Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900, _1218a_8d82e6a836506a6_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti keramik, 1800-tal, lockstop med tennlock, kanna mm_1220a_8d82e6a0834dde4_lg.jpeg
Parti keramik, 1800-tal, lockstop med tennlock, kanna mm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stövlar, läder, sk Mukluks, antagligen Cree, _1229a_8d82e6c95726948_lg.jpeg
Stövlar, läder, sk Mukluks, antagligen Cree,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _1230a_8d82e6cae96c575_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1920-tal, vinkanna med propp, blåglaserat lergods med tennmontage, _1232a_8d82e6ed9cdda30_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, mässing med grönemaljerade kupor, 1900-talets början, _1233a_8d82e6eecc76e4b_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, gunghäst, bemålat trä och läder, _1235a_8d82e6dd09c9460_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Fågelbad, vit marmor, i forma av lotusblomma, _1243a_8d82e70def3e87e_lg.jpeg
Fågelbad, vit marmor, i forma av lotusblomma,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm_1251a_8d82ee7e39d9a87_lg.jpeg
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för GAB, lockask, tenn och svart bakelit, funkis, 1930-tal, kvadratiskt, nedåt avsmalnande med uppfällbart lock, _1260a_8d82ee962eb961b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), skrin, nysilver och fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900, _1261a_8d82ee8820e5a3c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, ostskärare, gul och  plast och stål, kupa i klar plast, _1262a_8d82ee86f2c42c8_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, ostskärare, gul och plast och stål, kupa i klar plast,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1950-tal, serveringsbricka, flintgods med mässingsmontage, handtag i bambu, _1264a_8d82ef823d751a9_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen Italien, 1950-tal, serveringsbricka, flintgods med mässingsmontage, handtag i bambu,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _1265a_8d82ef807dfb7b5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Golvur, ek, _1270a_lg.jpeg
Golvur, ek,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
Porslinssnäcka med skuren text, Ryssland, _1280a_lg.jpeg
Porslinssnäcka med skuren text, Ryssland,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui, _1284a_lg.jpeg
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Besman/våg, smide och mässing, _1285a_lg.jpeg
Besman/våg, smide och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas, _1286a_lg.jpeg
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, _1294a_lg.jpeg
Spegel, mahogny med intarsia,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,_1306a_lg.jpeg
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal, _1311a_8d82f0614f79e8d_lg.jpeg
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hållare för trådrullar (?), mahogny, _1312a_lg.jpeg
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter, _1313a_lg.jpeg
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vattenkanna, bemålad plåt, _1315a_lg.jpeg
Vattenkanna, bemålad plåt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takampel till 3 ljus, mässing och glas, _1316a_lg.jpeg
Takampel till 3 ljus, mässing och glas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Symaskin i skyddsfodral, _1322a_lg.jpeg
Symaskin i skyddsfodral,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början, _1349a_8d82f1dcd4dcbaf_lg.jpeg
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, Danmark eller Nordtyskland, empire, _1362a_8d82f1d4042a4e5_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Golvur, vitlackerat och bronserat trä, 1700-talets 2 hälft, urtavla med minut-, tim- och dagvisare, dessutom med månfaser, _1369a_8d82f27a231b081_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat och bronserat trä, 1700-talets 2 hälft, urtavla med minut-, tim- och dagvisare, dessutom med månfaser,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Piedestal, förgyllt trä och stuck med 2 grå marmorskivor, _1371a_8d82f265c6548d0_lg.jpeg
Piedestal, förgyllt trä och stuck med 2 grå marmorskivor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nattljusstake med ljussläckare och -sax, nysilver, senempire, _1375a_8d82f25ff855953_lg.jpeg
Nattljusstake med ljussläckare och -sax, nysilver, senempire,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, _1410a_lg.jpeg
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Hurricanes, 2 st snarlika, _1412a_lg.jpeg
Hurricanes, 2 st snarlika,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takfotogenlampa_1417a_lg.jpeg
Takfotogenlampa
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning_1432a_lg.jpeg
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo med fjärrkontroll, Beocenter 7700, design 1982_1440a_8d82f32764d95c1_lg.jpeg
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo med fjärrkontroll, Beocenter 7700, design 1982
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, valnöt med mässingsdekor, Tyskland, jugend, _1441a_8d82f33067b5876_lg.jpeg
Väggur, valnöt med mässingsdekor, Tyskland, jugend,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti mässingsvikter,_1444a_8d82f3e2f11fa71_lg.jpeg
Stort parti mässingsvikter,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Fossil/brevpress, ortoceratit, Paleozoicum (550-2500 M f Kr)_1452a_8d82f412fb32a2c_lg.jpeg
Fossil/brevpress, ortoceratit, Paleozoicum (550-2500 M f Kr)
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stege, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,_1458a_8d82f417ac3bb59_lg.jpeg
Stege, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Stege, trä, 1900-talets 1 hälft, _1459a_8d82f41690bf1e6_lg.jpeg
Stege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Stege, trä, 1900-talets 1 hälft, _1460a_8d82fae4fa6072e_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_1464a_8d82faecfb2d3ec_lg.jpeg
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace, _1473a_8d82faf6f1eb558_lg.jpeg
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Marinkompass, YMC, 5500D_1477a_8d82fb66546140f_lg.jpeg
Marinkompass, YMC, 5500D
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900, _1480a_8d82fb6fcee9b57_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Eriksmåla Glas, väggspegel med belysning, 1950-60-tal, _1483a_8d82fb742304e1f_lg.jpeg
Okänd designer för Eriksmåla Glas, väggspegel med belysning, 1950-60-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK