25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Studsare, flintlås, Danmark Louis XV, omkring 1750, lås signerat Valentin Marr Köpenhamn (1696-1786), oktogonal, damaskerad pipa med guldinkrusteringar, brännförgyllda rörkor, sidobleck, varbygel och _36338a_8dc28a5ad530607_lg.jpeg
Studsare, flintlås, Danmark Louis XV, omkring 1750, lås signerat Valentin Marr Köpenhamn (1696-1786), oktogonal, damaskerad pipa med guldinkrusteringar, brännförgyllda rörkor, sidobleck, varbygel och
Slutpris34 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Pistol, slag- från flintlås, antagligen Småland, 1800-talets 1 hälft, oktogonal pipa, kolvkappa, sidobleck samt varbygel i mässing, längd 26 cm_36318a_8dc28a1cc5e5fb8_lg.jpeg
Pistol, slag- från flintlås, antagligen Småland, 1800-talets 1 hälft, oktogonal pipa, kolvkappa, sidobleck samt varbygel i mässing, längd 26 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage_36316a_8dc27e26989555e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 13 000 SEK
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm_36369a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, ca 45 delar, "Elvira Madigan", 13 vin-, 12 vatten- 10 snaps samt 12 sherry-glas_36370a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Fyt, Jan, hans art, olja, 1600-tal, stilleben med villebråd och markatta, 89 x 121 cm_36371a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Brudkrona, silver, genombruten dekor, stämplad Gösta Wessfeldt Malmö 1962, h 4 cm, vikt 50 gram_36359a_8dc29785679e0e6_lg.jpeg
Brudkrona, silver, genombruten dekor, stämplad Gösta Wessfeldt Malmö 1962, h 4 cm, vikt 50 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage_36358a_8dc2976ec76428e_lg.jpeg
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
2 delar silver; saltkar i form av fågelunge samt luktdosa i form av ledad fisk med ögon av grönt glas, h 32 respektive l 80 mm, total vikt 50 gram_36360a_8dc297921eb8446_lg.jpeg
2 delar silver; saltkar i form av fågelunge samt luktdosa i form av ledad fisk med ögon av grönt glas, h 32 respektive l 80 mm, total vikt 50 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetuier, silver, 2 st, längd 9 - 12 cm, svenska importstämplar, total vikt 270 gram_36361a_8dc297f384d2569_lg.jpeg
Cigarettetuier, silver, 2 st, längd 9 - 12 cm, svenska importstämplar, total vikt 270 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti mynt, silver, i huvudsak Sverige, 1900-tal, total vikt ca 550 gram_36362a_8dc297f8f04f200_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbesticksuppsättning, 38 delar, silver, 12 vardera av bordsknivar med stålblad, bordsgafflar och -skedar samt 2 pastejknivar med silverblad, importstämplar, total vikt exklusive knivar 830 gram_36373a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, l 228 cm, 2 sömmar upplupna, lagad och renoverad_36372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_36374a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Paris", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm_36375a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Londres", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm_36376a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, kalebassformad med dekor i blå-brun harpälsglasyr, dekor av vertikala linjer, signerad, h 33 cm_36208a_8dc23170904f60b_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, kalebassformad med dekor i blå-brun harpälsglasyr, dekor av vertikala linjer, signerad, h 33 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, kaffeservis, 3 delar, silver och bakelit, slät modell, stämplad Stockholm 1940, kanna höjd 20 cm, total vikt 910 gram, initialer EZ eller ZE_36207a_8dc23168b18ab5b_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, kaffeservis, 3 delar, silver och bakelit, slät modell, stämplad Stockholm 1940, kanna höjd 20 cm, total vikt 910 gram, initialer EZ eller ZE
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hansen, Mogens, halsband, silver med cabochonslipade ametister, stämplad Stockholm 1964, l 40 cm_36199a_8dc2312b99a454f_lg.jpeg
Hansen, Mogens, halsband, silver med cabochonslipade ametister, stämplad Stockholm 1964, l 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moorcroft, William, vas, glaserat flintgods, 1930-tal, "Clematis", signerad och etikettmärkt, h 13 cm_36211a_8dc231be436f27f_lg.jpeg
Moorcroft, William, vas, glaserat flintgods, 1930-tal, "Clematis", signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brefkortsalbum, 4 st, 1900-talets början, topografi, julkort, mm_36222a_8dc23e8ab4ccca9_lg.jpeg
Brefkortsalbum, 4 st, 1900-talets början, topografi, julkort, mm
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_36377a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant_36378a_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm_36379a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Damarmbandsur 18 karat, Certina, länk med svensk importstämpel, dia 20 mm, total vikt 23,5 gram_36195a_8dc2312f71c5f8f_lg.jpeg
Damarmbandsur 18 karat, Certina, länk med svensk importstämpel, dia 20 mm, total vikt 23,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo'ans Köping, l 19 cm, vikt 28 gram_36196a_8dc2312dbeae43c_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo'ans Köping, l 19 cm, vikt 28 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 500 - 12 000 SEK
Halslänk 18 karat rödguld, stämplad Erland Söderberg Västerås uå, l 46 cm, vikt 15,7 gram_36197a_8dc23130fa5d63a_lg.jpeg
Halslänk 18 karat rödguld, stämplad Erland Söderberg Västerås uå, l 46 cm, vikt 15,7 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Arvo Saarela, brosch, silver med cabochonslipad ametist, signerad JP Stockholm 1969, h 4 cm_36198a_8dc2312c920052e_lg.jpeg
Okänd designer för Arvo Saarela, brosch, silver med cabochonslipad ametist, signerad JP Stockholm 1969, h 4 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, skedar mm, några sterling, total vikt 900 gram_36200a_8dc231c5044f65c_lg.jpeg
Parti silver, skedar mm, några sterling, total vikt 900 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jonson, Sven, olja, "Gotiska formelement", signerad och daterad 1952, 49 x 20 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_36380a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglitografi, "Flaggspel", signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm_36381a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm_36382a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, _36383a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_36283a_8dc27d9048f03f1_lg.jpeg
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm_36282a_8dc27c0f881c70e_lg.jpeg
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, indisk stil, dekor av zoodiaken, stämplad MS (?) London 1880, h 10 cm, vikt 150 gram_36201a_8dc2316b2ea701f_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, indisk stil, dekor av zoodiaken, stämplad MS (?) London 1880, h 10 cm, vikt 150 gram
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, kaskformad med uppsvängd hänkel, stämplad Solomon Hougham, London 1792, höjd 14,5 cm, vikt 90 gram_36202a_8dc2323564440f0_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, kaskformad med uppsvängd hänkel, stämplad Solomon Hougham, London 1792, höjd 14,5 cm, vikt 90 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade JR London 1891, h 9 cm, fyllda _36203a_8dc2316399cc6b6_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade JR London 1891, h 9 cm, fyllda
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade Israel Sigmund Greenberg Birmingham 1905, höjd 11 cm, fyllda_36204a_8dc2316526d9f9f_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade Israel Sigmund Greenberg Birmingham 1905, höjd 11 cm, fyllda
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, porslin, kvinna med blomsterkorg, KPM (Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 1800-tal, polykrom bemålning, h 15 cm, nagg_36209a_8dc23186c8e2c11_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skål på 4 kulfötter, glaserat flintgods, dekor nr 4, signerad, l 25 cm  _36210a_8dc231d1d81221f_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, skål på 4 kulfötter, glaserat flintgods, dekor nr 4, signerad, l 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, bricka, silver med träkant, stämplad Stockholm 1938, initialer ZE eller EZ, vikt 490 gram_36206a_8dc23166f598237_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, bricka, silver med träkant, stämplad Stockholm 1938, initialer ZE eller EZ, vikt 490 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Warhol, Andy, signerat vykort, Superman, 16 x 16 cm, proveniens: Bengtsson Fine Art Landskrona_36385a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram_36384a_lg.jpeg
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives, _36386a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matskedar, 13 st, silver, 17-1800-tal, fiolmodell, total vikt 600 gram_36388a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, orangelackerad metall, "Bumling", modell 240P/500, design 1968, etikettsignerad, dia 50 cm_36246a_8dc23f6c07f1b76_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, orangelackerad metall, "Bumling", modell 240P/500, design 1968, etikettsignerad, dia 50 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK