25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Studsare, flintlås, Danmark Louis XV, omkring 1750, lås signerat Valentin Marr Köpenhamn (1696-1786), oktogonal, damaskerad pipa med guldinkrusteringar, brännförgyllda rörkor, sidobleck, varbygel och
Slutpris34 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Pistol, slag- från flintlås, antagligen Småland, 1800-talets 1 hälft, oktogonal pipa, kolvkappa, sidobleck samt varbygel i mässing, längd 26 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 13 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Brudkrona, silver, genombruten dekor, stämplad Gösta Wessfeldt Malmö 1962, h 4 cm, vikt 50 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
2 delar silver; saltkar i form av fågelunge samt luktdosa i form av ledad fisk med ögon av grönt glas, h 32 respektive l 80 mm, total vikt 50 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetuier, silver, 2 st, längd 9 - 12 cm, svenska importstämplar, total vikt 270 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, kalebassformad med dekor i blå-brun harpälsglasyr, dekor av vertikala linjer, signerad, h 33 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, kaffeservis, 3 delar, silver och bakelit, slät modell, stämplad Stockholm 1940, kanna höjd 20 cm, total vikt 910 gram, initialer EZ eller ZE
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hansen, Mogens, halsband, silver med cabochonslipade ametister, stämplad Stockholm 1964, l 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moorcroft, William, vas, glaserat flintgods, 1930-tal, "Clematis", signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brefkortsalbum, 4 st, 1900-talets början, topografi, julkort, mm
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Damarmbandsur 18 karat, Certina, länk med svensk importstämpel, dia 20 mm, total vikt 23,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo'ans Köping, l 19 cm, vikt 28 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 500 - 12 000 SEK
Halslänk 18 karat rödguld, stämplad Erland Söderberg Västerås uå, l 46 cm, vikt 15,7 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Arvo Saarela, brosch, silver med cabochonslipad ametist, signerad JP Stockholm 1969, h 4 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, skedar mm, några sterling, total vikt 900 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, indisk stil, dekor av zoodiaken, stämplad MS (?) London 1880, h 10 cm, vikt 150 gram
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, kaskformad med uppsvängd hänkel, stämplad Solomon Hougham, London 1792, höjd 14,5 cm, vikt 90 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade JR London 1891, h 9 cm, fyllda
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade Israel Sigmund Greenberg Birmingham 1905, höjd 11 cm, fyllda
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skål på 4 kulfötter, glaserat flintgods, dekor nr 4, signerad, l 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, bricka, silver med träkant, stämplad Stockholm 1938, initialer ZE eller EZ, vikt 490 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, orangelackerad metall, "Bumling", modell 240P/500, design 1968, etikettsignerad, dia 50 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK