Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
![Strutt, Arthur John, olja, vy över Florens från Parco di Villa di Rusciano, signerad och daterad 1860, 32 x 45 cm_29789a_8db79494fd0a6e7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29789-itemimages/29789a_8db79494fd0a6e7_med.jpeg)
1
Strutt, Arthur John, olja, vy över Florens från Parco di Villa di Rusciano, signerad och daterad 1860, 32 x 45 cm
Slutpris34 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_29784a_8db795313ebb752_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29784-itemimages/29784a_8db795313ebb752_med.jpeg)
2
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Kaminuppsats, 3 delar, Carraramarmor med förgyllda bronsbeslag, ny-Louis XVI, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 1 par dekorurnor, dekor av kvinnomaskaroner mm, ur höjd 58 cm_29792a_8db795343783771_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29792-itemimages/29792a_8db795343783771_med.jpeg)
3
Kaminuppsats, 3 delar, Carraramarmor med förgyllda bronsbeslag, ny-Louis XVI, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 1 par dekorurnor, dekor av kvinnomaskaroner mm, ur höjd 58 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Keiller, Dagmar, olja, bretagnskt kustparti med fiskebåtar - kopia efter August Hagborg, signerad och daterad -91, 95 x 66 cm_29788a_8db795372c30795_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29788-itemimages/29788a_8db795372c30795_med.jpeg)
4
Keiller, Dagmar, olja, bretagnskt kustparti med fiskebåtar - kopia efter August Hagborg, signerad och daterad -91, 95 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets början, ovala, krön med rosett, 1 signerad Ferm & Persson Göteborg samt daterad 1908, höjd 61 cm_29791a_8db79525c87580d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29791-itemimages/29791a_8db79525c87580d_med.jpeg)
5
Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets början, ovala, krön med rosett, 1 signerad Ferm & Persson Göteborg samt daterad 1908, höjd 61 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm_29783a_8db77b74f64aaea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29783-itemimages/29783a_8db77b74f64aaea_med.jpeg)
6
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm_29776a_8db77b5b82452f5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29776-itemimages/29776a_8db77b5b82452f5_med.jpeg)
7
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm_29785a_8db77b6ca0cee88_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29785-itemimages/29785a_8db77b6ca0cee88_med.jpeg)
8
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Boucher-Desnoyers, baron Auguste Gaspard Louis efter Gérard, Francois, kopparstick, "Napoleon Le Grand", 1808, synlig pappersstorlek 69 x 51 cm_29793a_8db77ba69a94bd1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29793-itemimages/29793a_8db77ba69a94bd1_med.jpeg)
9
Boucher-Desnoyers, baron Auguste Gaspard Louis efter Gérard, Francois, kopparstick, "Napoleon Le Grand", 1808, synlig pappersstorlek 69 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hoffmann, Georg, olja, 1800-talets slut, kvinnoporträtt, a tergo signerad München, 60 x 50 cm_29794a_8db77bb7b4c0f6e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29794-itemimages/29794a_8db77bb7b4c0f6e_med.jpeg)
10
Hoffmann, Georg, olja, 1800-talets slut, kvinnoporträtt, a tergo signerad München, 60 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849_29828a_8db7ba5241b2eb7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29828-itemimages/29828a_8db7ba5241b2eb7_med.jpeg)
11
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1869, liten kantskada_29835a_8db7ba590e963ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29835-itemimages/29835a_8db7ba590e963ee_med.jpeg)
12
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1869, liten kantskada
Slutpris24 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1865_29834a_8db7ba5838b89a3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29834-itemimages/29834a_8db7ba5838b89a3_med.jpeg)
13
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1865
Slutpris17 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862_29832a_8db7ba56598f6ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29832-itemimages/29832a_8db7ba56598f6ac_med.jpeg)
14
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862
Slutpris17 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844_29825a_8db7ba4f2180aad_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29825-itemimages/29825a_8db7ba4f2180aad_med.jpeg)
15
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 5 500 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1857, åtsida korroderad_29830a_8db7ba544bee5f6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29830-itemimages/29830a_8db7ba544bee5f6_med.jpeg)
16
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1857, åtsida korroderad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1855_29829a_8db7ba533dd718f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29829-itemimages/29829a_8db7ba533dd718f_med.jpeg)
17
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1855
Slutpris18 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847_29826a_8db7ba5051b6f03_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29826-itemimages/29826a_8db7ba5051b6f03_med.jpeg)
18
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847
Slutpris14 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848_29827a_8db7ba51569ace1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29827-itemimages/29827a_8db7ba51569ace1_med.jpeg)
19
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848
Slutpris17 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1861_29831a_8db7ba55630045c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29831-itemimages/29831a_8db7ba55630045c_med.jpeg)
20
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1861
Slutpris22 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1864, polerad_29833a_8db7ba5742e83b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29833-itemimages/29833a_8db7ba5742e83b5_med.jpeg)
21
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1864, polerad
Slutpris34 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
![Dagsedel, Andrarums Alunbruk, 8 öre silvermynt 1766_29837a_8db7ba431527ed2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29837-itemimages/29837a_8db7ba431527ed2_med.jpeg)
22
Dagsedel, Andrarums Alunbruk, 8 öre silvermynt 1766
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Polletter, 2 st, koppar, Stora kopparbergs Gruva och Bergslag, Friedrich Hansen 1674 samt 1 Qvinno Peng, Andrarums Alunbruk Carl Piper_29836a_8db7ba44107e822_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29836-itemimages/29836a_8db7ba44107e822_med.jpeg)
23
Polletter, 2 st, koppar, Stora kopparbergs Gruva och Bergslag, Friedrich Hansen 1674 samt 1 Qvinno Peng, Andrarums Alunbruk Carl Piper
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lokalsedlar, 3 st; Christianstads Enskilda Bank 10 kronor 1894, Skånes Enskilda Bank 10 kronor 1894 samt Östergötlands Enskilda Bank 10 kronor 1894 (stjärnmakulerad)_29838a_8db7ba44f7b9f3d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29838-itemimages/29838a_8db7ba44f7b9f3d_med.jpeg)
24
Lokalsedlar, 3 st; Christianstads Enskilda Bank 10 kronor 1894, Skånes Enskilda Bank 10 kronor 1894 samt Östergötlands Enskilda Bank 10 kronor 1894 (stjärnmakulerad)
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1834, plantsspricka_29822a_8db7ba4aec2899e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29822-itemimages/29822a_8db7ba4aec2899e_med.jpeg)
25
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1834, plantsspricka
Slutpris18 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1835_29823a_8db7ba4bd9875fd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29823-itemimages/29823a_8db7ba4bd9875fd_med.jpeg)
26
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1835
Slutpris20 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1827_29820a_8db7ba494b4ef6f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29820-itemimages/29820a_8db7ba494b4ef6f_med.jpeg)
27
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1827
Slutpris20 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1829_29821a_8db7ba4a205f091_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29821-itemimages/29821a_8db7ba4a205f091_med.jpeg)
28
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1829
Slutpris16 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1826, små repor_29819a_8db7ba486fa7161_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29819-itemimages/29819a_8db7ba486fa7161_med.jpeg)
29
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1826, små repor
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1824_29818a_8db7ba4784fe131_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29818-itemimages/29818a_8db7ba4784fe131_med.jpeg)
30
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1824
Slutpris22 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1836, plantsspricka_29824a_8db7ba4d1274b29_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29824-itemimages/29824a_8db7ba4d1274b29_med.jpeg)
31
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1836, plantsspricka
Slutpris15 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
![Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1821_29817a_8db7ba46a3ffb40_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29817-itemimages/29817a_8db7ba46a3ffb40_med.jpeg)
32
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1821
Slutpris28 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1819_29880a_8db7d69d1f8f679_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29880-itemimages/29880a_8db7d69d1f8f679_med.jpeg)
33
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1819
Slutpris14 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1821_29881a_8db7d69bedc2d44_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29881-itemimages/29881a_8db7d69bedc2d44_med.jpeg)
34
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1821
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1823_29882a_8db7d69b2aa1015_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29882-itemimages/29882a_8db7d69b2aa1015_med.jpeg)
35
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1823
Slutpris22 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1824, smärre plantsskador_29883a_8db7d69a35fe64d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29883-itemimages/29883a_8db7d69a35fe64d_med.jpeg)
36
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1824, smärre plantsskador
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1827_29884a_8db7d6997c9632a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29884-itemimages/29884a_8db7d6997c9632a_med.jpeg)
37
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1827
Slutpris19 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1834_29885a_8db7d698c80ba8e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29885-itemimages/29885a_8db7d698c80ba8e_med.jpeg)
38
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1834
Slutpris20 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1835_29886a_8db7d697dd9f2f3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29886-itemimages/29886a_8db7d697dd9f2f3_med.jpeg)
39
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1835
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844_29887a_8db7d696d0e2b4b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29887-itemimages/29887a_8db7d696d0e2b4b_med.jpeg)
40
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847_29888a_8db7d66d73b8b2d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29888-itemimages/29888a_8db7d66d73b8b2d_med.jpeg)
41
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848_29889a_8db7d6cf5cf9e5d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29889-itemimages/29889a_8db7d6cf5cf9e5d_med.jpeg)
42
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848
Slutpris20 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849, lätta repor_29890a_8db7d66be2ab958_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29890-itemimages/29890a_8db7d66be2ab958_med.jpeg)
43
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849, lätta repor
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850_29891a_8db7d66aee417d4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29891-itemimages/29891a_8db7d66aee417d4_med.jpeg)
44
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850_29892a_8db7d669fbb8027_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29892-itemimages/29892a_8db7d669fbb8027_med.jpeg)
45
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850
Slutpris9 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862_29893a_8db7d6691c150a6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29893-itemimages/29893a_8db7d6691c150a6_med.jpeg)
46
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Silvermynt, 2 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825_29894a_8db7d6682a1d0df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29894-itemimages/29894a_8db7d6682a1d0df_med.jpeg)
47
Silvermynt, 2 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Silvermynt, 4 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825, lätt korroderat_29895a_8db7d667368c126_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/29895-itemimages/29895a_8db7d667368c126_med.jpeg)
48
Silvermynt, 4 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825, lätt korroderat
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.