Lorentzon, Waldemar, olja, "Strandfiligran", signerad och daterad 1948, 33 x 41 cm_32380a_8dbc0dc2989f2da_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Strandfiligran", signerad och daterad 1948, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_32416a_8dbc416f6399b0f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Bærtling, Olle, färgserigrafi, "Nobi", signerad, daterad 1956-68, numrerad 158/300, synlig pappersstorlek 19 x 34 cm, _32374a_8dbc0d8bacd79e6_lg.jpeg
Bærtling, Olle, färgserigrafi, "Nobi", signerad, daterad 1956-68, numrerad 158/300, synlig pappersstorlek 19 x 34 cm,
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._32362a_8dbc0f9b02991a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._32361a_8dbc0f9dcbdce8d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._32359a_8dbc0fa04c91eb4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Backlund-Celsing, Elsa, olja, flickor i rutiga klänningar, signerad, a tergo rest efter etikett, 54 x 41 cm_32400a_8dbc40fcb49089a_lg.jpeg
Backlund-Celsing, Elsa, olja, flickor i rutiga klänningar, signerad, a tergo rest efter etikett, 54 x 41 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ben Salem, Aly, gouache, arabiskt brudpar till häst, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 23 cm_32399a_8dbc40fa11d2e9f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm_32395a_8dbc3eedbdc8465_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm_32358a_8dbc0d8df57499c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm_32357a_8dbc0d8edc313a7_lg.jpeg
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm_32347a_8dbc0f8682e6ce5_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulpturer, 2 st, blanc-de-Chine, Kina, 18-1900-tal, Fo-hundsungar, l 11 respektive 12 cm_32412a_8dbc416aab87861_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas_32392a_8dbc3ee73513a9b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm_32365a_8dbc0dc917c514b_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikte och orm, signerad, höjd 35 cm_32389a_8dbc353fbdcf745_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikte och orm, signerad, höjd 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60tal, fåtöljer, 1 par, teak, lösa, stoppade dynor_32397a_8dbc3537daff655_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60tal, fåtöljer, 1 par, teak, lösa, stoppade dynor
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm_32396a_8dbc3538bf381ed_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hirvonen, Pekka för Lapponia, armband, sterlingsilver, "Jäätynyt virta/Frusen ström", stämplat 2003, l 19 cm_32384a_8dbc416dd6b72f3_lg.jpeg
Hirvonen, Pekka för Lapponia, armband, sterlingsilver, "Jäätynyt virta/Frusen ström", stämplat 2003, l 19 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med bibel och ljus, signerad och daterad -88, 40 x 50 cm_32356a_8dbc0e05b58dd17_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med bibel och ljus, signerad och daterad -88, 40 x 50 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, blomsterstilleben med persikor, signerad och daterad -88, 50 x 40 cm_32355a_8dbc0e06c829a84_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, blomsterstilleben med persikor, signerad och daterad -88, 50 x 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, utsikt med snäcka, signerad och daterad -89, 50 x 40 cm_32354a_8dbc0e07820d56c_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, utsikt med snäcka, signerad och daterad -89, 50 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad -88, 50 x 40 cm_32353a_8dbc0e083a1b11c_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad -88, 50 x 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, skuret trä, barocktyp, 1600-tal (?), seraf, l 23 cm, kompletterad_32413a_8dbc41693d48179_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Skulptur, patinerad brons, barnhuvud (Eros?), antagligen kopia efter romersk förebild, h 19 cm_32410a_8dbc42144954b8e_lg.jpeg
Skulptur, patinerad brons, barnhuvud (Eros?), antagligen kopia efter romersk förebild, h 19 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med Loetzvas och skålar, signerad och daterad -88, 40 x 50 cm_32351a_8dbc0e0a08cae41_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med Loetzvas och skålar, signerad och daterad -88, 40 x 50 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 38 x 55 cm, smärre färgbortfall_32352a_8dbc0e09361c300_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 38 x 55 cm, smärre färgbortfall
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm_32414a_8dbc4172fec98d7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage_32382a_8dbc358dd6e4f57_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_32437a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Giertta, Claës för MEMA, matservis, 84 delar, silver, "Paris", design 1958, total vikt inklusive knivar mm med stålskaft 2320 gram, _32438a_lg.jpeg
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad  35/500 samt 385881003, h 14 cm_32439a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 700 - 2 800 SEK
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Crocus", signerad MMF AB, utförd efter 1942, 25 x 25 cm_32364a_8dbc0f83c7f1518_lg.jpeg
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Crocus", signerad MMF AB, utförd efter 1942, 25 x 25 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Täppan", signerad MMF AB, utförd efter 1942, 22 x 25 cm_32363a_8dbc0f853ec4ad3_lg.jpeg
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Täppan", signerad MMF AB, utförd efter 1942, 22 x 25 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Flintlåspistol, Spanien/Balkan, 1700-tal, valnötsstock med silverinkrusteringar, pipa signerad G Fernandez (Geromino F, Madrid, verksam1690-1727), lås med svårtydd signatur, längd 47 cm, _32421a_8dbc40f701211f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Flintlåspistol, mässing, så kallad Kubur, lås och pipa i stål, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, dekor av örnar mm, längd 50 cm_32420a_8dbc40f7d6314fa_lg.jpeg
Flintlåspistol, mässing, så kallad Kubur, lås och pipa i stål, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, dekor av örnar mm, längd 50 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm_32441a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lalanne, Claude för Arthus-Bertrand, Paris, brosch, brun- och grönpatinerad brons, "Pomme Bouche" 1990, a tergod stämplade signaturer, cirka 4 x 4 cm_32440a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm_32419c_8dbc40f8fe4c593_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm, _32404a_8dbc3eec47bb177_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ölflaska, stengods, Höganäs före 1890, 'Ginger-Beer, P.G. Appeltofft, Halmstad', h 22 cm_32403a_8dbc3eead79ed4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm_32443a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, signerad, h 5,5 cm_32442a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_32444a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vodkakoppar, 5 st, silver, Ryssland (Ukraina) 1800-talets slut, graverad dekor av byggnader mm, stämplar igor E Zavyanov Kyiv, h 6,5 cm, total vikt 150 gram_32445a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm_32411a_8dbc41745d6730f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Procope, Ulla för Arabia, thekoppar med fat, 1 par, flintgods, "Fiesta", design 1964, _32402a_8dbc40fb6f17750_lg.jpeg
Procope, Ulla för Arabia, thekoppar med fat, 1 par, flintgods, "Fiesta", design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd(a?) designer(s?), 1960-70-tal, vas samt bordslampa, glas, dekor i orange överfång, h 11 respektive 26 cm_32446a_8dbc98133d9a037_lg.jpeg
Okänd(a?) designer(s?), 1960-70-tal, vas samt bordslampa, glas, dekor i orange överfång, h 11 respektive 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK