25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Resväska, lackerad papp, 1900-talets 1 hälft eller mitt, framstår oanvänd, längd 60 cm_37008a_8dc33931f01e7cd_lg.jpeg
817
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti mynt, delvis äldre, bland annat 5 öre SM 1699_37012a_8dc33a2f99bdaa6_lg.jpeg
818
Parti mynt, delvis äldre, bland annat 5 öre SM 1699
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti svenska mynt, silver mm_37013a_8dc33a2de53941f_lg.jpeg
819
Stort parti svenska mynt, silver mm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti svenska silvermynt, 1876 och senare_37014a_8dc33acaaf997a0_lg.jpeg
820
Parti svenska silvermynt, 1876 och senare
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stort parti kopparmynt, medföljer enstaka andra_37015a_8dc33acc2df9efa_lg.jpeg
821
Stort parti kopparmynt, medföljer enstaka andra
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silvermynt, delvis jubileumsmynt, total vikt 260 gram_37016a_8dc33acd57bea26_lg.jpeg
822
Parti silvermynt, delvis jubileumsmynt, total vikt 260 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti delvis äldre mynt bland annat 4 skilling Danmark 1630_37017a_8dc33acec993f0d_lg.jpeg
823
Parti delvis äldre mynt bland annat 4 skilling Danmark 1630
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Silvermynt, 1 $ 1886, så kallad Morgandollar_37018a_8dc33acffd7c0cb_lg.jpeg
824
Silvermynt, 1 $ 1886, så kallad Morgandollar
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm_37019a_8dc33ad0ffd6e48_lg.jpeg
825
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, för AB Armaturhantverk Göteborg, golvlampa, mässing och trä, modell G 103/2, två böjliga ljusarmar, h cirka 145 cm_37020a_8dc33ad373d1159_lg.jpeg
826
Okänd designer, för AB Armaturhantverk Göteborg, golvlampa, mässing och trä, modell G 103/2, två böjliga ljusarmar, h cirka 145 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Addin, Curt Magnus, egen verkstad, Glumslöv, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor, signerad h 33 cm_37023a_8dc33ad720d90c2_lg.jpeg
827
Addin, Curt Magnus, egen verkstad, Glumslöv, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor, signerad h 33 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Medicinsk värmelampa, krom och bakelit, Aeskulaplampan Malm, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm_37021a_8dc33ad496c978f_lg.jpeg
828
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brickor, 2 st, bemålad plåt respektive trä, 1900-talets början, l 50 respektive 62 cm_37022a_8dc33ad5b8fa862_lg.jpeg
829
Brickor, 2 st, bemålad plåt respektive trä, 1900-talets början, l 50 respektive 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, dekor av fartyg tillhörigt AP Möller, l 19 cm _37024a_8dc33b5c490face_lg.jpeg
830
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, dekor av fartyg tillhörigt AP Möller, l 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm_37025a_8dc33b5d5cb5a51_lg.jpeg
831
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Pierre Vandel, Paris, soff- samt lampbord, båda med glasskiva, soffbord längd 105 cm, lampbord 40 x 40 cm, bruksslitage_37011a_8dc3394dde6b1f9_lg.jpeg
832
Okänd designer för Pierre Vandel, Paris, soff- samt lampbord, båda med glasskiva, soffbord längd 105 cm, lampbord 40 x 40 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dayez, Georges, färglitografier, 2 st, kvinnor respektive båt, signerade, synlig pappersstorlek 11 x 15 cm vardera_37026a_8dc33b6058c2297_lg.jpeg
833
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mouly, Marcel, färglito, "Barques de pêche dans un port", signerad och numrerad 7/51, synlig pappersstorlek 36 x 47 cm_37029a_8dc33b63e2eb48e_lg.jpeg
834
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nils, olja, Gamla Stenkrossen Söndrum, signerad och daterad -55, 41 x 33 cm_37027a_8dc33b61750537e_lg.jpeg
835
Johansson, Nils, olja, Gamla Stenkrossen Söndrum, signerad och daterad -55, 41 x 33 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm_37028a_8dc33b62bcfa950_lg.jpeg
836
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Frandsen, Frands, olja, gatuparti från Middelfart på Fyn, signerad, 30 x 50 cm_37030a_8dc33b655eb32a6_lg.jpeg
837
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Askkopp, glaserat porslin, WWI, "Gulaschbaronen", h 12 cm_37034a_8dc33b97904563c_lg.jpeg
838
Askkopp, glaserat porslin, WWI, "Gulaschbaronen", h 12 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti modernt glas och porslin, Koka Blå, Uppsala Ekeby samt Iittala_37035a_8dc33b98e197ffa_lg.jpeg
839
Parti modernt glas och porslin, Koka Blå, Uppsala Ekeby samt Iittala
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soff/lampbord, mahogny med mässingslist och vit marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets början, dia 50 cm_37036a_8dc33b99cbd7a49_lg.jpeg
840
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, WWII, byster, 1 par, porträtt av general med hustru, signerad TW och daterad 1944, h 18 cm_37037a_8dc33bbb5cdfd62_lg.jpeg
841
Okänd konstnär, WWII, byster, 1 par, porträtt av general med hustru, signerad TW och daterad 1944, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak, bemålad metall, knivslipare (?) på vagn, l 12 cm, drivrem saknas, fäste lös, 1 hjul defekt_37033a_8dc33b96ac77582_lg.jpeg
842
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak, bemålad metall, knivslipare (?) på vagn, l 12 cm, drivrem saknas, fäste lös, 1 hjul defekt
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak, bemålad metall, roterande dansbana dragen av rådjur (?), l 16 cm_37032a_8dc33b95013d644_lg.jpeg
843
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak, bemålad metall, roterande dansbana dragen av rådjur (?), l 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak bemålad metall och textil, turkisk man på velociped, h 12 cm, slitage, framstag löst_37031a_8dc33b92d988845_lg.jpeg
844
Okänd tillverkare, 1800-talets 2 hälft, leksak bemålad metall och textil, turkisk man på velociped, h 12 cm, slitage, framstag löst
Slutpris8 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm_37038a_8dc33bdcd3f3cb3_lg.jpeg
845
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, spargris, glaserat stengods, signerad, l 17 cm_37039a_8dc33bdd9eaff32_lg.jpeg
846
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, ljusstakar, 3 st, glaserat stengods, signerade och daterade 1993 respektiver 1994, h 13,5 cm_37040a_8dc33bdb1691b0e_lg.jpeg
847
Larson, Lisa för K-Studion, ljusstakar, 3 st, glaserat stengods, signerade och daterade 1993 respektiver 1994, h 13,5 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par + 1 + 1, chamotterat stengods, signerade, h 11 - 16 cm_37041a_8dc33bf395ef593_lg.jpeg
848
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par + 1 + 1, chamotterat stengods, signerade, h 11 - 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, citron och pumpa, 1 signerad, l 14 respektive h 11 cm_37042a_8dc33bda1d66398_lg.jpeg
849
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, citron och pumpa, 1 signerad, l 14 respektive h 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hellström, Thomas för Nitssjö, fruktassietter, 5 st, glasserat lergods, dia 19,5 cm_37043a_8dc33bd914cff13_lg.jpeg
850
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stjärnkikare med stativ, Meade Infinity_37044a_8dc33bf0482d6a4_lg.jpeg
851
Stjärnkikare med stativ, Meade Infinity
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tubkikare, Meade Wilderness, 20-60X100, medföljer ej tillhörande stativ, Manfrotto 190_37045a_8dc33bef4288d15_lg.jpeg
852
Tubkikare, Meade Wilderness, 20-60X100, medföljer ej tillhörande stativ, Manfrotto 190
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm_37046a_8dc33beca2635c1_lg.jpeg
853
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK