Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Strutt, Arthur John, olja, vy över Florens från Parco di Villa di Rusciano, signerad och daterad 1860, 32 x 45 cm_29789a_8db79494fd0a6e7_lg.jpeg
Strutt, Arthur John, olja, vy över Florens från Parco di Villa di Rusciano, signerad och daterad 1860, 32 x 45 cm
Slutpris34 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_29784a_8db795313ebb752_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kaminuppsats, 3 delar, Carraramarmor med förgyllda bronsbeslag, ny-Louis XVI, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 1 par dekorurnor, dekor av kvinnomaskaroner mm, ur höjd 58 cm_29792a_8db795343783771_lg.jpeg
Kaminuppsats, 3 delar, Carraramarmor med förgyllda bronsbeslag, ny-Louis XVI, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 1 par dekorurnor, dekor av kvinnomaskaroner mm, ur höjd 58 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Keiller, Dagmar, olja, bretagnskt kustparti med fiskebåtar - kopia efter August Hagborg, signerad och daterad -91, 95 x 66 cm_29788a_8db795372c30795_lg.jpeg
Keiller, Dagmar, olja, bretagnskt kustparti med fiskebåtar - kopia efter August Hagborg, signerad och daterad -91, 95 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets början, ovala, krön med rosett, 1 signerad Ferm & Persson Göteborg samt daterad 1908, höjd 61 cm_29791a_8db79525c87580d_lg.jpeg
Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets början, ovala, krön med rosett, 1 signerad Ferm & Persson Göteborg samt daterad 1908, höjd 61 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm_29783a_8db77b74f64aaea_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm_29776a_8db77b5b82452f5_lg.jpeg
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm_29785a_8db77b6ca0cee88_lg.jpeg
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Boucher-Desnoyers, baron Auguste Gaspard Louis efter Gérard, Francois, kopparstick, "Napoleon Le Grand", 1808, synlig pappersstorlek 69 x 51 cm_29793a_8db77ba69a94bd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hoffmann, Georg, olja, 1800-talets slut, kvinnoporträtt, a tergo signerad München, 60 x 50 cm_29794a_8db77bb7b4c0f6e_lg.jpeg
Hoffmann, Georg, olja, 1800-talets slut, kvinnoporträtt, a tergo signerad München, 60 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849_29828a_8db7ba5241b2eb7_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1869, liten kantskada_29835a_8db7ba590e963ee_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1869, liten kantskada
Slutpris24 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1865_29834a_8db7ba5838b89a3_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1865
Slutpris17 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862_29832a_8db7ba56598f6ac_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862
Slutpris17 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844_29825a_8db7ba4f2180aad_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 5 500 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1857, åtsida korroderad_29830a_8db7ba544bee5f6_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1857, åtsida korroderad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1855_29829a_8db7ba533dd718f_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1855
Slutpris18 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847_29826a_8db7ba5051b6f03_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847
Slutpris14 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848_29827a_8db7ba51569ace1_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848
Slutpris17 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1861_29831a_8db7ba55630045c_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1861
Slutpris22 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1864, polerad_29833a_8db7ba5742e83b5_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler, Karl XV, Norge 1864, polerad
Slutpris34 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Dagsedel, Andrarums Alunbruk, 8 öre silvermynt 1766_29837a_8db7ba431527ed2_lg.jpeg
Dagsedel, Andrarums Alunbruk, 8 öre silvermynt 1766
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Polletter, 2 st, koppar, Stora kopparbergs Gruva och Bergslag, Friedrich Hansen 1674 samt 1 Qvinno Peng, Andrarums Alunbruk Carl Piper_29836a_8db7ba44107e822_lg.jpeg
Polletter, 2 st, koppar, Stora kopparbergs Gruva och Bergslag, Friedrich Hansen 1674 samt 1 Qvinno Peng, Andrarums Alunbruk Carl Piper
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lokalsedlar, 3 st; Christianstads Enskilda Bank 10 kronor 1894, Skånes Enskilda Bank 10 kronor 1894 samt Östergötlands Enskilda Bank 10 kronor 1894 (stjärnmakulerad)_29838a_8db7ba44f7b9f3d_lg.jpeg
Lokalsedlar, 3 st; Christianstads Enskilda Bank 10 kronor 1894, Skånes Enskilda Bank 10 kronor 1894 samt Östergötlands Enskilda Bank 10 kronor 1894 (stjärnmakulerad)
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1834, plantsspricka_29822a_8db7ba4aec2899e_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1834, plantsspricka
Slutpris18 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1835_29823a_8db7ba4bd9875fd_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1835
Slutpris20 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1827_29820a_8db7ba494b4ef6f_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1827
Slutpris20 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1829_29821a_8db7ba4a205f091_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1829
Slutpris16 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1826, små repor_29819a_8db7ba486fa7161_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1826, små repor
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1824_29818a_8db7ba4784fe131_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1824
Slutpris22 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1836, plantsspricka_29824a_8db7ba4d1274b29_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1836, plantsspricka
Slutpris15 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1821_29817a_8db7ba46a3ffb40_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Speciedaler (9 1/4 Stycken, 1 Mark Fin Silver) Karl XIV Johan, Norge 1821
Slutpris28 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1819_29880a_8db7d69d1f8f679_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1819
Slutpris14 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1821_29881a_8db7d69bedc2d44_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1821
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1823_29882a_8db7d69b2aa1015_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1823
Slutpris22 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1824, smärre plantsskador_29883a_8db7d69a35fe64d_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1824, smärre plantsskador
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1827_29884a_8db7d6997c9632a_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1827
Slutpris19 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1834_29885a_8db7d698c80ba8e_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1834
Slutpris20 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1835_29886a_8db7d697dd9f2f3_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler 60 skilling, Karl XIV Johan, Norge 1835
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844_29887a_8db7d696d0e2b4b_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XIV Johan, Norge 1844
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847_29888a_8db7d66d73b8b2d_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1847
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848_29889a_8db7d6cf5cf9e5d_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1848
Slutpris20 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849, lätta repor_29890a_8db7d66be2ab958_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1849, lätta repor
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850_29891a_8db7d66aee417d4_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Oskar I, Norge 1850_29892a_8db7d669fbb8027_lg.jpeg
Slutpris9 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862_29893a_8db7d6691c150a6_lg.jpeg
Silvermynt, 1/2 Speciedaler, Karl XV, Norge 1862
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Silvermynt, 2 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825_29894a_8db7d6682a1d0df_lg.jpeg
Silvermynt, 2 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Silvermynt, 4 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825, lätt korroderat_29895a_8db7d667368c126_lg.jpeg
Silvermynt, 4 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825, lätt korroderat
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK