Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ämbetsmannavärja i balja, 18-1900-tal, svärtad läderbalja med dubbla, förgyllda beslag, förgyllt fäste med Stora Riksvapnet, kavelplattor i elfen(?)ben,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabel med balja, M/1867-1893, för manskap vid Kavalleri och Trängtrupper, total l 110 cm, ej nummeridentisk
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i mässingsbalja, antagligen M/1815 för officerare vid Livregementes Husarkår (K3), total l 106 cm, bruksslitage
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Värja i balja, sannolikt så kallad värja ca 1770, för officer vid Kavalleriet, tveeggad klinga med graverad och förgylld dekor av Lilla Riksvapnet och troféer, total l 101 cm,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pallasch i balja, M/1899 (kort modell) för officer vid infanteriet, tveeggad klinga med etsad och fögylld dekor samt text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, rak, damaskerad klinga, fästet med portugisisk örlogsman, balja i hardwood och försilvrad metall, l 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 1900-tal, vågig, damaskerad klinga, fästeti skuren hardwood, balja i trä, l 53 cm, balja limmad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, Malaysia, 1900-tal, fäste och balja i försilvrad metall, total l 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sabelkoppel M/1859
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ordensminiatyr, förgyllt silver och emalj, riddaretecken av Kungliga Svärdsorden, h exklusive band 30 mm, proveniens: 1927 tilldelad överstelöjtnant Jens Henrik August Malling, obetydliga emaljdef
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för Kommendör av Kungliga Nordstjärneorden, h cirka 8 cm. proveniens: ambassadör Jens Malling
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kindjal i balja, Osmanska Riket, möjligen Cirkassien, 1900-talets 1 hälft, kavel i horn, balja i läder, bägge med delvis niellerade silverbeslag, dekor av halmåne och stjärna mm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Sabel med balja, för kavalleriofficer, Tyskland, 1800-talets början, delvis blånerad, enkeleggad klinga med förgylld dekor av troféer samt signatur Schimmelbusch U Sohn, Solingen, total l 98 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silvermynt, mestadels Sverige, total vikt 160 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kindjal i balja, försilvrad metall och stål, 1900-talets mitt, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ryttarepistol, slag- från flintlås, 1700-tal, kolvkappa samt sidobleck i mässing, l 55 cm, bruksslitage, senare laddstock
Slutpris8 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol, M/1845 för Flottan, längd 42 cm, omfattande skador och slitage, Flottans Kassationsstämpel
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hjälm, svensk, m/1879-1900-1928, för officer vid Livgardet till häst, med plym
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
UTGÅR
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i balja, Österrike-Ungern M/1889, Franz Josefs I krönta namnchiffer, klinga signerad Weyersberg & Co Solingen, total l 96 cm, normalt slitage
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Sabel i balja, Danmark, M/1858 för infanteriofficer, total l 99 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värja för infanteriofficer, möjligen Österrike-Ungern, 17-1800-tal, fäste och parerplåt i mässing, kavellindning i stål, etsad klinga med dekor av troféer samt text "Feldwebel v Ottenfeld", l 96 cm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, så kallade Kubur, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, mässingsklädda, lås och pipor med graverad dekor, l 52 cm
Slutpris14 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Takkrona/viltkrok, svärtat smide, 1900-tal, dia 60 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti frimärken samt mynt, dessa delvis silver
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Parti svenska silvermynt, Oskar II-Gustav VI Adolf, total vikt 315 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Plaketter 2 st, brons, franska Ecole Supérieure de Guerres medalj i etui samt Kungliga Livregementets till häst plakett, diameter 6,5 respektive 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
823
Parti frimärken, 7 album, hela världen
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
909
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
921
Dolk, stål, (ursprungligen värja) Frankrike 1700-tal, etsad stukatklinga, längd 36 cm, skador
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK