Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Parfymflacon, sterlingsilver och glas, Viktoriansk, stämplar H Matthews Birmingham 1900, h 14 cm, silvervikt 50 gram_28593a_8db5acf9b6d78f5_lg.jpeg
Parfymflacon, sterlingsilver och glas, Viktoriansk, stämplar H Matthews Birmingham 1900, h 14 cm, silvervikt 50 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor_28803a_lg.jpeg
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis, 55 delar, porslin, "Romance", design 1961_28804a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst_28806a_lg.jpeg
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 20 cm_28808a_8db5c6cc07b2334_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 20 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, vas, optikblåst, grön glasmassa, timglasformad, h 31 cm_28810a_8db5c6ca7483528_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, vas, optikblåst, grön glasmassa, timglasformad, h 31 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larsson, Olle egen verkstad Laholm, vas, glaserat lergods, signerad, h 23 cm_28812a_8db5c6c91c3d41a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rosenthal, Philip för Rosenthal Classic Rose, kaffekoppar med fat, 8 + 8 st samt gräddkanna, blanc-de-Chine_28816a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm_28820a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm_28821a_lg.jpeg
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag), design 1959, dekor i violett underfång, signerad, h 11 cm_28824a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka_28348a_8db5a9e453def36_lg.jpeg
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Svarrer, Peter för Holmegaard, vas, vit glasmassa med röd överfångsdekor, "Shape", design 2004, etsad signatur och etikettsignerad, h 21 cm_28832a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, glas, hjärta, signerad, längd 9 cm_28779a_8db5c62f2e256f0_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt_28689a_8db5c30ffb09fb5_lg.jpeg
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm_28703a_8db5c3b56ab1ec8_lg.jpeg
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thekanna, lergods, Kina, 1900-tal, i form av person i bambuskog, oidentifierad signatur, höjd 24 cm_28846a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm_28847a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule,  diameter 12 cm_28274a_8db5529c8cd818a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule, diameter 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm_28852a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm_28853a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm_28855a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm_28275a_8db55291d5e5c60_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Scheurich, golvvas, delvis brunglaserat lergods, "Kosmos", 1950-60-tal, höjd 47 cm_28276a_8db5528e2b954c7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm_28277a_8db5543ed62fc18_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm_28857a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 5 st samt snapsglas 7 st, Joiku, h 8 respektive 17 cm_28858a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av träd, höjd 22 cm_28349a_8db5a04dccf3afd_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av träd, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors,  taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm_28281a_8db554493160130_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm_28869a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, graalteknik med underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, signerad LH och numrerad 138 (1958), h 15 cm_28870a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg_28350a_8db5ab32da76147_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg_28875a_lg.jpeg
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm_28878a_lg.jpeg
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, flintgods, antagligen Tyskland, jugend, 1900-talets början, dia 23 cm_28879a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok_28725a_8db5c422e2b2036_lg.jpeg
771
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm_28709a_8db5c3c7cf4de81_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm_28707a_8db5c3bdff174b7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, svarvad, röd marmor, höjd 15 cm_28708a_8db5c3c27ff2818_lg.jpeg
Vas, svarvad, röd marmor, höjd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4  delar modern keramik, bland annat Wallåkra_28706a_8db5c3bbfb758b6_lg.jpeg
4 delar modern keramik, bland annat Wallåkra
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK