Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm,  säljes till förmån för Röda Korset, _31428a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram_31433a_8dbafa0f6614c4d_lg.jpeg
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_31529a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ämbetsmannavärja i balja, 18-1900-tal, svärtad läderbalja med dubbla, förgyllda beslag, förgyllt fäste med Stora Riksvapnet, kavelplattor i elfen(?)ben, _31527a_8dbb385d5de8d20_lg.jpeg
Ämbetsmannavärja i balja, 18-1900-tal, svärtad läderbalja med dubbla, förgyllda beslag, förgyllt fäste med Stora Riksvapnet, kavelplattor i elfen(?)ben,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabel med balja, M/1867-1893, för manskap vid Kavalleri och Trängtrupper, total l 110 cm, ej nummeridentisk_31524a_8dbb384b1caad6d_lg.jpeg
Sabel med balja, M/1867-1893, för manskap vid Kavalleri och Trängtrupper, total l 110 cm, ej nummeridentisk
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i mässingsbalja, antagligen M/1815 för officerare vid  Livregementes Husarkår (K3), total l 106 cm, bruksslitage_31525a_8dbb38d013f6eac_lg.jpeg
Sabel i mässingsbalja, antagligen M/1815 för officerare vid Livregementes Husarkår (K3), total l 106 cm, bruksslitage
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Värja i balja, sannolikt så kallad värja ca 1770, för officer vid Kavalleriet, tveeggad klinga med graverad och förgylld dekor av Lilla Riksvapnet och troféer, total l 101 cm, _31526a_8dbb3883613afdf_lg.jpeg
Värja i balja, sannolikt så kallad värja ca 1770, för officer vid Kavalleriet, tveeggad klinga med graverad och förgylld dekor av Lilla Riksvapnet och troféer, total l 101 cm,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pallasch i balja, M/1899 (kort modell) för officer vid infanteriet, tveeggad klinga med etsad och fögylld dekor samt text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm_31528a_8dbb387a10e79b8_lg.jpeg
Pallasch i balja, M/1899 (kort modell) för officer vid infanteriet, tveeggad klinga med etsad och fögylld dekor samt text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, rak, damaskerad klinga, fästet med portugisisk örlogsman, balja i hardwood och försilvrad metall, l 55 cm_31537a_8dbb38d2c25cdf6_lg.jpeg
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, rak, damaskerad klinga, fästet med portugisisk örlogsman, balja i hardwood och försilvrad metall, l 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 1900-tal, vågig, damaskerad klinga, fästeti skuren hardwood, balja i trä, l 53 cm, balja limmad_31539a_8dbb39401eb3e1a_lg.jpeg
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 1900-tal, vågig, damaskerad klinga, fästeti skuren hardwood, balja i trä, l 53 cm, balja limmad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, Malaysia, 1900-tal, fäste och balja i försilvrad metall, total l 70 cm_31540a_8dbb393f2b62075_lg.jpeg
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, Malaysia, 1900-tal, fäste och balja i försilvrad metall, total l 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utförd 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 70 x 55 cm_31342a_8dbb2a6250c7fae_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sabelkoppel M/1859_31341a_8dbb38d4e1a9567_lg.jpeg
Sabelkoppel M/1859
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ordensminiatyr, förgyllt silver och emalj, riddaretecken av Kungliga Svärdsorden, h exklusive band 30 mm, proveniens: 1927 tilldelad överstelöjtnant Jens Henrik August Malling, obetydliga emaljdef_31625a_8dbb45a13b9b1a2_lg.jpeg
Ordensminiatyr, förgyllt silver och emalj, riddaretecken av Kungliga Svärdsorden, h exklusive band 30 mm, proveniens: 1927 tilldelad överstelöjtnant Jens Henrik August Malling, obetydliga emaljdef
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för Kommendör av Kungliga Nordstjärneorden, h cirka 8 cm. proveniens: ambassadör Jens Malling_31626a_8dbb45a220f341f_lg.jpeg
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för Kommendör av Kungliga Nordstjärneorden, h cirka 8 cm. proveniens: ambassadör Jens Malling
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador_31627a_8dbb45a400f8826_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kindjal i balja, Osmanska Riket, möjligen Cirkassien, 1900-talets 1 hälft, kavel i horn, balja i läder, bägge med delvis niellerade silverbeslag, dekor av halmåne och stjärna mm, _31623a_8dbb530c78ac8b7_lg.jpeg
Kindjal i balja, Osmanska Riket, möjligen Cirkassien, 1900-talets 1 hälft, kavel i horn, balja i läder, bägge med delvis niellerade silverbeslag, dekor av halmåne och stjärna mm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_31663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_31662a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Värja, stål, modell liknande så kallat Soldatsvärd M/1653 men av samansatta delar, tveeggad klinga med stämplar från Wira Bruk, hjärtformade parerstänger med tumgrepp, stållindad kavel, _31718a_8dbb538137833b8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Sabel med balja, för kavalleriofficer, Tyskland, 1800-talets början, delvis blånerad, enkeleggad klinga med förgylld dekor av troféer samt signatur Schimmelbusch U Sohn, Solingen, total l 98 cm_31719a_8dbb538a1974395_lg.jpeg
Sabel med balja, för kavalleriofficer, Tyskland, 1800-talets början, delvis blånerad, enkeleggad klinga med förgylld dekor av troféer samt signatur Schimmelbusch U Sohn, Solingen, total l 98 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silvermynt, mestadels Sverige, total vikt 160 gram_31796a_8dbb5f8d649df07_lg.jpeg
Parti silvermynt, mestadels Sverige, total vikt 160 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kindjal i balja, försilvrad metall och stål, 1900-talets mitt, l 45 cm_31946a_8dbb8408d5666fe_lg.jpeg
Kindjal i balja, försilvrad metall och stål, 1900-talets mitt, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm_31968a_lg.jpeg
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm_31974a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ryttarepistol, slag- från flintlås, 1700-tal, kolvkappa samt sidobleck i mässing, l 55 cm, bruksslitage, senare laddstock_31953a_8dbb84409408dad_lg.jpeg
Ryttarepistol, slag- från flintlås, 1700-tal, kolvkappa samt sidobleck i mässing, l 55 cm, bruksslitage, senare laddstock
Slutpris8 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol, M/1845 för Flottan, längd 42 cm, omfattande skador och slitage, Flottans Kassationsstämpel_31941a_8dbb832c770a3a9_lg.jpeg
Slaglåspistol, M/1845 för Flottan, längd 42 cm, omfattande skador och slitage, Flottans Kassationsstämpel
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hjälm, svensk, m/1879-1900-1928, för officer vid Livgardet till häst, med plym_31892a_8dbb81e8a478d95_lg.jpeg
Hjälm, svensk, m/1879-1900-1928, för officer vid Livgardet till häst, med plym
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm_32042a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggplåt, driven koppar, 1900-talets 1 hälft, dekor av Stora Riksvapnet, diameter 47 cm_31907a_8dbb8239d075554_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
UTGÅR
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i balja, Österrike-Ungern M/1889, Franz Josefs I krönta namnchiffer, klinga signerad Weyersberg & Co Solingen, total l 96 cm, normalt slitage_31864a_8dbb8f6ab1c37e3_lg.jpeg
Sabel i balja, Österrike-Ungern M/1889, Franz Josefs I krönta namnchiffer, klinga signerad Weyersberg & Co Solingen, total l 96 cm, normalt slitage
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Sabel i balja, Danmark, M/1858 för infanteriofficer, total l 99 cm_31865a_8dbb8ff745d346a_lg.jpeg
Sabel i balja, Danmark, M/1858 för infanteriofficer, total l 99 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värja för infanteriofficer, möjligen Österrike-Ungern, 17-1800-tal, fäste och parerplåt i mässing, kavellindning i stål, etsad klinga med dekor av troféer samt text "Feldwebel v Ottenfeld", l 96 cm, _31866a_8dbb8ff64e3d194_lg.jpeg
Värja för infanteriofficer, möjligen Österrike-Ungern, 17-1800-tal, fäste och parerplåt i mässing, kavellindning i stål, etsad klinga med dekor av troféer samt text "Feldwebel v Ottenfeld", l 96 cm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, så kallade Kubur, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, mässingsklädda, lås och pipor med graverad dekor, l  52 cm_31871a_8dbb8f631de2e17_lg.jpeg
Flintlåspistoler, 1 par, så kallade Kubur, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, mässingsklädda, lås och pipor med graverad dekor, l 52 cm
Slutpris14 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Takkrona/viltkrok, svärtat smide, 1900-tal, dia 60 cm_31886a_8dbb8f06641b229_lg.jpeg
Takkrona/viltkrok, svärtat smide, 1900-tal, dia 60 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron_32074a_8dbb90e1d9f6385_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1859 för officer vid Livgardets livskvadron_32073a_8dbb90e095168cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti frimärken samt mynt, dessa delvis silver_31716a_8dbb537ccea4a19_lg.jpeg
Parti frimärken samt mynt, dessa delvis silver
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm_31879a_8dbb8f620f7a085_lg.jpeg
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Parti svenska silvermynt, Oskar II-Gustav VI Adolf, total vikt 315 gram_32091a_8dbb9201f25bd25_lg.jpeg
Parti svenska silvermynt, Oskar II-Gustav VI Adolf, total vikt 315 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _32097a_8dbb925518dc2ac_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld_32098a_8dbb92575698523_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti äldre diverse; kristall, porslin, hästhov (!) mm, någon nagg och lagning_32140a_8dbb9c4e6163ed3_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Plaketter 2 st, brons, franska Ecole Supérieure de Guerres medalj i etui samt Kungliga Livregementets till häst plakett, diameter 6,5 respektive 23 cm_31937a_8dbb9d14e10984f_lg.jpeg
Plaketter 2 st, brons, franska Ecole Supérieure de Guerres medalj i etui samt Kungliga Livregementets till häst plakett, diameter 6,5 respektive 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, 7 album, hela världen_32180a_8dbb9f2e4ce1890_lg.jpeg
823
Parti frimärken, 7 album, hela världen
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gruppfotografi, Utexaminerade Kadetter från Kungl Krigsskolan 1916, mått inklusive samtida ram 52 x 64 cm_32266a_8dbbaa7938dd02c_lg.jpeg
909
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dolk, stål, (ursprungligen värja) Frankrike 1700-tal, etsad stukatklinga, längd 36 cm, skador_32168a_8dbb9dbd34494df_lg.jpeg
921
Dolk, stål, (ursprungligen värja) Frankrike 1700-tal, etsad stukatklinga, längd 36 cm, skador
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK