikfärgad textilklädsel, etikettsignerad och daterad -93_28790a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Barnstolar med armlän, 2 st, rödmålat trä med flätad sits, 1900-talets början, h 60 respektive 65 cm_28792a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dynor till utemöbler, 3 st, KWA, Knäred_28793a_lg.jpeg
Dynor till utemöbler, 3 st, KWA, Knäred
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hörnskåp, grönlackerat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, inredning med hyllor, h 215 cm_28797a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Matgrupp, 7 delar, grönlackerat trä, 1900-talets mitt, bord samt 6 stolar_28798a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reclinerfåtölj, elektrisk, svart konstläderklädsel, 1900-talets slut_28801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm_28805a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick_28815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hoffman, Josef, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar 4 st, vitlackerat böjträ med rottingklädsel, modell "Prague", antagligen för Stendig, 1 stämplad Made in Yugoslavia, medföljer 5 st med skador_28833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm_28834a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Magestretti, Vico för Kartell, stolar, 4 st, kromad metall och svart polypropen, "Maui", design 1996, gjuten signatur, h 76 cm_28848a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, sekelskiftet 1900, barnstolar, 4 st, skuren och bonad ek, skålad sits, h 64 - 71 cm, 1 saknar ett stag_28850a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivschatull, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, skrivskiva med grön läderklädsel, längd 63 cm_28097a_8db5137a2f84ba8_lg.jpeg
Skrivschatull, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, skrivskiva med grön läderklädsel, längd 63 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teakfaner, ben i bok, 3 luckor, dessa med dekor av mässingslister, längd 150 cm_28273a_8db5529f90247a2_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teakfaner, ben i bok, 3 luckor, dessa med dekor av mässingslister, längd 150 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, teak med mässingsdetaljer, svart konstläderklädsel, l 55 cm_28854a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, barstolar, 1 par, svartlackerat trä, Malte, fotstöd med metallbeslag, h 67 cm, normalt bruksslitage_28859a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vitrinväggskåp med invändiga glashyllor, mahogny, modell Westphal, etikett från  Schreiber, längd 80 cm_28591a_8db5acf7ada3dc7_lg.jpeg
Okänd designer, vitrinväggskåp med invändiga glashyllor, mahogny, modell Westphal, etikett från Schreiber, längd 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, lampbord med undre tidningshylla, mahogny och mässing, 1900-talets 2 hälft, längd 72 cm, undre hylla kompletterad_28592a_8db5acf8aaec46b_lg.jpeg
Okänd designer, lampbord med undre tidningshylla, mahogny och mässing, 1900-talets 2 hälft, längd 72 cm, undre hylla kompletterad
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm_28711a_8db5d2feee6b46f_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergère, skuren valnöt, Louis XVI-stil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900_28884a_8db5dcfa94e32b6_lg.jpeg
Bergère, skuren valnöt, Louis XVI-stil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Barnarmstol, ek, allmogearbete, Skåne, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm_28888a_8db5ea6dd50ca97_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK