Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Bridgebord, modern tillverkning, _30246a_lg.jpeg
Bridgebord, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, pall, palisander med mässingsavslut med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, l 48 cm, slitage_30247a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm_30248a_lg.jpeg
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm_30249a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm_30250a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ternell, Berit för Gefle/Uppsala Ekeby, assietter, 3 + 3 st, flintgods, "Ax" 1950-tal, l 19 cm_30199a_8db86d62a63deba_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, signerad och numrerad 134/350, 22 x 32 cm_30198a_8db86d61c8a2cf0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, kustbild, signerad och numrerad 127/350, 25 x 32 cm_30197a_8db86d2a60377a8_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, kustbild, signerad och numrerad 127/350, 25 x 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindqvist, Gösta, oljemålningar, 2 st, landskap, signerade, 18 x 25 respektive 18 x 30 cm_30196a_8db86d28c9f9cf1_lg.jpeg
Lindqvist, Gösta, oljemålningar, 2 st, landskap, signerade, 18 x 25 respektive 18 x 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Léon, May K, färglito, gatumusikanter, signerad och numrerad 75/230, synlig pappersstorlek 17 x 20 cm_30195a_8db86d27e2a982d_lg.jpeg
Léon, May K, färglito, gatumusikanter, signerad och numrerad 75/230, synlig pappersstorlek 17 x 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm_30252a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Öfverbeck, Henning, olja, skepp på stormande hav, signerad, 27 x 35 cm_30251a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret, bemålat och förgyllt trä, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 65 cm_30253a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, röd plast, 1950-60-tal, dia 36 cm_30255a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, marmor och mässing, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, kolonnformade på kvadratisk fot, dekor av hängen, h 23 cm, 1 lagad_30254a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lyrbord, betsad och svärtad masurbjörk, biedermeier, omkring 1830, lurformad stam, uppfällbart lock, varunder inredning, h 76 cm, någon smärre defekt_30256a_8db883b01d682a9_lg.jpeg
Lyrbord, betsad och svärtad masurbjörk, biedermeier, omkring 1830, lurformad stam, uppfällbart lock, varunder inredning, h 76 cm, någon smärre defekt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Plagemann, Anna Catharina Augusta (1799-1888), olja på plåt, stilleben med rosor i Johan Lauritz (IL) Jensens art, signerad, 26 x 37 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund_30257a_8db883b3090e62d_lg.jpeg
Plagemann, Anna Catharina Augusta (1799-1888), olja på plåt, stilleben med rosor i Johan Lauritz (IL) Jensens art, signerad, 26 x 37 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
Slutpris13 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm_30258a_8db883af46574c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, lock krönt av putti sittande med sköld varpå initialer "A v. S", h 29 cm_30259a_8db8844ca462114_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund_30260b_8db883adea4503e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm_30279a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, muggar, 3 st, porslin, "Sauna", h 9 cm, 2 med fotnagg_30281a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm_30282a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm_30283a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm_30280a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm_30273a_8db88590016f3b7_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm_30274a_8db885966760a71_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm_30275a_8db885987f744a1_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm_30276a_8db88599b0b1069_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm_30278a_8db8859c24e354b_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm_30286a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm_30287a_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm_30288a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador_30284a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, teak med mässingsdetaljer, svart konstläderklädsel, l 55 cm_30285a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm_30277a_8db8859b17103ef_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh _30270a_8db8858e73e05fe_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 35 mm, total vikt 32 gram_30272a_8db8858c308f931_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för  Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor_30269a_8db88449b4dbb9e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm_30268a_8db8844bce31083_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 162 (!) cm, vikt 32,8 gram_30298a_8db891f962c652d_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 162 (!) cm, vikt 32,8 gram
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Ring, 23 karat rödguld med cabochonslipad karneol, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, innerdiameter 17-18 mm, vikt 4 gram_30299a_8db891fd1871dcc_lg.jpeg
Ring, 23 karat rödguld med cabochonslipad karneol, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, innerdiameter 17-18 mm, vikt 4 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Samlarplaketter, 50 st, sterlingsilver, Franklin Mint, "Rembrandt i silver", oöppnade, total vikt cirka 3,3 kg_30300a_8db891fe5619144_lg.jpeg
Slutpris19 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Ringar, 5 st, 23(!) karat rödguld, 18-1900-tal, total vikt 33,7 gram, 1 klippt_30301a_8db891ff91a9556_lg.jpeg
Ringar, 5 st, 23(!) karat rödguld, 18-1900-tal, total vikt 33,7 gram, 1 klippt
Slutpris14 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Ring, 20 karat rödguld, vikt 3,4 gram_30302a_8db89200748d02d_lg.jpeg
Ring, 20 karat rödguld, vikt 3,4 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm_30312a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm_30313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm_30311a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK